Kırşehir'de halk sağlığı laboratuvarı dezenfektan üretim merkezine dönüştürüldü

KIRŞEHİR (AA) – Kırşehir Sağlık Müdürlüğüne bağlı halk sağlığı laboratuvarında, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, sağlık kurumlarının ihtiyacını karşılamak için antiseptik el dezenfektanı üretilmeye başlandı.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yayımladığı el antiseptiği formülasyonları çerçevesinde yapılan çalışmada, 2 günde 1000 litre antiseptik el dezenfektanı üretimi planlanarak, başta aile ve toplum sağlığı merkezleri olmak üzere hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarına gönderilmeye başlandı.

Laboratuvar hizmetleri aksatılmadan sürüdürülen üretimde İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki eczacılar görev alıyor.

Üretim sorumlusu uzman eczacı Buse Ülger Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle Kırşehir genelindeki hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarının el dezenfektanı ihtiyacı nedeniyle üretime başladıklarını söyledi.

Hem sağlık çalışanlarının hem de sağlık kuruluşlarına gelen vatandaşların koronavirüse karşı korunmasının amaçlandığını vurgulayan Koca, şöyle konuştu:

"İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı halk sağlığı laboratuvarımız adeta bir fabrikaya çevrilmiş durumda. Yüksek miktarda antiseptik el dezenfektanı üreterek binlerce insanın kullanımını sağlıyoruz. İlimizin antiseptik dezenfektan ihtiyacını karşılamak için öncelikle Dünya Sağlık Örgütü kılavuzuna göre hareket ediyoruz. Bu kılavuzda bir kısım alkol, etanol, etil alkol, saf alkol ve belirlenen diğer maddeleri kullanmamız gerekiyor. Bunların tamamının bir formülasyonu var. Dünya Sağlık Örgütü, üretimin özellikle laboratuvar koşullarında yapılmasını önermekte."

– Lastik fabrikası hammadde desteği sağladı

Buse Ülger Koca, Kovid-19'la mücadelede her kurumun iş birliği yaptığını vurgulayarak, "Pandemi ile mücadelemizde bu malzemelerin temini için özellikle ilimizdeki bir lastik fabrikasından büyük destek aldık. Fabrika yöneticilerine, İl Sağlık Müdürümüz ve idarecilerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Laboratuvarımızda ekip olarak 2 günde yaklaşık 1000 litre antiseptik el dezenfektanı üretimi planlanmaktadır. Üreteceğimiz 1000 litre antiseptik dezenfektanı sağlık tesislerimize, hastanelerdeki triaj bölgelerine, toplum sağlığı merkezine ve aile hekimliklerine göndereceğiz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KIRŞEHİR (AA) – Bağbaşı Mezarlığı’nda düzenlenen törende, Neşet Ertaş’ın kabri başında Kur’an-ı Kerim okunarak, dua edildi. Protokol üyeleri ve sevenleri, Neşet Ertaş’ın kabrine karanfil bıraktı.

Vali İbrahim Akın, törende yaptığı konuşmada, Kırşehir’in yetiştirdiği en önemli değerlerden birisinin büyük usta Neşet Ertaş olduğunu belirtti.

Ertaş’ın gönül tellerine dokunan sesi, mütevazi kişiliği ve bıraktığı eserleriyle geniş halk kitleleri tarafından sevildiğini dile getiren Akın, “Kırşehir’in yetiştirdiği en önemli değerlerden biridir Neşet Ertaş. Babası ve ustası Muharrem Ertaş’ın üslubunu devam ettiren Ertaş, Türk halk müziğimize yeni bir nefes ve yorum katmıştır. Kırşehir’in UNESCO tarafından müzik şehri kabul edilmesinde çok önemli katkılarda bulunmuştur.” diye konuştu.

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli de Ertaş’ı ölümünün 9. yılında andıklarını anlatarak, “Bugün sadece ailenin değil Kırşehir’in yas günüdür. Yaşamı boyunca tevazu ve mütevaziliğin ete kemiğe bürünmüş haliydi Neşet Ertaş.” dedi.

Törene katılan Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş da en acılı günlerden birini yaşadıklarını belirterek, “Bugün yas günümüz, bugün bizlerde düğün, eğlence veya hareketli türkü dahi çalınmaz. Bugün içimize dönüp acımızı yaşadığımız günlerden birisi. Acısı hala taze, hiçbir zaman da iyileşmeyen bir yara. Kırşehir bir hoşgörü kenti, o yüzden de ailemizle, herkesle babamızı ziyaret ettik. Zaten halkımız, milletimiz sene boyunca burada onu yalnız bırakmıyor.” ifadelerini kullandı.

Sanatçı Bayram Bilge Tokel ise Türk müziğinin temelinde Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş’ın temsil ettiği Türkmen Abdal müzik geleneğinin olduğunu vurguladı.

Bu değerler etrafında şekillenen birikimin gelecek nesillere aktarılmaya devam ettiğini dile getiren Tokel, “Neşet Ertaş’ın vefatının 9. yılı, hiç kimse yalnız bırakmıyor. Ailesi, sevenleri, dostları, dünyanın her yerinden geliyorlar. Tüm halk ozanlarımıza ve başta Neşet Ertaş’a Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Törene katılanlar, aynı mezarlıkta bulunan Neşet Ertaş’ın babası, bozlak ustası Muharrem Ertaş ve kız kardeşi Ayşe Garip ile halk ozanı Çekiç Ali’nin kabirlerini de ziyaret ederek, dua okudu.

Törene, Ertaş’ın akrabaları, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, siyasi parti temsilcileri ve sevenleri katıldı.

Türk halk müziğine dillerden düşmeyen eserler kazandıran ve İzmir’de 25 Eylül 2012’de hayatını kaybeden Neşet Ertaş’ın cenazesi, memleketi Kırşehir’de defnedilmişti.

Muhabir: Serkan Güner

KIRŞEHİR(AA) – Kırşehir’de emekli olduktan sonra arkadaşının tavsiyesi üzerine Güney Afrika’dan getirttiği deve kuşlarını 26 yıl önce kurduğu çiftlikte yetiştirmeye başlayan Hacı Gedikarslan, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen talepleri karşılamaya çalışıyor.

Gedikarslan emekli olduktan sonra kendisine meşguliyet ararken, arkadaşının tavsiyesi üzerine deve kuşu çiftliği kurmaya karar verdi. Güney Afrika’dan 1995’te Türkiye’ye 10 deve kuşu yavrusu getirten Gedikarslan, Kırşehir’in Kaman ilçesinin Çağırkan köyünde çiftlik kurarak üretime başladı.

Hacı Gedikarslan, AA muhabirine, çiftlik kurma sürecinde yaşadıklarını, “Bu konuda hiçbir bilgim yoktu ama merak edip araştırdım ve buraya getirtmeye karar verdim. 1995 yılında 10 tane deve kuşunu buraya getirdiğimizde köy bayram yerine döndü. Herkes buraya hayvanları görmeye geliyordu. Tam bir şenlik havası vardı.” sözleriyle anlattı.

Deve kuşlarını büyüttükten sonra taleplerin arttığını belirten Gedikarslan, şu an çiftlikte 5 deve kuşu bulunduğunu ancak yeni alımlarla bu sayıyı bir anda artırabileceğini kaydetti.

Gedikarslan, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen taleplerin içeriği hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Deve kuşlarını genelde hobi için bahçelere alıyorlar. Bunun yanı sıra hayvanat bahçelerine de satıyoruz. Bazı işletmeler de turistlerin dikkatini çekmek için iş yerlerinde sergilemek üzere deve kuşu alıyor. Bazı restoranlar ise menüde deve kuşu eti bulunduruyor. Yumurtalarından da omlet yapıyorlar. Bir deve kuşu yumurtası yaklaşık 30 yumurta büyüklüğünde olabiliyor. “

Deve kuşunun kanatlarındaki tüyler için de rağbet gördüğünü dile getiren Gedikarslan, “Kanadındaki tüyler çok değerli çünkü toz emici özelliği bulunuyor. Bu tüylerden eldiven de yapıyorlar. Tüyleri yolmuyoruz, deve kuşu olgunlaştığında tüyleri kendiliğinden dökülüyor zaten.” şeklinde konuştu.

Hayvanların bakımında çok zorlanmadığını söyleyen Gedikarslan, “Deve kuşlarının bakımı aslında zor değil ama stresten uzak durmaları gerekiyor. Günde ortalama 1,5 kilo yem tüketiyorlar. Buğday, arpa ve mısır gibi tahıllarla vejetaryen besleniyorlar. Aynı zamanda günde yaklaşık 18 litre su içiyorlar. Deve kuşlarının ortalama ömrü 70 yıl kadar. Bir deve kuşundan 60-70 tane yavru üreyebiliyor.” dedi.

Kovid-19 salgınından önce okulların öğrencilere tur düzenleyerek deve kuşlarını görmeye getirdiğini belirten Gedikarslan, “İnşallah pandemiden sonra da yine öğrenciler buraya gelip bu hayvanları yakından görebilecek. Bu sektöre olan ilginin devam etmesini umuyorum.” ifadelerini kullandı.