Kosovalı Türk bakan Kervan, Türkiye-Kosova ilişkilerini daha ileri taşımayı hedefliyor

KOSOVA (AA) – 14 Şubat Pazar günü yapılacak erken genel seçimde Kosova Demokratik Türk Partisinden (KDTP) milletvekili adayı olan Kervan, seçim çalışmalarının yanı sıra Türkiye-Kosova ilişkileri ve Kosova’daki Türklerin durumu hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Kosova’da çok farklı bir genel seçim süreci yaşandığını aktaran Kervan, parti temsilcileri olarak her alanda ülkedeki Türk toplumuna fayda sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Kervan, Kosova’daki Türk toplumu olarak dillerini, dinlerini, eğitimlerini ve kültürlerini yaşatmak adına ellerinden geleni yaptıklarını kaydederek, “Ekonomik kalkınmaya da yürütmüş olduğumuz bakanlık vesilesiyle Kosova geneline ve Kosova Türk topluluğuna desteklerimiz oldu. Pandemi döneminde olsa bile özellikle özel sektörde bakanlığımızın yürütmüş olduğu destekler ve projeler çerçevesinde istihdam şartları da yarattık.” ifadelerini kullandı.

Göreve başladığı andan beri ana hedeflerinin gençlerin önünü açmak olduğunu ifade eden Kervan, bu alanda attıkları adımlara dair şunları söyledi:

“Bizler özellikle Türkiye ve Kosova üniversitelerinden mezun gençlerimizin yollarını açmaya çalıştık. Bunu yerel ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak başardık. Kosova Türkiye Ticaret Odası ile yapmış olduğumuz anlaşma neticesinde, üniversite mezunu gençlerimize stajyer olarak Kosova’da faal güçlü Türk şirketlerinde kapılar açılacak ve kendilerine bir fırsat sunulacak. Hem kendilerini yetiştirecekler hem istihdam ortamına daha yakın olacaklar hem de Kosova’da gençlerimizin Avrupa ülkelerine yönelik göçünü engellemiş olacağız.”

“Burada Türkiye’nin de manevi büyükelçileriyiz”

Bakan Kervan, seçimde oy kullanmanın önemine de işaret ederek, Kosova’da Türk varlığını ve Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkileri en iyi şekilde temsil ettikleri için KDTP’ye atılacak oyların birlik ve beraberliğin de simgesi olacağını söyledi.

Kosova-Türkiye arasındaki mevcut iyi ilişkilerin seçimden sonra daha da ileri bir noktaya taşınmasının önemine dikkati çeken Kervan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elbette ki bizler, Kosova ile Türkiye arasındaki sarsılmaz köprünün temelleriyiz. Bu böyle de devam edecektir. Kosova’da kime sorarsanız sorun, Kosova Türkleri dediğiniz zaman, KDTP dediğiniz zaman Türkiye akla gelir. Bu yüzden bizim görevimiz sadece Kosova’daki Türkleri temsil etmek değil. Bir şekilde bizler burada Türkiye’nin de manevi büyükelçileriyiz.”

Türkiye salgın dönemindeki yardımları ile Kosovalıları yalnız bırakmadı

Salgın döneminde Türkiye’nin Kosova’ya yaptığı yardımlara da değinen Kervan, Türkiye’nin Türk Kızılay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İHH İnsani Yardım Vakfı gibi kuruluşlar aracılığıyla bu salgın sürecinde Kosovalıları yalnız bırakmadığını hatırlattı.

Bakan Kervan, Kosova’daki Türk toplumunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı beklentilerini de dile getirerek, “Kosova Anayasası çoklu vatandaşlığa izin veren bir anayasa. Bu yüzden ileride inşallah Türkiye’ye göç etmek adına değil, ana vatanla bütünleşmek adına bu sorun da ortadan kalkar ve Kosova Türk toplumunun yıllardır beklediği çifte vatandaşlık ana ülke tarafından kabul edilir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Kosova halkları arasındaki gönül bağına da değinen Kervan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’deki Kosova kökenli kardeşlerimiz ve Kosova’daki Türkiyeli kardeşlerimiz gerçekten bu mozaiğin en iyi örnekleridir. Bizler de bunu olabildiğince daha fazla renklendirmek adına elimizden geleni yapacağız. Kosova’daki Türkiye kurumlarıyla, Türkiye’deki Kosova kurumlarıyla fakat çok daha önemlisi, Türkiye ile Kosova arasındaki gönül bağlılığımızla bunu başaracağımızı inanıyorum.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Thodex şirketinin internet sitesine erişim sağlanamaması nedeniyle çok sayıda kişinin mağdur edildiği iddiası üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca 22 Nisan’da başlatılan soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında, hakkında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılan Faruk Fatih Özer’in yakalanması için Türk Interpolü devreye girerek kaçabileceği ülke Interpol polislerini uyardı.

Özer’in yakalanmasına yönelik çalışmalar, Arnavutluk’a kaçtığının belirlenmesi üzerine ağırlıklı olarak bu ülkede yürütülüyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünce oluşturulan 5’er kişilik iki ekip de çalışmalara destek veriyor.

Ekiplerden biri, Arnavut meslektaşlarıyla, diğer ekip ise Özer’in kaçma ihtimalinin bulunduğu Kuzey Makedonya, Kosova ve Karadağ’daki meslektaşlarıyla koordineli şekilde hareket ediyor.

Özer’in bağlantılı olduğu kişileri tespit ederek iz süren ekipler, çalışmalarında soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin ifadelerinden de yararlanıyor.

Soruşturmanın geçmişi

Soruşturma kapsamında, bugüne kadar haklarında yakalama kararı verilen 82 şüpheliden 78’i gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan şüphelilerden Faruk Fatih Özer’in ağabeyi Güven Özer ile kardeşi Serap Özer’in de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklanmış, 35’i adli kontrol şartıyla olmak üzere diğer şüphelilerin tamamı serbest bırakılmıştı.

Thodex’in kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer’in de arasında bulunduğu firari 4 zanlının yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

Muhabir: Orhan Onur Gemici

PRİŞTİNE(AA) – Kosova Meclisi’nde yapılan oylamada, Vyosa Osmani ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

İktidardaki Kendin Karar Al Hareketi’nin (VV) adayı olan Osmani, oylamanın üçüncü turunda 71 milletvekilinin oyunu alarak oy çokluğuyla ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

120 üyeli Kosova Meclisi’nde yapılan oylamaya 82 milletvekili katılırken, 11 oy geçersiz sayıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci ve ikinci turlarında, seçim için gerekli üçte iki çoğunluk sağlanamadı.

Osmani’nin cumhurbaşkanı seçilmesine Kosova Demokratik Partisi (PDK), Kosova’nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ve Sırp Listesi destek vermedi.

Cumhurbaşkanı seçilmesi için yeterli çoğunluğun sağlanması adına eski partisi Kosova Demokratik Birliği (LDK) Osmani’ye destek oldu.

Vyosa Osmani kimdir?

Kosova’nın Mitrovica kentinde 17 Mayıs 1982’de dünyaya gelen Osmani, ilkokul ve liseyi bu şehirde bitirdi.

Priştine Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Osmani, yüksek lisans ve doktora eğitimini ABD’deki Pitsburg Üniversitesinde tamamladı.

Gençlik yıllarında LDK’ye katılan Osmani, bu partiden birkaç dönem milletvekilliği de yaptı.

Kosova Meclis Başkanı olarak görev yapan Osmani, eski cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin istifa etmesinin ardından cumhurbaşkanlığı görevini de vekaleten yürüttü.

Kosova’da 14 Şubat 2021’de yapılan genel seçim öncesi LDK’den ayrılan Osmani, seçime VV safında katıldı.

Osmani, uluslararası hukuk ve ticaret hukuku alanlarında bazı kitap, makale, monografi ve çalışmalar yayınladı.

Evli ve iki çocuk annesi olan Osmani, ana dili Arnavutçanın yanı sıra İngilizce, Türkçe, İspanyolca ve Sırpça da biliyor.