Kovid-19 ile mücadelenin 'beyaz melekleri' hastalara moral veriyor

SİVAS (AA) – Sivas’ın pandemi hastanesi olarak belirlenen Numune Hastanesi Çok Amaçlı Geriatri Merkezi’nde (ÇAGEM) görev yapan hemşireler, yoğun günler geçirmelerine rağmen fedakarca çalışıyor.

Yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yendikten sonra yeniden görevine dönen hemşire Betül Çavuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada yoğun bakım hemşiresi olduğunu ancak Kovid-19 nedeniyle pandemi servisinde görevlendirildiğini söyledi.

Nöbetleri 24 saat esasına göre tuttuklarını belirten Çavuş, “Nöbetlerimiz çok yoğun ve yorgun geçiyor fakat bunu hastalara yansıtmamaya çalışıyoruz. Hastalarımıza moral ve motivasyon vermeye çalışıyoruz. Elimizden geldiğince bunu başardığımızı düşünüyorum.” dedi. Hastalığı yendi, şifa dağıtmaya devam ediyor

Çavuş, en büyük endişesinin ailesine hastalığı bulaştırmak olduğunu dile getirerek, “Hastanede kullandığımız üniformalarımızı burada bırakıyoruz. Burada yıkayıp tekrardan giyiyoruz, eve gittiğimizde de ilk önce kişisel temizliğimizi sağlayıp ondan sonra ailemizle iletişime geçebiliyoruz. Önceye nazaran çok daha fazla sıkı tedbirler alıyoruz.” diye konuştu.

Kovid-19 tedavisinin ardından yeniden görevine döndüğünü anlatan Çavuş, şunları kaydetti:

“Sağlıktan daha önemli bir şey yok. Kovid-19’a yakalandığımda yaklaşık 3 hafta karantinaya girdim. O süreçte sağlığa daha fazla önem verilmesi gerektiğini ve bu hastalığı tedbirlerle yenebileceğimizi gördüm. Bu dönemde acı olaylara da şahit olduk. Yaşlı bir çiftimiz vardı, ikisi de ayrı odalarda tedavi görüyordu. Eşini yoğun bakıma aldığımızı teyzeye söyleyememiştik çünkü onun da durumu kötüydü. Daha sonra eşinin yoğum bakımda öldüğünü öğrendik. Bu durum hepimizi derinden yaralayan bir hikaye olarak hafızalarımızda kaldı.”

“Yakınlarının cenazelerine dahi gidemiyorlar”

ÇAGEM-1 Sorumlu Hemşiresi Fatma Muhit Karakaya ise mart ayında pandemi servisinde göreve başladığını, ilk dönemde aylarca çocuklarını göremediğini ve ailesinin yanına gidemediğini söyledi.

Serviste tedavi gören hastaların en çok solunum sıkıntısı şikayeti yaşadığına dikkati çeken Karakaya, “Buradaki insanlar eminim nefes almak için milyonlarca para vermek ister. İnsanlar burada ailece tedavi görüyorlar. Hasta yakınları ölen yakınlarının cenazelerine dahi gidemiyorlar.” bilgisini paylaştı.

Karakaya, her türlü zorluğa rağmen insanlara yardımcı olabilmek için görev yaptıklarını vurgulayarak, “Burada ekip olarak çalışmaktan onur duyuyoruz. Hastalık bitene kadar burada çalışmaya devam edeceğiz. Hastalara mümkün olduğunca, elimizden geldiği kadar destek oluyoruz. İhtiyaçlarını dört dörtlük karşılamaya çalışıyoruz. Her ne kadar olursa olsun ailelerinden uzaktalar.” diye konuştu.

“Ön saflarda olmamız beni mutlu ediyor”

Hemşire Aslı Dilan Keser de çoğu kişinin kaçarak baktığı, insanların girmeye çekindiği bir serviste severek görev yaptığını aktardı.

Hastalarla sürekli iç içe olduklarını dile getiren Keser, bazılarının yakınlar

ına koronavirüs testlerinin pozitif çıktığını söylemekten çekindiklerini anlattı.

Kovid-19 hastalığında moralin çok önemli olduğunu, bu yüzden moral ve motivasyonu yüksek tutmaya çalıştıklarını belirten Keser, şöyle devam etti:

“Hastalığın vermiş olduğu psikolojik sıkıntının yanında, odadan dışarı çıkmamak, yakınlarını görmemek de onları bir hayli yıpratıyor. Odaya girdiğimiz zaman bizlerden destek alma ihtiyaçları oluyor. Hastalarımıza destek olmaya çalışıyoruz, umarım başarılı da oluyoruz. Ülkenin bulunduğu bu zor durumda, insanlara yardımcı ve destek olmak, ön saflarda olmamız beni mutlu ediyor.”

