Kolombiya'da polis şiddetine tepki gösterilerinde 7 kişi öldü, 248 kişi yaralandı

WASHINGTON (AA) – Kolombiya’nın başkenti Bogota’da çarşamba sabaha doğru Javier Ordonez’in (46), polis şiddeti sonucu ölümü ülkede geniş yankı buldu.

Yerel medyaya yansıyan haberlere göre polis, “sosyal mesafe kurallarına aykırı şekilde” arkadaşlarıyla birlikte içki içtiği gerekçesiyle Ordonez’i gözaltına almak için yere yatırdı ve bu esnada defalarca şok tabancasını üzerinde kullandı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde şüphelinin birçok kez “Boğuluyorum” diye polise seslendiği ve yardım istediği görülüyor.

Önce karakola götürülen, ardından da arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılan Ordonez’in hayatını kaybettiği bildirildi. Şüphelinin kesin ölüm nedeni ise henüz açıklanmadı.

Söz konusu görüntünün sosyal medyaya yansıması ile ülkenin farklı kentlerinde sokaklara çıkan göstericiler bazı bölgelerde polis merkezlerini ateşe verdi.

7 kişi öldü, 248 kişi yaralandı

Yerel medyaya yansıyan haberlerde, çıkan olaylarda şu ana kadar en az 7 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Bu 7 kişiden 5’inin vurularak öldürüldüğü belirtildi.

Bogota Belediye Başkanı Claudia Lopez ise olaylarda şu ana dek 248 kişinin yaralandığını, 100’den fazla polisin de olaylara müdahale ederken yara aldığını açıkladı.

Yetkililer, polise silah kullanması yönünde bir talimat verilmediğini açıkladı. Ancak medyaya yansıyan haberlerde polisin bazı bölgelerde göstericilere yönelik silah kullandığı yönünde iddialar yer aldı.

Polisin olayları yatıştırmaya çalıştığı, ancak farklı bölgelerde olayların devam ettiğine dikkat çekildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

BOGOTA (AA) – Vergi reformu ayrıca ülkede şahıslara yönelik mevcut vergi imtiyazlarının birçoğunu ortadan kaldırmayı, işletmelere uygulanan vergilerin yanı sıra birçok üründe katma değer vergisini (KDV) artırmayı hedefliyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque hükümeti, reformun, ülkenin mali durumu istikrara kavuşturmak için hayati öneme sahip olduğunu iddia ediyor.

Kolombiya hükümeti reformla gelecek 10 yılda ülke için fazladan 6,3 milyar dolar gelir etmeyi istiyor.

Reformdan aylık geliri yaklaşık 660 dolar ve daha yüksek olan Kolombiyalıların etkileneceği ifade ediliyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri içinde en düşük vergi gelirine sahip ülkelerden biri olan Kolombiya, 2020’de Kovid-19 salgının etkisiyle yarım yüzyıldaki en kötü ekonomik durgunlukla karşı karşıya kaldı, ülkede GSYİ yüzde 6,8 düştü.

Protestocular, gelir vergisinin artırılması dahil vergi reformunun, Kovid-19 salgını sırasında vatandaşı daha da yoksullaştıracağını savunuyor.

Kovid-19 salgını işgücünün yüzde 67’sini etkiledi

Kolombiya’da Kovid-19 salgını, 2020’de iş gücünün yüzde 67’sini etkiledi, inşaat, ulaşım ve turizm gibi birçok sektör durma noktasına geldi.

2020’de 50,4 milyon nüfuslu Kolombiya’da en az 1 milyon 450 bin kişi yoksullaştı, ülkede yoksulluk yüzde 3 arttı ve 2019’da yoksulluğun giderilmesi yönünde elde edilen kazanımlar büyük ölçüde tersine döndü.

Dünya Bankası verilerine göre, Güney Amerika ülkesinde 2020’de kişi başına düşen GSYİH 5 bin 389 dolar oldu.

Gösteriler

Kolombiya’da son bir haftada vergi reformu karşıtı kitlesel gösterilerde 24 kişi öldü, 900’den fazla kişi yaralandı.

Ülkede 28 Nisan’da sendikalar, yerel topluluklar, öğrenci grupları ve çeşitli muhalif kesimlerin “ulusal grev” çağrısıyla başlayan vergi reformu karşıtı gösteriler üzerine Kolombiya Devlet Başkanı Duque, 2 Mayıs’ta vergi reformu yasa tasarısını geri çekme kararı aldıklarını açıklamıştı.

BOGOTA (AA) – Güney Amerika’nın en büyük 3’üncü ülkesi Kolombiya’da hükümetin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında başlatılan sosyal programları sürdürmek amacıyla Kongreye sunduğu vergi reformu yasa tasarısına karşı sivil toplum örgütlerinin tepkisi ve halkın protestoları sürüyor.

  Muhalefetin ve sendikaların tüm itirazlarına rağmen yasayı çıkarmakta kararlı olan hükümet, sosyal yardımlara devam edebilmek ve kaynak sağlamak için yasanın, keyfi değil ihtiyaç olduğunu savunuyor.

  Hükümet, vergi reformunu yasalaştırarak, gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2’sine denk gelen yaklaşık 6 milyar dolar bütçeye ek vergi geliri sağlamayı ve 663 dolar üzerinde maaş alanlardan ek gelir vergisi almayı planlıyor.

  Yasada ayrıca vergi tahsilat tabanının genişletilmesi için fon oluşturulması ve Kolombiya’nın borcu nedeniyle uluslararası risk derecelendirmelerinde daha fazla puan kaybının önüne geçilmesi hedefleniyor.

  Sendikalar en çok, KDV’nin arttırılması sonucunda su, elektrik, doğal gaz gibi temel ihtiyaç maddelerine ek vergi getirilmesi ve orta sınıfın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zorlaşan ekonomik koşullarının daha da bozulmasına karşı çıkıyor.

  Sendikalar, yerel topluluklar, öğrenci grupları ve farklı kesimlerin “ulusal grev” çağrısıyla başta başkent Bogota olmak üzere 50’den fazla kentte meydanlara inen binlerce vergi reformu karşıtının barışçıl başlayan gösterileri, daha sonraki günlerde şiddetli olaylara sahne oldu.

  24 kişi hayatını kaybetti

  Devlet Başkanı Ivan Duque’nin 2 Mayıs’ta, gösterilerde ölü ve yaralıların artması üzerine vergi reformu yasa tasarısını geri çektiklerini ilan etmesine rağmen sokaklardaki eylemler artarak devam ediyor.

  Ülkede 8 günü geride bırakan gösterilerde, şimdiye kadar 24 kişi hayatını kaybetti, 900’den fazla kişi yaralandı ve 500’ü aşkın kişi gözaltına alındı.

  Otobüs, durak, banka ve alışveriş merkezlerinin zarar gördüğü ülkede onlarca yağma olaylarının yaşanmasının yanı sıra büyük maddi hasarlar meydana geldi.

  Polisin şiddet olaylarını bastırmakta yetersiz kaldığı anlarda askerlerin takviye birlikler göndererek olaylara müdahale etmesi şiddetin dozunu arttırdı.

  AA muhabiri, kitlesel protestolara neden olan süreci meydanlardaki göstericilere sordu.

  “Bu yaşananlar halkın yıllardır biriken öfkesinin sonucudur”

  Üniversite öğrencisi Jeison Durango, ülkede son yıllarda ekonomik ve sosyal anlamda haksızlıkların çok arttığına dikkati çekerek, “Hafızası olmayan bir ülke, Kolombiyalılar artık çok yorgun. Çok şey oldu ama hiçbir şey değişmedi, bu yaşananlar halkın yıllardır biriken öfkesinin sonucudur.” dedi.

  Ülkede yoksulluğun, ekonomik eşitsizliğin, sağlık ve eğitimde ciddi sonuçlara yol açtığını dile getiren Durango, memlekete huzur gelene kadar sokaklardan ayrılmayacağını söyledi.

  Bir diğer protestocu Natalia Orozco Perez de Kolombiya’nın sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerin ellerinden alınmaya çalışıldığını belirterek, daha iyi bir gelecek için meydanlarda olduğunu ifade etti.

  Eylem hakkını sonuna kadar kullanacağını vurgulayan Perez, “Küçük bir kardeşim var, onun adil bir ülkede yaşamasını istiyorum. Kolombiyalılar, daha iyi bir gelecek için ülkelerine sahip çıkmalı.” dedi.

  “Okullarda halk eğitimi kalitesiz, özel üniversiteler çok pahalı”

  Protestocu Luisa Echeverry ise yetkililerin halkı korku ve yalanlarla aldatmak istediğini belirterek, “Hükümet Kolombiyalılara her şeyin yolunda olduğuna inandırmayı ve ülkeyi bitirmek isteyen yasaları kabul etmemizi istiyor.” ifadesini kullandı.​​​​​​​

  Kolombiyalıların yüzde 46’sının yoksulluk içinde yaşadığını dile getiren Echeverry, “Okullarda halk eğitimi kalitesiz, özel üniversiteler çok pahalı, grev ne kadar sürer bilmiyorum ama Kolombiya çoktan uyandı.” değerlendirmesinde bulundu.

  Protestoculardan Dahiana Restrepo, tartışmalı vergi reformunun zaten kızgın olan halkın öfkesini daha da yükselttiğini, gösterilere katılan kişilere yönelik güvenlik güçlerinin şiddetinin sokaklardaki kızgınlığı arttırdığını söyledi.

  Barış ve adalet sağlanana kadar sokaklarda kalmayı sürdüreceğini kaydeden Restrepo, “Daha önceki ve şimdiki gösterilerde hayatını kaybedenler için mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

  “Gençler hükümetin adaletsiz politikalarından usandı artık”

  Esnaf Jeferson Saldarriaga, ülkede bir değişim zamanının geldiğini, iktidarın değişmesi gerektiğini belirtti.

  Eylemler ne kadar sürerse sürsün değişim isteklerinden vazgeçmeyeceklerine işaret eden Saldarriaga, “Başkanın görevden ayrılmasını istiyorum, gençler hükümetin adaletsiz politikalarından usandı artık.” diye konuştu.

  Öğretmenlik yapan David Santiago Castano, Kolombiya halkı ve insana yakışır bir istihdam için yürüdüklerini dile getirerek, gösterilerin uzun süre devam edebileceğini söyledi.

  Üniversite öğrencisi Kevin Hernandez, devletin eğitim için ayırdığı ödeneğin yeterli olmadığını öne sürerek, “Kolombiya’nın en yoksul kesimine fazla vergi koymaları mantıklı değil.” şeklinde konuştu.

  İş kadını Katherine Hernandez, güvenlik güçlerinin demokratik haklarını kullanan göstericilere çok sert müdahale ettiğine dikkati çekerek, “Protesto etmek için meydanlara çıktık, polis bize şiddetle karşılık verdi. Hayatlarımızı kurtarmak için hep beraber mücadele etmeliyiz.” dedi.