Kovid-19 salgını aile içi rolleri de değiştirdi

İSTANBUL (AA) – Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümünden Dr. Gökhan Topçu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde iş ve aile arasında “babalık” olgusuna dair hazırladığı çalışmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Topçu, ev kavramını sosyalleşmenin başladığı yer olarak tanımlarken, annenin yenidoğan çocuklarla güçlü bir bağ oluşturduğunu, babanın ise bu ikilinin ihtiyaçlarını karşılayan yardımcı ve kaynak tedarik edici konumunda olduğunu söyledi.

Türkiye’de babaların evdeki konumları, söz konusu kaynak tedarikçisi olma konumunu aşamamalarıyla şekillendiğini dile getiren Topçu, “Yani Türkiye’de erkeler çocuklarının doğumunda üstlenmeleri gereken rolleri olabildiğince iyi yerine getirirken, çocukları büyüdükçe bu rollerini değiştirmeden devam ettiriyorlar. Oysaki babalık çocukların ihtiyaçları doğrultusunda genişleyen bir roller bütünü olarak ele alınmalı. Çocuklar büyüdükçe annelerin başat bakım verici rollerini ortadan kalkabileceği bir durum oluşur. Bu durum karşısında babalar da çocuklara bakım verme, bu bakım verme rolünün uzantısı olarak ev işlerinde eşlerine yardımcı olma, çocukların eğitim, sosyalleşme ve serbest zaman etkinlikleri gibi faaliyetlerinde onlara eşlik etme gibi işlerde katkı sağlayabilirler.” diye konuştu.

Topçu, salgın gibi beklenmedik ve insanların kontrolü dışında ortaya çıkan bir durumda babaların evde kalmasının ilginç sonuçlar doğurduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Salgın ilk önce çocukların bakımına ilişkin bir kriz ortaya koydu. Türkiye’de çocuk bakımı yaygın şekilde anne-babanın sosyal sermayesine dayalı şekilde çözülegelmiştir. Söz konusu sosyal sermaye ağını en önemli parçaları büyükanne-büyükbabalardır. Özellikle iki ebeveynin de çalıştığı ailelerde çocuk bakımı annenin işe dönmesi sonrası büyükanne-büyükbabalar tarafından sağlanmaktaydı. Bu klasik bakım düzenlemesi salgının ortaya koyduğu şartlar nedeniyle önemli bir kesintiye uğradı. İki ebeveynin de çalıştığı durumlarda evden çalışabilen ebeveyn çocuk bakımını da üstlenmek durumunda kaldı ki bu hem çalışma yaşamı hem de çocukların bakımının birbirine karıştığı, kişilerin iki alanda da tam bir verim alamadıkları, bununla birlikte kendilerine de neredeyse hiç zaman ayıramadıkları bir duruma sebep oldu.”

Topçu, sadece babaların çalıştığı evlerde ise babaların ya işlerini kaybettiği ya da ücretsiz izin uygulamalarıyla çalışma yaşamından uzaklaştıkları ve “evde kaldıkları” bir durumun ortaya çıktığını anımsattı.

Babaların ev ve ev ahalisiyle olan ilişkileri, tedarik edici roller üzerine kurulduğunu yineleyen Topçu, “Bu rolün sürdürülmesine ilişkin koşulların ortadan kalktığı bir durumda daha önceden rollerini başka fonksiyonlarla donatıp genişletmemiş olan babalar salgın sürecinin ilk dönemlerinden itibaren alışıldık rollerine geri dönmek umuduyla ve tüm risklere rağmen kendilerini dışarıya attılar ve sokaklarda boy gösterdiler. Babalar alışıldık toplumsal yaşamın dinamiklerini sürdürme umuduyla, “iş aramak”, ‘hava almak’, ‘dolaşmak’ üzere içeride bu denli uzun süre bulunmaya alışık olmadıkları evden dış dünyaya attılar kendilerini. Salgın Türkiye’deki ailelerin rol dağılımını darmadağın etti demek yerinde olur. Aslında pek çok ülkede bu şekilde bir etki gözlemlendi.”

Topçu, iki ebeveynin de çalıştığı ailelerde uzaktan eğitim ve uzaktan iş aile bireylerinin birbirlerine fiziksel olarak olağanüstü yakın olmaları sonucunu doğurduğunu belirterek, bunun da bakım, ev içerisindeki sorumluluklar ve çalışma yaşamına ait sorumlulukların gün içerisinde çakışması ve hepsinde aksamalara, eksiklik ve verimsizliklere yol açtığını söyledi.

Ailedeki çalışabilen tüm ebeveynlerin çalışmasını sağlayacak bir ekonomik/sosyal düzenlemenin sosyal desteklerden daha önce ele alınması gerektiğini belirten Topçu, bu düzenlemeler sağlandıktan ve yaygın olarak kadın ve erkeklerin çalışma yaşamına katıldığı bir toplumsal duruma erişilmesinin ardından sosyal desteklerin, sosyal yardımların düşünülmesi sürecinin başlayacağını ifade etti.

Topçu, bununla birlikte amaç özellikle kadınların eğitime ve istihdama erişebilmesi için bakım sorumluluklarının babalarla paylaşılmasını kolaylaştırıcı yardımların gerekliliğine dikkati çekti.

Baba Destek Programı gibi eğitim uygulamalarından, aile izni uygulamaları ya da aileye ilişkin acil durumlarda kullanılabilecek izinler gibi istihdama ilişkin politikalara kadar pek çok çözüm geliştirebileceğini aktaran Topçu, bu konuda hazırlanacak projelere profesyonellerin katkı sağlaması gerektiğiniz altını çizdi.

Sefa Mutlu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

SARAYBOSNA (AA) – Salgında vaka sayısı dünya genelinde 177 milyon 561 bine, hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 840 bine, iyileşenlerin sayısı 162 milyon 33 bine çıktı.

Vaka sayısı ABD’de 34 milyon 353 bini, Hindistan’da 29 milyon 685 bini, Brezilya’da 17 milyon 543 bini ve Fransa’da 5 milyon 744 bini geçti.

ABD’nin New York eyaletinde, salgın tedbirleri kapsamında yürürlükte olan kısıtlamaların neredeyse tamamı kaldırıldı.

Hindistan’da salgın nedeniyle kapatılan Tac Mahal’in, vaka sayılarındaki azalmanın ardından 2 ay sonra yeniden ziyaret edilebileceği bildirildi.

Fransa’da vaka sayılarındaki düşüşün ardından yarından itibaren, bazı durumlar dışında, açık alanlarda maske zorunluluğunun ve 20 Haziran’dan itibaren de gece uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılacağı açıklandı.

Rusya’da Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, kentteki salgın durumunun “dramatik” şekilde geliştiğini bildirdi.

Avrupa Birliği (AB), Johnson and Johnson firmasının geliştirdiği aşıların teslimatının gecikeceğini bildirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın eski Başdanışmanı Dominic Cummings, Johnson’ın, Sağlık Bakanı Matt Hancock’un salgınla mücadele çabalarını “tamamen umutsuz vaka” olarak nitelendirdiğini öne sürdü.

Avusturya’da bugün yürürlüğe giren yeni seyahat düzenlemesine göre, Türkiye’de de kullanılan Çin Sinovac aşısından iki doz yaptıranların, ülkeye girişte karantinadan muaf tutulacağı bildirildi.

Afrika’da salgın ve silahlı çatışmalar nedeniyle milyonlarca çocuğun okula gidemediği belirtildi.

Filipinler’in güneyinde yer alan Müslüman Mindanao’da Bangsamoro Özerk Yönetimi (BARMM), şimdiye kadar 50 binin üzerinde kişiye Kovid-19 aşısı yapıldığını açıkladı.

Umman Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Kovid-19’a yakalanan ve şu anda tedavi gören 3 kişide kara mantar hastalığının tespit edildiği kaydedildi.

Ukrayna’da uygulanan karantinan süresi 31 Ağustos’a kadar uzatıldı.

Doğu Afrika ülkelerinden Etiyopya’nın, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 400 bin doz aşı alacağı açıklandı.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde artan vaka ve vefat sayıları nedeniyle tedbir seviyesi yükseltildi.

Fas’ta salgın tedbirleri kapsamında durdurulan uluslararası gidiş-geliş uçak seferleri, 5 ay aradan sonra yeniden başladı.

ANKARA (AA) – Bakan Koca, video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Bugün huzurlarınızda son günlerde sizlere güzel haberler vermiş olmanın huzuru ile bulunuyorum.” ifadesini kullandı.

Kovid-19 salgınına son verecek olan aşı programının arzuladıkları ivmede devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Koca, “Salgınla birlikte girdiğimiz zorlu mücadelede düşmanın zayıf tarafını yakalamış ve onu köşeye sıkıştırmış durumdayız. Aşı programımız mücadele üstünlüğünü bize kazandırdı. Burada çok yoğun emekler verildi. Başta sizler sabırla ve birlik içinde bu mücadelenin en önemli neferleri oldunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koca, sağlık çalışanlarının insanüstü gayretle çalıştığının altını çizerek, “Her bir vatandaşımıza bugünlere ulaşmamızda gösterdiği birliktelik ve sabır için müteşekkirim. Sağlık ordumuz gücünü, hastalarımızı tedavi etmekten vatandaşlarımızı koruyacak olan aşı programına kaydırmış durumda.” dedi.

“35 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımız için aşı randevularını açıyoruz”

Kovid-19’a karşı zaferin aşılamayla elde edileceğini vurgulayan Koca, şöyle devam etti:

“Aydınlık ve sağlıklı yarınların habercisi gün gibi ortadadır. Aşı ile toplumsal bağışıklığı elde edeceğimiz zamana sayılı günler kaldı. Son bir hafta içinde aşılarımızı, çalışma hayatı, eğitim hayatı, sanat ve kültür hayatından, pek çok meslek ve yaş grubundan insanlarımızın erişimine açtık. Yarın itibarıyla 35 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımız için de aşı randevularını açıyoruz.”

Bakan Koca, güçlü sağlık altyapısı ve halkın gösterdiği yoğun teveccüh sayesinde toplumsal bağışıklık hedefine her geçen gün daha da yaklaşıldığını belirterek, bugün itibarıyla yaklaşık 23 milyon birinci doz, 14 milyon ikinci doz olmak üzere toplam 37 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulandığını kaydetti.

Daha önce “Bu güce güvenin” sözünü söylediğini hatırlatan Koca, “Bunun bir işaret zamiri olduğundan bahisle kimdir bu gücün sahibi sorusunu soranlar oluyor. Bu gücün sahibi elbette devletimizdir. Devletimizin gücü büyüktür. Bu güce güveni güçlü şekilde gösteren halkımıza ve bu gücün en önemli unsurlarından biri olan sağlık teşkilatımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz”

Koca, aşılamada daha üst seviyelere ulaşılacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Aşılama kapasitemizin gerçek sınırlarını henüz görmediniz. Yapabiliriz dediğim rakamlara ulaştığımızı çok yakında görecek ve güçlü altyapımızın sağladığı güvenden emin olacaksınız. Salgını önlemenin en önemli silahı olan yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz. Yerli imkan, tam bağımsızlık nişanıdır. Buna çok yaklaştığımızı görüyorum.”

Bakan Koca, bu yazın, maskelerin yüzleri terlettiği son yaz olacağını ve herkesin salgın haberlerinden ve sevdikleriyle arasındaki mesafeden kurtulacağını söyledi.

“Bu yaz da tedbiri elden bırakmayalım”

Aşılanmış nüfusun artırılması kadar vaka oranlarının hızlı şekilde azaltılmasının da önemli olduğunu vurgulayan Koca, şöyle konuştu:

“Kovid-19, bulduğu imkanları değerlendirme gücünü hala koruyor. Normalleşmede kontrolü kaybettiğimiz zaman varlığını vaka tablolarına yansıtacağını biliyoruz. Vaka, hasta, ağır hasta, vefat oranlarımız tedrici olarak düşüyor ancak halen aktif 80 binden fazla vakamız olduğunu göz ardı edemeyiz.

Unutmamalıyız ki zafere en yakın zaman riskin de en yüksek olduğu zamandır. Teyakkuzda olmalı ve asla tedbirleri boş görmemeliyiz. Hep birlikte verdiğimiz üstün mücadelenin selameti için bu yaz da tedbiri elden bırakmayalım. Sosyal alanlarımızın tamamının aşı ile korunaklı hale geleceği ana kadar riskli ortamlardan uzak duralım.”

“Lütfen en kısa sürede aşınızı olun”

Bakan Koca, “Birlikten kuvvet doğar” atasözünün salgınla mücadelede yaşayarak bir kez daha tecrübe edildiğini belirterek, her bir bireyin mücadeleye katılımının tesis edildiğini ve bunun herkesin büyük gayret ve fedakarlıklarıyla olduğunu ifade etti.

Mücadelenin yeni ve son aşamasının aşı programı olduğuna dikkati çeken Koca, şunları kaydetti:

“Devletimizin gücü ve halkımızın kararlı desteği sayesinde salgın engelini bu yaz aşacağız. Gelecek hafta sizlerle salgının önemli istatistiklerini ve bize ödettiği bedelin sağlıktaki karşılığını göstermek üzere bir toplantı yapacağım. Bugünlere nasıl geldiğimizi ve ardımızda bıraktıklarımızın neler olduğunu asla unutmamamız gerekiyor. Dünü unutarak yarını inşa edemeyiz. Son sözüm, son günlerdeki tek söz ve ricam, lütfen en kısa sürede aşınızı olun.”Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri