Konut değeri en çok artan ilçeler Bergama ve Silivri oldu

Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) tarafından abonelerine özel olarak hazırlanan 5 Büyükşehir Değer Endeksi’ne göre, 2019’da önceki yıla göre ortalama konut fiyatları en çok artan ilçeler yüzde 39 ile İzmir Bergama ve yüzde 36 ile İstanbul Silivri oldu.

GABORAS’ın İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya ilçelerini incelediği 5 Büyükşehir Değer Endeksi’ne göre, geçen yıl yatırımcısına en çok kazandıran il Antalya oldu. Antalya’da ortalama konut değeri yüzde 20 arttı.

Antalya ilçeler bazında da öne çıkarken, ilk 10’da Antalya’dan 5, İzmir’den 3 ve İstanbul’dan 2 ilçe yer aldı. İlk 10’da Bursa ve Ankara’dan herhangi bir ilçenin bulunmaması dikkati çekti.

Geçen yıl 2018’e göre ortalama konut değerinin en fazla arttığı ilçe yüzde 39 İzmir Bergama olurken, Bergama’yı yüzde 36 ile Silivri, yüzde 30 ile Antalya’nın Gazipaşa ve Kemer, yüzde 25 ile İzmir Selçuk ve İstanbul Çatalca takip etti.

Artış oranı, ilk 10’da yer alan Antalya Kaş’ta yüzde 24, Aksu’da yüzde 23, İzmir Karaburun’da yüzde 22 ve Antalya Korkuteli’nde yüzde 20 olarak gerçekleşti.

İlk 20’de Antalya’dan 10 ilçe yer aldı

Araştırma, bir dönem yatırımcıların uğrak adresi olan Silivri ve Çatalca aksının 2019’da yeniden eski günlerine dönmeye başladığının sinyallerini de verdi.

Öte yandan, ilk 20’de Antalya’dan 10, İstanbul ve İzmir’den 3’er, Ankara ve Bursa’dan 2’şer ilçe yer aldı.

Antalya Alanya yüzde 19 artışla 11’inci, Finike yüzde 18 yükselişle 12’inci, İstanbul Arnavutköy yüzde 16 artışla 13’üncü ve Ankara Altındağ yüzde 15 yükselişle 14’üncü sırada yer aldı.

Artış oranı Antalya Kepez ve Döşemealtı’nda yüzde 14, Ankara Sincan ve Antalya Kumluca’da yüzde 13, Bursa Karacabey’de yüzde 12 ve Yenişehir’de yüzde 11 olarak gerçekleşti.

Konut fiyatı 14 ilçede geriledi

5 Büyükşehir Değer Endeksi’ne göre, geçen yıl ortalama metrekare fiyatının düştüğü ilçelerin başında yüzde 5 ile İstanbul Ataşehir geldi.

Konut değerlerinin yüzde 1 ila yüzde 4 arasında düştüğü diğer ilçeler arasında İstanbul’dan Şile, Sancaktepe, Beşiktaş, Şişli, Tuzla ve Zeytinburnu, İzmir’den Çeşme, Gaziemir, Bornova, Ankara’dan Beypazarı, Gölbaşı, Pursaklar, Bursa’dan ise Kestel yer aldı.

“En güncel bilgileri piyasaya verileriyle kullanıcılara sunuluyor”

GABORAS Kurum Sözcüsü Hakan Gümüş, rapora ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, gayrimenkul ticaretini güvenli platformlar üzerinden gerçekleştirmek için gerekli altyapı çalışmalarını tamamladıklarını bildirdi.

Gümüş, Türkiye’deki tüm gayrimenkullerle ilgili kapsamlı bilgi ve raporlama hizmetinin bireysel sistemler üzerinden alınabildiğini ifade ederek, ücretsiz bir şekilde kayıt olup gayrimenkullerini sisteme ekleyen herkesin bu hizmetlerden yararlanabildiğini aktardı.

Kurumsal firmalara ciddi gelir artışları sağladıklarını belirten Gümüş, şunları kaydetti:

“GABORAS Mülk Yönetim Sistemi ile himayelerinde bulunan binlerce gayrimenkulü değere etki eden tüm faktörleri gözeterek yönetebilme imkanı tanıyoruz. Kira gelirlerindeki artıştan tutun da satış rakamlarına kadar pek çok bilgi güncel piyasa verileri kullanılarak sunulmaktadır. Bu sayede gayrimenkuller arasında kar/zarar ilişkileri kurularak hangi gayrimenkulün ticarete katılacağı ile ilgili destek sağlamaktayız.”

Gümüş, tam fırsat eşitliği ilkesiyle alıcı ve satıcıyı aynı bilgi havuzundan yararlandırdıklarını ve sigortalı gayrimenkul ticaretini güvenli platformlar üzerinden gerçekleştirdiklerini aktardı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Balparmak Arıcılık Akademisi'nin İstanbul İli Arı Yetiştiricileri Birliği (İAYB) iş birliğiyle hayata geçirdiği arı sütü üretimine yönelik eğitimlerin üçüncüsü, Silivri'de tamamlandı.

Balparmak'tan yapılan açıklamaya göre, şirket, arıcılık mesleğinin geleceğine katkı sağlamak amacıyla akademi çatısı altında gerçekleştirdiği "Sürdürülebilir Arıcılık, Katma Değerli ve Verimli Arı Ürünleri Üretim Programı" eğitimlerini sürdürüyor.

Bu çerçevede İAYB ile nisanda önemli bir iş birliğine imza atan Balparmak Arıcılık Akademisi, proje kapsamında ilki İstanbul Aydos, ikincisi Çatalca, üçüncüsü ise Silivri'de olmak üzere verimli ve kaliteli arı sütü eğitimlerini üç ayrı bölgede gerçekleştirdi.

Arıcılık Akademisi uzmanları tarafından gezici eğitim aracı ve mobil arı sütü üretim konteynerinde gerçekleştirilen eğitimlerin her biri 1 gün teorik, 3 gün pratik olmak üzere toplamda 4 gün sürdü. 27-30 Temmuz'da düzenlenen eğitimde, süreci başarıyla tamamlayan 30 arıcıya sertifikaları Çatalca ve Silivri protokolünün de katıldığı özel bir törenle teslim edildi.

Törene, Orman Genel Müdürlüğü Çatalca Bölge Müdürü Murat Çakır, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Hatice Yağmur, Silivri Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer ile Silivri Belediyesi ve Silivri Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, Balparmak Genel Müdürü Onur Özyurt, Balparmak Hammadde Tedarik Direktörü İsfendiyar Üzümcü, Balparmak Arıcılık Akademisi Eğitim Uzmanı Dr. Ali İhsan Öztürk ve İstanbul İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Onur Çilenk de etkinlikte hazır bulundu.

Teorik ve uygulamalı olarak üç ayrı bölgede düzenlenen eğitimleri başarıyla tamamlayan ve sertifika alan İstanbullu arıcı sayısı toplamda 80'e ulaştı.

– "İstanbul'da önemli bir arıcılık potansiyeli var"

Törende açıklamalarda bulunan Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, İstanbul'daki zengin bitki örtüsünün metropolde de arıcılık yapma imkanı sağladığını bildirdi.

Şehrin önemli bir arıcılık potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Altıparmak, bu potansiyeli değerlendirmenin ve verimliliği artırmanın yolunun mesleki eğitimden geçtiğini anlattı.

Altıparmak, en büyük amaçlarından birinin arıcılık mesleğinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak olduğunun altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye'de arıcılık mesleğine olan ilgi gün geçtikçe azalıyor, gençler ve kadınlar bu mesleğe yönelmiyor. Bunun yanı sıra birçok arıcımız geleneksel yöntemlerle üretim yapıyor. Bu nedenle katma değerli arı ürünlerinden yeterli verim alınamıyor ve gelir arttırılamıyor. Biz de bu amaçla 2018 yılında Balparmak Arıcılık Akademisi’ni kurduk. Akademide verdiğimiz eğitimlerle gençleri ve kadınları mesleğe kazandırmak için çalışıyoruz. Ayrıca üretimin modern arıcılık teknikleriyle, hijyenik koşullarda devam ettirilmesi için mevcut arıcılara ve arıcı adaylarına eğitimlerle destek veriyoruz. Böylece bal ve diğer katma değerli arı ürünlerinin üretiminin arttırılmasını hedefliyoruz."

Altıparmak, eğitimlerde katma değeri yüksek olan arı sütünün daha kaliteli ve verimli şekilde üretimine odaklandıklarını kaydederek, "Arıcılık mesleğinin gelişimi için üzerimize düşen görevi yapmaya devam edeceğiz ve eğitimlerimizi yaygınlaştırarak daha fazla arıcı ve arıcı adayına ulaşacağız." ifadesini kullandı.

İSTANBUL (AA) – Silivri'de vatandaşlar, belediyenin düzenlediği bisiklet turunda sağlıklı yaşam için pedal çevirdi.

"Haydi Silivri bisikletini al gel" çağrısıyla düzenlenen ve Silivri İlçe Stadyumu'ndan başlayarak Gazitepe Mahallesi'nde son bulan 11 kilometre parkurlu tura yüzlerce vatandaş katıldı.

Pandemi önlemleri gözetilerek gerçekleştirilen tura, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz da bisikletiyle katıldı. Bisiklet turunda polis, jandarma, zabıta ve sağlık ekipleri de görev aldı. Bisiklet turunda katılımcılara Silivri Belediyesi tarafından maske, şapka, su ve ikramlarda bulunuldu.

Bisiklet turunun başlangıç noktası olan Silivri stadında sporseverlere hitap eden Başkan Yılmaz, bisiklet tutkunlarına 25 kilometrelik özel parkur müjdesi verdi.

Volkan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Uzun bir pandemi döneminde çok fazla evde kaldık. Bugün de hep beraber 10 kilometrenin üzerinde sağlıklı bir tur yapacağız. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na teşekkür ediyorum. Değirmenköy'de bir futbol stadının protokolünü imzaladık. İlçemize hayırlı uğurlu olsun. Spora yatırımımız devam edecek. Kipa'dan başlayıp, Kiptaş 2'ye devam eden, yalnızca bisikletle üzerinde seyahat edilebilecek bir bisiklet parkurunu Silivri'ye kazandıracağız. Asfaltın üzerine mavi boya ile boyanmış bir bisiklet parkuru değil, tamamen bisiklet sporu için özel olarak yapılmış bir bisiklet yolunu 2 ay gibi bir zaman diliminde sizlerin kullanımına sunacağız.

Dünya Bankası'ndan şu an 25 kilometrelik bir bisiklet parkurunu projelendirdik, kredisini bekliyoruz. İnşallah bu projemiz de hayata geçtiğinde ulusal veya uluslararası bisiklet koşusunu da Silivri'de hep beraber gerçekleştiririz diyorum."