435 sağlık çalışanı görev yapıyor

Sivas Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kenan Kaygusuz ise salgınla mücadelede 35 doktor, 250 civarında hemşire ve 150 yardımcı sağlık personelinin görev aldığını bildirdi.

Bu süreçte yoğun emek veren sağlık personeline teşekkür eden Kaygusuz, hastane olarak bu yoğun sürecin üstesinden gelmeye çalıştıklarını, bunda da başarılı olduklarını ifade etti.

Sağlık çalışanlarının zor şartlar altında görev yaptığını vurgulayan Kaygusuz, “Hasta sayısı artıkça sağlık çalışanlarının da pozitifli sayısı artmaya başladı. Bu da tabi iş yükümüzü daha da artırmaya başladı. Bunun için de vatandaşlardan ricamız mümkün olduğunca kurallara uymalarıdır.” dedi.

Her türlü zorluğa rağmen sağlık çalışanlarının pozitif enerji dağıtmaya devam ettiğini söyleyen Kaygusuz, “Ne kadar zorlansak da içimizde bir takım acılar yaşasak da bunu hastalarımıza yansıtmamaya çalışıyoruz. Her zaman hastalarımızla iyi ilişkiler kurmak durumundayız.” ifadelerini kullandı.

Halife Yalçınkaya

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Türkiye, Kovid-19’la mücadelede yoğun şekilde aşılama programına devam ediyor. Vatandaşlar Sinovac ve BioNTech aşılarından istediğini tercih edebiliyor.

Sağlık Bakanlığının “covid19asi.saglik.gov.tr” adresinde yer alan anlık verilere göre, 24 Haziran saat 13.11 itibarıyla uygulanan birinci doz aşı sayısı 30 milyon 312 bin 658, ikinci doz aşı sayısı 14 milyon 687 bin 405 oldu. Böylece toplam doz miktarı, 45 milyon 63 bin olarak kayıtlara geçti.

İstanbul’da uygulanan birinci doz aşı sayısı 5 milyon 834 bin 55, ikinci doz aşı sayısı 2 milyon 397 bin 726, toplam 8 milyon 231 bin 781; Ankara’da birinci doz aşı sayısı 2 milyon 511 bin 736, ikinci doz aşı sayısı 1 milyon 232 bin 137, toplam 3 milyon 743 bin 873; İzmir’de ise birinci doz aşı sayısı 2 milyon 24 bin 824, ikinci doz aşı sayısı 998 bin 395, toplam 3 milyon 23 bin 219 doz oldu.

Yarından itibaren 18 yaşından gün almış herkes aşı randevusu alabilecek

Türkiye’de yarından itibaren 18 yaşından gün almış herkes için aşı randevusu açılacak.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 18 yaş altı kronik rahatsızlığı ve ek hastalığı olan çocuk ve gençleri de 1 hafta 10 gün içerisinde aşılamaya başlamayı planlıyor.

Öte yandan yerli aşı TURKOVAC’ın salı günü başlayan Faz-3 çalışmaları, yurt içi ve dışında 40 bin 800 gönüllüyle yürütülecek. Çalışma, Türkiye’nin yanı sıra Macaristan, Azerbaycan ve Kırgızistan’ı da kapsayacak.

ANKARA (AA) – Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasıyla yeni mutasyonların ortaya çıkması, salgınla mücadelede yeni güçlükler ve belirsizlikleri ortaya çıkarıyor.

Her virüs gibi Kovid-19 da zaman içinde değişimler geçiriyor. Söz konusu değişimlerin büyük bölümü virüsün temel özelliklerini değiştirmezken; “mutasyon” olarak adlandırılan bazı değişimler, virüsün temel özelliklerini ve dolayısıyla etkisini önemli ölçüde farklılaştırabiliyor.

Bilim insanları, Kovid-19’un mutasyonlarının virüsün ne kadar kolay yayıldığını, hastalık tablosunu, aşıların bağışıklık sağlama düzeyini, teşhis, tedavi ve koruma tedbirlerinin başarısını etkilediğine işaret ediyor.

“Endişe Verici Varyant” (VOC) ve “İzlenmesi Gereken Varyant” (VOI)

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’un bugüne dek ortaya çıkan mutasyonları içinde 4’ünü “endişe verici”, 8’ini “izlenmesi gereken” varyant olarak tanımladı.

Örgüt, “Endişe Verici Varyant” (VOC) olarak tanımladığı mutasyonların, “virüsün bulaşıcılığını ve yayılma riskini artırabildiği, öldürücülüğünü veya hastalık belirtilerini değiştirebildiği, önleme ve kontrol tedbirlerinin etkinliğini azaltabildiği” uyarısını yaptı.

Öte yandan “İzlenmesi Gereken Varyant” (VOI) olarak adlandırılan diğer 8 varyantın ise “1’den çok kişiye bulaşma, salgın öbekleri oluşturma gibi topluluk içi yayılma özellikleri gösterdiği, birden çok ülkede görüldüğü ve endişe verici varyanta dönüşüp dönüşmeyeceğinin izlenmesi gerektiği” belirtildi.

Kovid-19’un mutasyonlarını Ocak 2020’den bu yana takip eden DSÖ, 31 Mayıs’ta aldığı kararla, harf ve rakamlarla belirtilen adları dışında, ilk kez ortaya çıktığı ülkelerle anılan varyantların Yunan alfabesindeki harflerle adlandırılmasına karar verdi.

“Endişe Verici Varyant” olarak belirlenen 4 varyanta Alfa, Beta, Gamma ve Delta; “İzlenmesi Gereken Varyant” olarak kategorize edilen 8 varyanta ise Epsilon (2 varyant), Zeta, Eta, Teta, Iota, Kappa ve Lambda adları verildi.

Bilim insanları, Kovid-19 virüsünün yapısında 4 binden fazla mutasyon tespit etti.

VOC ve VOI olarak sınıflandırılan varyantların büyük bölümü, virüsün insan hücrelerine tutunmasını sağlayan “diken proteinde” meydana gelen değişimlerden kaynaklanıyor.

Alfa varyantı: B.1.1.7

İlk kez Eylül 2020’de İngiltere’de tespit edilen “B.1.1.7”, daha sonra verilen isimle “Alpha” varyantı, DSÖ’nün “endişe verici varyant” olarak tanımladığı ilk Kovid-19 mutasyonu oldu.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Fakültesine (LSHTM) bağlı Bulaşıcı Hastalıkların Matematik Modellemesi Merkezince yapılan araştırmada, İngiltere’de incelenen örneklerde varyantın Kovid-19’un yabani tipine (doğal fenotipine) göre yüzde 43 ila 90 daha bulaşıcı olduğu belirlendi.

Bulaşıcılık özelliğinde benzer bir artış Danimarka, İsviçre ve ABD’de yapılan çalışmalarda da gözlendi.

Öte yandan varyantın daha yüksek ölüm oranına yol açtığına dair farklı bulgular ortaya çıktı. Alfa varyantı, İngiltere’de görülen önceki Kovid-19 tiplerine kıyasla LSHTM’ye göre yüzde 71, Exeter Üniversitesine göre yüzde 70, İngiltere Halk Sağlığı Kurumuna göre yüzde 65 ve Imperial College London’a göre yüzde 36 daha fazla ölüme yol açtı.

Ancak uzmanlar, söz konusu bulguların sınırlı sayıdaki numunenin incelenmesiyle elde edildiğine dikkati çekerek nüfusun genelinde öldürücülüğün arttığına dair bir sonuca varılamayacağını vurguladı.

İngiltere’de 2020 sonbaharı boyunca yayılarak hakim Kovid-19 tipi haline gelmesiyle kış aylarında vaka sayılarında belirgin bir artış görülmüştü.

İngiliz hükümeti, 4 Ocak’ta ülke genelinde yeniden sokağa çıkma kısıtlamaları ve karantina tedbirleri uygulamak zorunda kalmıştı.

Beta varyantı: B.1.351

“B.1.351” adını taşıyan Beta varyantı, ilk kez Ekim 2020’de Güney Afrika’da Nelson Mandela Körfezi çevresindeki yerleşim tespit edildi. Mayıs 2020’de mutasyona uğradığı sanılan “Beta” varyantının, DSÖ’nün “Endişe Verici Varyant” olarak tanımladığı Kovid-19 mutasyonları arasında ilk ortaya çıkan olduğu tahmin ediliyor.

Daha önce herhangi akut hastalık geçmişi olmayan genç bireyler arasında daha fazla yayıldığı gözlenen varyantın, Kovid-19’un yabani tipine kıyasla bu yaş grubunda daha fazla ciddi hastalık riski ortaya çıkardığı bildirildi.

Varyantın yayılmasının Güney Afrika’da 2020 sonbaharından bu yılın başına kadar görülen vaka artışında etkili olduğu düşünülüyor.

Alpha varyantı ile benzerlikler taşıyan Beta varyantının çivi proteinde ilave mutasyonlar yaratması, virüsün bulaşıcılığının artması yanında aşılara karşı direnç geliştirebileceğine dair kaygılara yol açtı.

Aşı üreticileri Johnson&Johnson, Pfizer-Biontech, AstraZeneca-Oxford, Sinopharm ve Moderna, varyantın Kovid-19 aşılarının koruyuculuğunu azalttığını, antikorlara karşı direnç geliştirdiğini bildirdi.

Gamma varyantı: P.1

İlk kez Ocak 2020’de Japonya’da Brezilya’dan seyahat eden yolcularda tespit edilen, daha sonra “Gamma” olarak adlandırılan “P.1” varyantı da DSÖ tarafından “Endişe Verici Varyant” olarak nitelenen Kovid-19 mutasyonları arasında yer aldı.

Varyant, virüsün aminoasitlerinde 17 değişim yarattığı biliniyor. Bunların 10’u virüsün insan vücuduna tutunmasını sağlayan çivi proteini etkiliyor.

Varyantın bu yılın başında Brezilya’nın Amazonas eyaletinin başkenti Manaus’daki ani vaka artışında etkili olduğu tahmin ediliyor.

Ekim 2020’de yapılan kan tahlili araştırmasında, kent sakinlerinin yüzde 76’sında insan vücudunun Kovid-19’a karşı geliştirdiği antikorlara rastlandığı, bunun “kitlesel bağışıklığa” işaret eden yüzde 67 oranının üzerinde olduğu belirlenmişti.

Ancak kentte Ocak 2021’de yeni bir salgın dalgasının ortaya çıkması, virüsteki değişimin vücudun yabani tipe karşı geliştirdiği doğal antikor korumasını etkisiz kıldığı, dolayısıyla aşılara da direnç geliştirebileceği endişesine yol açtı.

Delta varyantı: B.1.617.2

İlk kez Ekim 2020’de Hindistan’da tespit edilen ve “çift mutant” adı verilen “B.1.617.2” de DSÖ tarafından “endişe verici varyant” olarak nitelediği son Kovid-19 mutasyonu oldu.

Virüsün çivi proteininde bulaşıcılığı ve antikor direncini etkileyebilecek mutasyonlara yol açan Delta varyantının, Hindistan’da martta başlayan ve günlük vaka sayılarının 400 bine kadar çıktığı ikinci salgın dalgasının sorumlusu olduğu tahmin ediliyor.

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu, mayısta yaptığı değerlendirmede, Delta varyantının yayılma hızının Alfa varyantına göre yüzde 51-67 daha fazla olduğu uyarısında bulunmuştu.

DSÖ, 19 Haziran’da yaptığı açıklamada, bulaşıcı özelliği yüksek Delta varyantının dünya genelinde baskın tür haline gelmesinin beklendiğini bildirmişti.

Baş ağrısı, boğazda kuruluk, burun akıntısı ve ateş gibi grip benzeri hastalık belirtilerine yol açan Delta varyantı, Kovid-19’un önceki tiplerinde görülen öksürük, solunum stresi, sırt ağrıları gibi zatürre, soğuk algınlığı türü hastalık tablosundan farklılaşıyor.

Delta varyantının aşılara karşı da belirli düzeyde direnç geliştirdiği saptandı.

Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi (ICMR), Bharat Biotech şirketinin Kovid-19’un yabani tipi ile geliştirdiği inaktif aşının varyantlara karşı etkisine dair yayımladığı araştırmada, aşının B.1.617 ailesindeki mutasyonları etkisiz hale getirmekte başarılı olduğunu fakat bunu daha düşük etkinlikle yapabildiğini ortaya koydu.

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu da yaptığı araştırmada, Pfizer-Biontech ve AstraZeneca-Oxford aşılarının Delta varyantına karşı ilk dozda yüzde 33, ikinci dozdan sonra Pfizer-Biontech’in yüzde 88, AstraZeneca-Oxford ise yüzde 60 etkili olduğunu belirledi.

Daha önce yapılan klinik denemelerde, her iki aşı da Kovid-19 yabani tipine karşı yüzde 90’ın üzerinde başarı sağlamıştı.

“Delta artı” varyantı

Hindistan Sağlık Bakanlığı, Delta varyantının ilk kez nisanda ortaya çıkan bir türev mutasyonunun “endişe verici varyant” olarak sınıflandırıldığını duyurdu.

“AY.1” olarak adlandırılan ilave mutasyonun virüsün daha kolay yayılmasına, akciğer hücrelerine daha kolay bağlanmasına yol açtığı ve antikor tedavisine direnci artırdığı belirtildi.

Delta Plus varyantı, Hindistan’ın 3 eyaletinde yaklaşık 40 kişide tespit edilirken; ABD, İngiltere, Portekiz, İsviçre, Japonya, Polonya, Nepal, Rusya ve Çin’in olduğu 9 ülkeye daha yayıldı.

Bilim insanları, yeni mutasyonun “Endişe Verici Varyant” olarak değerlendirmek için henüz yeterli verinin bulunmadığının altını çiziyor.Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri