Per. Haz 20th, 2019

Konya Büyükşehir Belediyesine uluslararası “ideal kent” ödülü

– Konya Büyükşehir Belediyesinin Alaaddin-Adliye Raylı Sistem Hattı’nda uygulanan katenersiz tramvay çalışması, uluslararası ödüle layık görüldü

(AA) – Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Alaaddin-Adliye Raylı Sistem Hattı'ndaki katenersiz tramvay projesi, uluslararası ödüle layık görüldü.

Fransa'nın Strazburg kentindeki Avrupa Konseyi binasında düzenlenen Uluslararası İdealkent Ödülleri Töreni'nde, Büyükşehir Belediyesi "Konya Tarihi Kent Merkezinde Katenersiz Tramvay ile Kentsel ve Mimari Dokunun Korunması" projesiyle katıldı.

Törende, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin, Kentsel Koruma Ödülü'nü Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu'ndan aldı.

Şahin, yaptığı açıklamada, şehirlerin inşasında medeniyetlerin önemli bir yer tuttuğunu belirterek "Büyük İslam mutasavvıfı Hazreti Mevlana'nın türbesi civarından geçen tramvayların ses ve gürültüyle, ruhaniyetini rahatsız etmemesi için tramvay sistemini katenersiz yaptık. Projemizi ödüle layık gören herkese teşekkürlerimi sunuyorum." diye konuştu.

Türkiye'den farklı şehirlerin belediye başkanları ve yöneticilerinin katıldığı törende, 14 dalda 21 ödül verildi. Ödüle layık görülen projeler, Avrupa Konseyi binasında bir hafta boyunca sergilenecek.

 • Hz. Mevlana'nın Konya'ya gelişinin 791. yıl dönümüne doğru
 • KONYA (AA) – Büyük Türk düşünürü ve mutasavvıf Hazreti Mevlana Celaleddin Rumi ve ailesinin Konya'ya gelişinin 791. yıl dönümü, çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
  Konya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Teşrif-i Konya karşılama törenlerinin, ney dinletisi ve Mesnevi sohbeti eşliğinde Rumi Özel Tren Seferi ile başlayacağı belirtildi.
  Katılımcılara trende

 • Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığında devir teslim
 • KONYA (AA) – Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, Tahir Akyürek'in istifasıyla boşalan Büyükşehir Belediye Başkanlığına Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ı seçti.
  Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda yapılan oylamada oy birliğiyle seçilen Altay, Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında görevi Akyürek'ten devraldı.
  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ve AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı'nın katılımıyla gerçekleşen devir teslim