“Korsan lens satışının engellenmesi” için yürüyüş

İSTANBUL (AA) – Opak Lens Yönetim Kurulu Başkanı Erol Harbi, internet üzerinden kontak lens satışının engellenmesi için İstanbul'dan Ankara'ya yürümeye başladı.

Harbi, Ankara'ya doğru yürümeye başlamadan önce Kavacık'taki şirket binası önünde çalışanlarıyla vedalaştı.

Erol Harbi, burada yaptığı konuşmasında, uzun süredir sürdürdüğü mücadeleye rağmen halk sağlığını tehlikeye atan ürün satışının sürmesi üzerine bu yürüyüş kararını aldığını söyledi.

Toplumun sağlığını birinci derece tutarak mesleğinin ahlakına sahip çıkan, yasalara uyan, bu hassasiyet uğruna, haksız kazanç sahipleri yüzünden mağdur olan gözlükçüler ve optisyenler için yürüyeceğini belirten Harbi, "Aynı zamanda bu yürüyüş karşılaşabileceği sağlık sorunlarından ve yasalardan haberdar olmadığı için internet sitelerinden sahte lens satın alıp, görme kaybına uğrayan, sağlık problemi yaşayan vatandaşlarımız için olacaktır." dedi.

5193 Sayılı Optisyenlik Hakkındaki Kanun'a işaret eden Harbi, "Kanun, 2004 yılında gözlük ve kontak lens satışının yetkisini doğrudan ve yalnızca optisyenlik müesseselerine vermiştir. Kontak lens satışı reçeteye tabiidir ve satışı sadece optikçilerde yapılmaktadır. İnternet, optisyenlik müessesesi değildir." ifadelerini kullandı.

Opak Lens Yönetim Kurulu Başkanı Erol Harbi'nin yürüyüşü 31 Mayıs'ta Ankara sınırında son bulacak ve Harbi, 1 Haziran'da korsan lens satışına karşı topladığı imzaları Sağlık Bakanlığı'na teslim edecek.

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 0,2 puan azalışla yüzde 12,8 oldu

Kovid-19'dan son 24 saatte Brezilya'da 1220, Meksika'da 730, Hindistan'da 475 kişi öldü.

15 Temmuz'da AK Parti İstanbul İl Başkanlığını işgal girişimine ilişkin yeniden görülen davada 10 sanığa 12 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi.

İçişleri: "Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi ve İstihbarat başkanlıklarının ikna çalışmaları sonucu 5 terörist Şırnak'ta teslim oldu"

Son 24 saatte 2 bin 879 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 190 bin 390 oldu.

Koca:"Yoğun bakım hasta sayımızdaki artış eğilimi yavaşladı. Entübe hasta sayımız 7 azaldı. İyileşen sayımız, yeni tanı konanların iki katından fazla"

Etiketler: