Pts. Eki 21st, 2019

Koreli çiftçilerin geleneksel müziği başkentte

ANKARA (AA) – Kore Kültür Merkezi'nin ev sahipliğinde, Kore toplumunda "çiftçi müziği" olarak bilinen Samulnori'nin tanıtımı yapıldı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Farabi Salonu'nda düzenlenen etkinliğe, Koreli sanatçılar, Kore Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim görevlileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Güney Kore yöresel kıyafetleriyle sahneye gelen sanatçılar Anji Park ve Geonwoo Park'ın performansı büyük beğeni topladı.

Ardından sahne alan Türk öğrencilerden oluşan Samulnori takımı da yeteneklerini sergiledi.

– Samulnori müziği

Kore kökenli vurmalı çalgıların kullanıldığı geleneksel müzik türü Samulnori, yerel dilde "4 nesnenin çalgısı" anlamına geliyor.

Samulnori geleneksel küçük gong "Kkwaenggwari", büyük gong "Jing", kum saati biçimindeki davul "Janggu" ve büyük davul "Buk" enstrümanlarıyla icra ediliyor.

Samulnori, Kore toplumunda çiftçilerin pirinç hasadı sırasında ürünün fazla olması durumunda çaldıkları bir müzik türü olarak biliniyor.

Beşiktaş Kulübünün olağanüstü seçimli genel kurulunda Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlıların yeni başkanı oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Amerikalı müttefiklerimizden beklentimiz, Türkiye'ye verdikleri sözlere bu sefer bağlı kalmalarıdır."

Erdoğan: "Güvenlik bölgesini koruma altına alacağız. Dersimizi çalıştık, planlarımız, projelerimiz tamam. Adımlarımızı buna göre atıyoruz."

Erdoğan: "Terör örgütüyle anlaşmadık, ABD ile anlaştık. Burada birileri saptırma yapıyor, öyle bir şey yok."

Erdoğan: "(120 saat) Buna uyulduğu takdirde ne ala, uyulmadığı takdirde 120 saat bittiği anda tekrar harekatı aynen bırakılan yerden devam ettiririz"