Koronavirüs salgınında son 24 saat

SARAYBOSNA (AA) – Salgında vaka sayısı dünya genelinde 180 milyon 919 bine, hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 919 bine, iyileşenlerin sayısı 165 milyon 537 bine çıktı.

Vaka sayısı ABD’de 34 milyon 465 bini, Hindistan’da 30 milyon 149 bini, Brezilya’da 18 milyon 243 bini ve Fransa’da 5 milyon 764 bini geçti.

ABD’de bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada, yeni tip koronavirüsün izlerinin 20 bin yıl önceki Doğu Asya topluluklarında görüldüğü iddia edildi.

ABD’de, salgında kiralarını ödeyemeyen kiracıların evden çıkarılmamasını güvence altına alan tahliye moratoryumu bir ay uzatıldı.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, ülkesinde salgın durumunun zorlaştığını belirterek, Kovid-19 vakalarının, önceki dört haftayla kıyasla geçen hafta yüzde 100 arttığını açıkladı.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, salgına karşı en iyi çarenin aşılanmak olduğunu belirterek, halka aşı yaptırma çağrısında bulundu.

İngiltere, geri dönüşlerde karantina kuralının uygulanmadığı “yeşil ülkeler listesine” Malta, İspanya’daki Balear Adası, Portekiz’deki Maderia Adası ve Barbados’un da dahil olduğu Karayip Adaları’nı ekledi.

İsrail yönetimi, Delta varyantının yayılması nedeniyle kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğunu yeniden uygulama kararı aldı.

Ukrayna, Dünya Bankası ile salgın döneminde ekonominin gelişimi için 350 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

İran lideri Ali Hamaney, ülkesinin geliştirdiği aşının ilk dozunu yaptırdı.

Japonya’nın Asya ülkelerine milyonlarca doz Kovid-19 aşısı bağışlayacağı bildirildi.

29 Mart’ta kameralar karşısında Çin’in hibe ettiği Sinopharm aşısını olan Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev’in Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te alınan tedbirler kapsamında, 28 Haziran’dan 12 Temmuz’a kadar şehre kara yoluyla girişler kısıtlanacak. Taşkent’teki tüm lokanta, kafe, tiyatro, sinema ve eğlence merkezleri yüzde 50 doluluk oranı şartıyla 08.00-20.00 saatlerinde çalışabilecek. 18 yaş üzerindeki isteyen herkese Kovid-19 aşısı uygulanacak.

Endonezya’da son 24 saatte tespit edilen 20 bin 574 vaka, salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı olarak kayıtlara geçti.

Venezuela’ya Küba’nın geliştirdiği “Abdala” ismi verilen aşının ilk doz sevkiyatı ulaştı.

Kolombiya’da salgın nedeniyle son 24 saatte 689 kişi hayatını kaybederken, 32 bin 997 yeni vaka tespit edildi. Böylece ülkede salgının başlangıcından bugüne kadar bir günde en yüksek vaka ve ölü sayısına ulaşıldı.

Afrika ekonomisinde salgının etkisiyle 190 milyar dolarlık kayıp yaşandığı hesaplandı.

Tunus Sağlık Bakanlığı, ülkede tespit edilen Delta varyantı vaka sayısının artması nedeniyle eyaletlerde kapanmaya gitme ve vakaların yüksek olduğu illerde izolasyon merkezlerinin inşa edilmesi gibi kararlar aldı.

Umman’da salgının yayılmasına engel olmak için 20 Haziran’dan başlamak üzere bir sonraki emre kadar 20.00 – 04.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Tabloya göre, Türkiye’de son 24 saatte 224 bin 198 Kovid-19 testi yapıldı, 16 bin 809 kişinin testi pozitif çıktı, 63 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 5 bin 585 oldu.

18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 64, ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 38,21 oldu.

Kovid-19’la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz 1 milyon 323 bin 982 aşı uygulandı.

Türkiye’de bugüne kadar yapılan aşı sayısı 39 milyon 726 bin 15’i birinci doz, 23 milyon 714 bin 368’i ikinci doz, 4 milyon 26 bin 403’ü üçüncü doz olmak üzere 67 milyon 466 bin 786’ya yükseldi.

En az bir doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 il sırasıyla Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, İzmir ve Tekirdağ oldu.

En az bir doz aşı yapılanların oranının en az olduğu iller ise Bitlis, Şanlıurfa, Mardin, Muş, Diyarbakır, Siirt, Batman, Bingöl, Gümüşhane ve Iğdır olarak sıralandı.

“Tedbirlere uyun, aşınızı olun”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından tablo ile birlikte, “Vaka sayılarındaki artış hızı salgını kontrol altında tutmayı güçleştiriyor. Aşı ile bağışıklık kazanmadan tedbirlerden taviz vermenin telafisi acı tecrübelere sebep olabilir. Tedbirlere uyun, aşınızı olun.” ifadelerini kullandı.

ANKARA(AA) – Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tarafından yapılan açıklamaya göre, “Study in Turkey YÖK Sanal Fuarı 2021”, 27-29 Temmuz 2021’de Türkiye saati ile 08.00-20.00 arasında yapılacak.

Türk üniversiteleri, Sanal Fuar aracılığıyla başta diplomatik temsilciliğin bulunduğu 142 ülke olmak üzere yaklaşık 180 ülkenin yükseköğretim çağındaki potansiyel öğrencilerine, görsel ve işitsel materyallerle, canlı bağlantı ve anlık ileti yoluyla tanıtım yapacak.

Fuar kapsamında potansiyel öğrenciler ve aileleri, Türk yükseköğretim sisteminin yanı sıra, tarihi, sosyal ve kültürel değerleri hakkında da bilgi sahibi olabilecek.

İlki geçen yıl düzenlenen ve dünya çapında büyük ilgi gören Study in Turkey YÖK Sanal Fuarı’nın bu yıl da uluslararası düzeyde büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Sanal fuarda, üniversitelere ait stantların yanı sıra, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü ve Ulusal Ajans gibi Türk yükseköğretim sisteminin uluslararasılaşmasına katkı sağlayan paydaş kuruluşlara ait stantlar yer alacak.Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri