Kovid-19 aşı haritasında son sıradaki Şanlıurfa'da sahadaki ekip sayısı iki katına çıkarıldı

ŞANLIURFA (AA) – Aşı haritasındaki kırmızı kategoriden son çıkan kent konumunda bulunan Şanlıurfa’da aşılama oranının artırılması için çalışmalar sürüyor. Aşı çalışmalarında 30 olan mobil ekip sayısı, İl Sağlık Müdürlüğünce 63’e çıkarıldı.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, AA muhabirine, aşılama oranını artırmak için sağlık çalışanlarının yoğun çaba gösterdiğini söyledi.

Kırmızı kategoriden turuncu kategoriye yükselmelerine rağmen henüz daha yolun başında olduklarını anlatan Gülüm, şöyle konuştu:

“Henüz işimiz bitmedi. Çalışmalarımız mavi kategoriye uzanan uzun bir yolculuk. Şu an bu yolculuğu bir an önce gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Kaymakamlıklarımız ve Valiliğimizin destekleriyle ekip sayımızı iki katına çıkardık. Daha önce 30 mobil ekibimizle çalışma yürütürken şu anda bu sayıyı 63’e çıkardık. Bunun yanında araç sayımızı da 150’ye çıkardık. Şu anda sahada ciddi anlamda bir mücadele var. Aile sağlık merkezlerimiz, devlet hastanelerimiz, eğitim ve araştırma hastanelerimiz, mobil noktalarımız ve gezici ekiplerimiz, hızla çalışmalarına devam ediyor.”

Saha ekiplerinin köy köy gezerek aşılama yaptığını belirten Gülüm, “Bugüne kadar 960 köye gidildi. Şimdi bu alanları tekrar elden geçiriyoruz. Ekiplerimiz gitmeden muhtarlara bildiriyor ve muhtarlarımız mahalle sakinlerini organize ederek uygun bir merkezde aşılama yapılıyor.” diye konuştu.

Hastanedeki yoğunluğa büyük oranda aşı yaptırmamış veya dozunu tamamlamamış kişilerin sebep olduğunu aktaran Gülüm, şöyle devam etti:

“Yoğun bakımları yüzde 95 dolduran aşısız bir grup var. Bu grupta genç nüfus da artmaya başladı. Aşılamada yüzde 58 bandındayız. Günlük 25 bin civarında aşımız var. Şükürler olsun gözlemlediğimiz kadarıyla aşı oranlarımız arttıkça vaka sayılarımız düşüyor. Geçen haftalara göre aşı oranımız arttı, vaka sayılarımız da düştü. Ama yine de şu an vaka sayılarımız halen yüksek, yoğun bakımlarımız ve servislerimizde, bize yeni yoğun bakımları açtıracak kadar vaka sayısı var. Bunun düşmesinin tek yolu da mavi kategoriye ulaşmamız.”

Eğitim dönemi öncesi velilere çağrı

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla hareketliliğin artmasını öngördüklerini dile getiren Gülüm, “Okullar yüz yüze eğitime başlayacak. Okulların açılması hareketlik de artacak. Buradan çağrımız, velilerimizin aşılarını tamamlamaları. Yaş sınırında olanlar ve aşı hakkı gelen öğrencilerimizin aşı olması ve özellikle öğretmenlerimizin aşılarını olmalarını rica ediyoruz. Aşı olunmaması halinde haftada iki defa PCR testi yapılması gerekiyor. Bununla birlikte maske ve mesafe kuralı da unutulmamalı. Çünkü tek başına aşı da yeterli olmayabilir.” sözlerine yer verdi.

Yasin Dikme

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Boyner, 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde Green Heroes Türkiye ile Bağdat Caddesi'nde çöp toplama etkinliği gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirlik ve doğa dostu odaklı çalışmalarıyla dikkati çeken, müşterileriyle birlikte iyiliği yaymayı ilke edinen Boyner, 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde Green Heroes Türkiye ile Bağdat Caddesi'nde çöp toplama etkinliği düzenledi.

“Daha Temiz Bir Dünya İçin El Ele Veriyoruz” diyen Boyner’in Green Heroes Türkiye iş birliğinde gerçekleştirdiği ve yoğun ilgi gören “plogging” etkinliğine Boyner çalışanlarının yanı sıra çevreye duyarlı pek çok kişi katıldı.

Kısa bir süre önce İsveç’te başlayıp tüm dünyaya yayılan “plogging”, çevreye duyarlı kişilerin açık havada koşu ya da yürüyüş yaparken yol üzerinde karşılarına çıkan çöpleri toplamaları ve yürüyüş, koşu sonunda topladıkları malzemeleri ayrıştırarak çöp ve geri dönüşüm kutularına atmaları esasına dayanıyor.

“Daha Temiz Bir Dünya İçin El Ele Veriyoruz” sloganıyla 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde gerçekleştirilen ve Boyner Cadde önünden başlayan etkinliğe katılanlar bir yandan yürüyüş ya da koşu yaparken bir yandan da pet şişe, cam, plastik kapak, Kovid-19 dönemi nedeniyle yoğun olarak kullanılan ıslak mendil ve maske gibi çeşitli atıkların yer aldığı toplam 21 kilogram çöp topladı.

Toplanan çöpler arasında izmarit atıklarının yoğunluğu dikkati çekti. Bunun dışında, 5 kilogram evsel atık, 13 kilogram geri dönüştürülebilir atık ve 2 kilogram plastik kapak toplandı.

İyi yaşama dair farkındalık yaratmaya ve aslında küçük değişimlerle iyi bir yaşamın mümkün olduğuna dikkati çeken Boyner, sürdürülebilir bir dünya için hem çalışanları hem müşterileri hem de moda sektörünü harekete geçirmeyi hedeflediği proje ve etkinliklere hız kesmeden devam ediyor.

ANKARA (AA) – Bakanlığın Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirdiği HES uygulamasında güncellemeye gidildi.

Uygulamaya bir süre önce “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” butonu eklenirken, yeni güncelleme ile “aşı kartları” sayfasında yer alan kart bilgilerinde, “aşı adı” ve “geçerli olduğu ülkeler” başlıklı alanlara yer verildi.

Böylelikle vatandaşlar, yurt dışı seyahatlerde karşılaşabilecekleri olası problemler karşısında, yaptırdıkları aşının geçerli olduğu ülkeler hakkında ülke otoriteleriyle bilgi paylaşımında bulunabilecek.

Riskli veya risksiz durumu tek tuşla görüntülenebilecek

HES’te ayrıca ana menü üzerine “Durumumu Görüntüle” isimli yeni bir alan da eklendi.

Böylelikle kişilerin HES kodunu görmesine ya da seçmesine gerek kalmadan direkt olarak riskli veya risksiz durumunu gösterir ekran açılacak.Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri