Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde sellerden 12 kişi öldü

ANKARA (AA) – Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Beni vilayetinde şiddetli yağışların neden olduğu sellerde 12 kişi hayatını kaybetti.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Beni Bölge Yöneticisi Doni Kibwana, şiddetli yağışlar nedeniyle bölgedeki Lubiriha, Hululu ve Tsako Nehirlerinin taşarak sellere yol açtığını belirtti.

Kibwana, meydana gelen sellerde 12 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kızılhaç bölge sorumlusu Jason Mumbere de sellerde çok sayıda kişinin kaybolduğunu, ölü sayısının artabileceğini kaydetti.

Mumbere büyük hasara yol açan sellerden tarım arazilerinin de zarar gördüğünü ifade etti.

Tropikal iklim kuşağında yer alan ülkede, yağış sezonunda sık sık sağanak yağışların neden olduğu doğal afetler meydana geliyor.

Bakan Varank: "Türkiye, atacağı adımlarla yeni normalin kurallarını belirleyen ülkelerden biri olabilir."

Bakan Varank: "Ekonomik konjonktür toparlanmaya başladı. Tüketici ve reel sektör güven endeksleri yukarı yönlü hareket ediyor."

Bakan Varank: "Bugün itibarıyla binin üzerinde yoğun bakım solunum cihazımızın ihracatını gerçekleştirmiş durumdayız."

Bakan Varank: "Ülkemizin demokrasi ve özgürlük kazanımları bir parmak şıklatmayla değil, Cumhurbaşkanımızın 18 yıllık büyük mücadelesiyle elde edildi"

Pekcan: "Firmaları e-ihracata özendirmek için e-ticaret sitesine üyeliklerini 2020 için yüzde 80, sonraki yıllarda yüzde 60 oranında destekleyeceğiz."