Kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından Amerikalılar sahilleri doldurdu

WASHINGTON (AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarının gevşetildiği birçok eyalette Amerikalılar hafta sonu tatilinde sahillere akın etti.

Dünyada Kovid-19 salgınının en fazla etkilediği ABD'de bazı eyaletler ekonominin ve hayatın normale dönmesine yönelik adımlarını atmaya başladı.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından hafta sonu tatilini de fırsat bilen milyonlarca Amerikalı sahilleri doldurdu.

Pazartesi gününün "Ulusal Anma Günü" dolayısıyla federal tatil olması ve hava sıcaklığının artması daha fazla kişinin seyahate çıkmasına neden oldu.

Birçok tatil bölgesinde normalde daha fazla trafik ve insan yoğunluğunun ortaya çıkması kamuoyunda tartışmaları da beraberinde getirdi.

Uzmanların "2. dalga olabilir" uyarılarının göz ardı edildiği yorumları yapılırken, birçok eyalette plajları dolduran Amerikalıların "sosyal mesafe" kuralına yeterince dikkat etmediği görüntüler de medyaya yansıdı.

Başkent Washington'a 2,5 saatlik mesafede Maryland eyaletine bağlı Ocean City tatil beldesinin hafta sonu tatili için yoğun bir ziyaretçi kitlesini ağırladığı ve cumartesi günü plajların da tamamen dolduğu bildirildi.

Aynı bölgedeki trafik yoğunluğunun ise geçen aya kıyasla 4 kart arttığı da medyadaki haberlere yansıdı.

ABD’de salgının merkezi konumundaki New York eyaletindeki plajların da açıldığı ancak bu bölgedeki yağışlı hava dolayısıyla insan yoğunluğunun olmadığı kaydedildi.

Ülke genelinde virüse yakalanan kişi sayısı 1 milyon 650 bini, Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı ise 98 bini aştı.

MSB: "TSK ve MİT'in koordineli çalışması sonucu, Irak'ın kuzeyindeki Asos bölgesinde PKK'lı 5 terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi."

Bakan Varank: "Türkiye, atacağı adımlarla yeni normalin kurallarını belirleyen ülkelerden biri olabilir."

Bakan Varank: "Ekonomik konjonktür toparlanmaya başladı. Tüketici ve reel sektör güven endeksleri yukarı yönlü hareket ediyor."

Bakan Varank: "Bugün itibarıyla binin üzerinde yoğun bakım solunum cihazımızın ihracatını gerçekleştirmiş durumdayız."

Bakan Varank: "Ülkemizin demokrasi ve özgürlük kazanımları bir parmak şıklatmayla değil, Cumhurbaşkanımızın 18 yıllık büyük mücadelesiyle elde edildi"

  • Allianz Grubu 2020’ye Kovid-19’a rağmen güçlü başladı - İSTANBUL (AA) - Allianz Grubu'nun, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisine rağmen, yılın ilk çeyreğinde kur ve konsolidasyon etkilerinden arındırılmış ciro büyümesi yüzde 3,7, faaliyet kârı ise 2,3 milyar avro olarak gerçekleşti. Allianz'dan yapılan açıklamaya göre, Allianz Grubu, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemi krizini doğru bir şekilde yöneterek 2020'nin ilk çeyreğinde başarılı sonuçlar elde etti. Allianz Grubu’nun kur ve konsolidasyon etkilerinden arındırılmış ciro büyümesi hayat ve sağlık sigortaları segmentinin ve diğer segmentlerin desteğiyle yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. 2019 yılı ilk çeyrekte 40,3 milyar avro olan toplam gelir, yüzde 5,7 artarak 42,6 milyar avroya yükseldi.… Daha fazlasını oku »Allianz Grubu 2020’ye Kovid-19’a rağmen güçlü başladı
  • Lübnan'da camiler 29 Mayıs'ta açılıyor - BEYRUT (AA) - Lübnan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle mart ayından beri kapalı tutulan camilerin 29 Mayıs'tan itibaren yeniden açılacağı açıklandı.Lübnan'daki Sünnilerin dini merci olarak bilinen Fetva Kuruluna bağlı İslam Vakıfları Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Başmüftü Abdullatif Deryan'ın talimatı doğrultusunda cuma gününden itibaren camilerde cemaatle namaz kılınmaya başlanacağı belirildi.Cuma ve vakit namazlarının cemaatle eda edileceğine dikkati çekilen açıklamada, camilerde Kovid-19 salgınına karşı yetkili makamlarca duyurulan kurallara uyulması çağrısında bulunuldu.Açıklamada ayrıca koruyucu önlemler kapsamında camide abdest alınmasına izin verilmeyeceği, girişte ateş ölçümü yapılacağı ve saflar arasında sosyal mesafe uygulanacağı ifade edildi.Fetva Kurulu, 15 Mart'ta salgın nedeniyle camilerin sadece ezan okunması… Daha fazlasını oku »Lübnan'da camiler 29 Mayıs'ta açılıyor
Etiketler: