Kırklareli'nde sağanağın ardından hasar tespit çalışması başlatıldı

KIRKLARELİ (AA) – Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesinde etkili olan sağanağın ardından ekipler, hasar tespit ve temizlik çalışması başlattı.

Kırklareli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, dün şiddetli yağış sonrası su basan ev ve iş yerlerinde hasar tespit çalışması yaptı.

Belediye ekipleri Beylik, Dere ve Balıklı mahallelerinde de temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Ekiplerin çalışmalarına vatandaşlar da destek verdi.

Beylik ve Balıklı mahallelerinde, yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastığı, parke taşlarının ve bahçe duvarlarının zarar gördüğü gözlendi.

Selde otomobili sürüklenerek zarar gören Fikret Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aracının süreklendiğini görünce panik yaşadığını söyledi.

Hemen aracını kurtarmak için harekete geçtiğini anlatan Güngör, "Garaja kadar geldim, arabayı kurtarayım dedim, boğulacaktım. Boğulacağımı hissettim. Kiracımız bağırıyor bana 'Fikret, Fikret' diye. Onlar beni dere götürdü zannetmiş. Son anda arabaya yaklaştım kurtarmak için, ama nerede kurtaracağım, mümkün değil. Benim boyum 1,70, inanın göğsüme kadar su geldi. Biraz daha ilerlesem, kapı da kapalı, su beni alıp götürecek. Ölümden döndük resmen." diye konuştu.

Güngör, yaklaşık 10 gün önce yine aynı sel felaketini yaşadıklarını vurgulayarak yetkililerden bu soruna çare bulmasını istedi.

Ümmügül Güngör ise sel nedeniyle korku dolu anlar yaşadıklarını dile getirerek, "Dedim 'artık ev gidiyor', o duyguyu yaşadım. Fikret bir şeyler yapmak için garaja gitti, burası patlayınca eve zor attı kendini, çok kötüydü. Bu yaşanılır, anlatılmaz. Araba burada düz duruyordu, su attı oraya. Balkondan bağırıyorum, neredesin Fikret, diye."

– Şebeke suyunun kullanılmaması uyarısı

Pınarhisar Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada, vatandaşların ikinci bir duyuruya kadar şebeke suyunu kullanmaması istendi.

Açıklamada, dün aniden etkili olan sağanakta metrekareye yaklaşık 80 kilogram yağış düştüğü kaydedildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KIRKLARELİ (AA) – Kızılcıkdere köyünde 1990 yılında faaliyete geçen, 37 firmanın üretim yaptığı OSB’de kurulum için 9 firma makine montaj, 12 firma da inşaat faaliyetlerine devam ediyor.

Avrupa’ya açılan Dereköy Sınır Kapısı, Karadeniz’e kıyısı bulunan İğneada Limanı ve İstanbul’a yakınlığıyla yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeken OSB’de, parsellerini satın alan firmalar yatırım için proje çalışması yapıyor.

Çevre illerdeki OSB’lere göre birçok avantajı bulunan Kırklareli OSB’de yeni yatırımlarla birlikte fabrika sayısı ve istihdamın önemli oranda artırılması amaçlanıyor.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, AA muhabirine, Kırklareli OSB’nin son zamanlarda yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini söyledi.

OSB’de altyapı çalışmalarının ve yolların tamamlandığını belirten Bilgin, OSB alanının genişlemesiyle birlikte yeni yatırımcıların da bölgede yerlerini aldığını ifade etti.

Bilgin, “Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nde 37 fabrikamız var. Toplam çalışan sayımız da 3 bin 500. Yeni yatırımlarla fabrika sayısı 95’e, çalışan sayısı ise birinci etapta 10 bine, ikinci etapla 15 bin ve tamamlandığında 25 bine çıkacak.” dedi.

Yatırımcılara “fabrika kurun üretime başlayın” çağrısı

Vali Bilgin, Kırklareli OSB’nin sadece Trakya’nın değil, Türkiye’nin önemli yatırım alanlarından olduğunu dile getirdi.

Bu konuda güzel bir ivme yakalandığını söyleyen Bilgin, şunları kaydetti:

“En kısa sürede OSB’nin hedeflerine ulaşacağına inanıyorum. Türkiye’nin en iyi altyapısına sahip Organize Sanayi Bölgesi burası. Elektriğinden doğal gazına, suyundan arıtmasına ve diğer tüm hizmetlere kadar alanda yüzde 5 ile yüzde 10 arasında daha ucuz hizmet vermekteyiz. Burası bir şehir havasında. Müteşebbisler buraya gelsinler, burada diğer ticari ünitelerle ilgili de yatırım yapabilirler. Fabrikalarını kursunlar, üretimlerine başlasınlar. Geç kalan kaybeder, erken gelen kazanır.”

Vali Bilgin, Kırklareli OSB’nin Türkiye’nin çevreci en iyi organize sanayi bölgelerinden olduğunu, doğaya zarar veren, atık yönetimi kapsamında sıkıntı yaratabilecek fabrikaların kurulmasına izin vermediklerini de sözlerine ekledi.

Muhabir: Ufuk Ertop

KIRKLARELİ (AA) – Şafak vaktinde mesailerine başlamak için şantiyeye gelen işçiler, günlük iş planlamalarını yapıyor.

Ekipman kontrolünün ardından araçlarıyla yola çıkan işçilerin sorun tespit edilen kanalizasyon hatlarında zorlu mesaisi başlıyor.

Çalışma yapacakları kanalizasyon bacası etrafında güvenlik şeridi oluşturan işçiler kapağını açtıkları hattaki metan gazının dağılması için bir süre bekliyor.

Kanalizasyon atıklarından korunmak amacıyla tulum giyen ve gaz maskesi takan işçiler, bir yandan atıklar diğer yandan da sıcak havayla mücadele ediyor.

Merdiven yardımıyla girdikleri kanalizasyonda gaz maskesinin camında oluşan buhar nedeniyle de zorlanan işçiler gün boyu mesailerine devam ediyor.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi, kanalizasyon işçilerinden Kadir Kökdemir ile Mahmut Ata’nın bir gününü görüntüledi.

“Çok zor bir meslek”

Kökdemir, AA muhabirine, ailesinin geçimini sağladığı için işini severek yaptığını söyledi.

Başlangıçta bazı tedirginlikler yaşadığını ancak çalışarak bunun üstesinden geldiğini dile getiren Kökdemir işinden şikayet etmediğini dile getirdi.

Kanalizasyon işçiliğinde 3 yılı geride bıraktığını anlatan Kökdemir, “Sabah erken kalkıyorsun, kışın dışarda kar, soğuk havayı hissediyorsun. Yazın da aynı şekilde sıcak. Biz her şeye rağmen hizmet etmekten gurur duyuyoruz.” dedi.

Kovid-19 sürecinde hijyen ve iş güvenliğine çok fazla dikkat ettiklerini belirten Kökdemir, “Bu iş gerçekten çok zor, bacanın içerisine giriyorsun, her ne kadar maske taksan da o havayı soluyorsun. İlk kanala girdiğimde çok zorlanmıştım ama ben ekmek paramı bu işten kazandığım için şu anda işimi severek yapıyorum. Bacaya girdiğimde çok fazla içeride kalamıyorum. İçeride metan gazı bizi yoruyor.” diye konuştu.

Islak mendil, peçete ve mutfak yağlarının işlerini zorlaştırdığını dile getiren Kökdemir, vatandaşların evsel atıklarını kanalizasyona atmamasını istedi.