Kovid-19'un Delta varyantının yayılması Almanya’da yaz tatili sezonuna gölge düşürüyor

BERLİN (AA) – Almanya’da okulların tatile girmesi ile yaz tatili dönemi başlarken, Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) ülkenin seyahat uyarılarını kaldırma kararı sonrasında haziran ayının ikinci haftasından itibaren kısa vadeli rezervasyonların hem Yunanistan hem de Türkiye için belirgin şekilde arttığını açıkladı.

Bunun yanında turizm sektörü temsilcileri, şimdiye kadar yaz ayları için satışların kriz öncesi seviyenin sadece yüzde 25’ini denk geldiğini belirterek, çok sayıda Alman’ın Kovid Delta varyantının gündemde olmasının etkisiyle seyahat konusunda “tedirgin” ve “kararsız” kaldığını ifade ediyor.

İlk kez Ekim 2020’de Hindistan’da tespit edilen Delta varyantı Avrupa’da en yaygın virüs haline gelmesi nedeniyle endişe yaratıyor.

Bazı Alman siyasetçiler ve medya temsilcileri yaz tatili sonrası Kovid Delta varyantı vakalarının büyük oranda yükseleceğini savunurken, Almanya’ya dönen tatilcilerin ülkeye giriş koşullarıyla ilgili tartışmalar da dikkati çekiyor.

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü (RKI) ülkede yeni görülen koronavirüs vakalarında Delta varyantının payını yüzde 50 olarak tahmin ediyor.

Bu arada, Almanya’nın Delta varyantının hızla yayıldığı Portekiz’i yeniden “yüksek risk bölgesi” ilan etmesi ve bu ülkede bulunan Alman turistleri Portekiz’i terk etmeye çağırması, Almanya’da seyahat konusunda tedirginliği ve kararsızlığı iyice artırdı.

Portekiz’den Almanya’ya dönenler 2 doz aşılarını yaptırmış veya negatif testli bile olsalar 14 gün karantinada kalacak. Almanya’da Enfeksiyondan Korunma Yasası’nda yapılan değişiklikle hükümet, Federal Meclis’in onayı olmadan yeni seyahat kısıtlamaları getirebiliyor ve gerekli görülen durumlarda ülkeye giriş koşullarında değişiklik yapabiliyor.

Ülkede bazı eyaletlerin başbakanları, Kovid-19 vaka sayılarının tekrar yükselmesini önlemek için sıkılaştırma çağrısında bulunsa da pazartesi günü hükümet ile yapılan toplantıda bu konuda sıkılaştırma kararı çıkmadı.

“Tatilden dönenlere negatif korona testi ile karantinadan muaf olma imkanı verilmeli”

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiss ile dün bir araya gelen Alman turizm sektörünün temsilcileri, salgın nedeniyle yaşanan krizin seyahat sektöründe henüz sona ermediğini vurgulayarak, siyasetçilerden seyahatler konusunda “güvenilir” olmalarını talep etti.

DRV Başkanı Norbert Fiebig, yaptığı açıklamada, Almanya’da tatilden dönenlere negatif korona testi ile karantinadan muaf olma imkanı verilmesini gerektiğini savundu.

Fiebig, “Sektör başından beri artan Kovid-19 testlerine aktif olarak dahil oldu ve gerekli altyapıyı kurarak testlerin yapılmasına güçlü bir destek verdi. Testler etkili ve başarılı bir konsept oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Fiebig, Alman siyasiler arasında seyahat kısıtlamalarına ilişkin tartışmaların sektörde belirsizlikleri artırdığını vurguladı.

Almanya’da pandemiyle mücadeleye yönelik önlemlerin ekonomi ve toplum için daha da geliştirilmesi gerektiğini belirten Fiebig, ekonominin ve özellikle seyahat endüstrisinin her alanda öngörülebilirliğe ihtiyacı olduğunu ifade etti.

2 doz aşılanmadıkça veya Kovid-19’dan iyileşmedikçe hiçbir yolcunun şu anda negatif korona testi olmadan bir uçağa binmediğini hatırlatan Fiebig, “Burada siyaset güvenilir kalmazsa, turizm girişimcilerin yeni yeni oluşan güveni tekrar sarsılacak.” ifadesini kullandı.

“Almanya’ya giriş şartları ‘güvenli seyahati’ sağlıyor”

27 turizm sektör temsilcisini bir araya getiren Turizm Çeşitliliği için İttifak (ATV) da İspanya, Yunanistan veya Türkiye gibi önemli seyahat ülkelerinin dönüşten sonra 14 günlük karantina zorunluluğu ile virüs varyantı bölgesi ilan edilmesi durumunda, bunun bir “felaket” olacağı konusunda Alman federal hükümetini uyardı.

Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği’nden (BDL) yapılan açıklamada ise Delta varyantı vakalarında endişe verici artışların yaşanmasına rağmen yaz seyahatinin tehlikeye girmesinin beklenmediği ifade edildi. BDL, buna sebep olarak da Almanya’ya giriş şartlarının “güvenli seyahati” sağladığını gösterdi.

Almanya’da iç ve dış turizmin çatı kuruluşu olan Alman Turizm Endüstrisi Federal Birliği (BTW) ise sonbahardaki Kovid-19 salgın durumu hakkında endişeli olduklarını açıklayarak, Kovid-19’da dördüncü dalga durumunda turizm işletmelerinin açık tutulması çağrısında bulunuldu.

Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiss de Almanya’ya dönenler için giriş koşullarını sıkılaştırma önerileriyle ilgili olarak, “Daha fazla değişiklikle ilgili mevcut tartışma, insanları gereksiz yere rahatsız ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Tabloya göre, Türkiye’de son 24 saatte 224 bin 198 Kovid-19 testi yapıldı, 16 bin 809 kişinin testi pozitif çıktı, 63 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 5 bin 585 oldu.

18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 64, ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 38,21 oldu.

Kovid-19’la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz 1 milyon 323 bin 982 aşı uygulandı.

Türkiye’de bugüne kadar yapılan aşı sayısı 39 milyon 726 bin 15’i birinci doz, 23 milyon 714 bin 368’i ikinci doz, 4 milyon 26 bin 403’ü üçüncü doz olmak üzere 67 milyon 466 bin 786’ya yükseldi.

En az bir doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 il sırasıyla Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, İzmir ve Tekirdağ oldu.

En az bir doz aşı yapılanların oranının en az olduğu iller ise Bitlis, Şanlıurfa, Mardin, Muş, Diyarbakır, Siirt, Batman, Bingöl, Gümüşhane ve Iğdır olarak sıralandı.

“Tedbirlere uyun, aşınızı olun”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından tablo ile birlikte, “Vaka sayılarındaki artış hızı salgını kontrol altında tutmayı güçleştiriyor. Aşı ile bağışıklık kazanmadan tedbirlerden taviz vermenin telafisi acı tecrübelere sebep olabilir. Tedbirlere uyun, aşınızı olun.” ifadelerini kullandı.

ANKARA(AA) – Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tarafından yapılan açıklamaya göre, “Study in Turkey YÖK Sanal Fuarı 2021”, 27-29 Temmuz 2021’de Türkiye saati ile 08.00-20.00 arasında yapılacak.

Türk üniversiteleri, Sanal Fuar aracılığıyla başta diplomatik temsilciliğin bulunduğu 142 ülke olmak üzere yaklaşık 180 ülkenin yükseköğretim çağındaki potansiyel öğrencilerine, görsel ve işitsel materyallerle, canlı bağlantı ve anlık ileti yoluyla tanıtım yapacak.

Fuar kapsamında potansiyel öğrenciler ve aileleri, Türk yükseköğretim sisteminin yanı sıra, tarihi, sosyal ve kültürel değerleri hakkında da bilgi sahibi olabilecek.

İlki geçen yıl düzenlenen ve dünya çapında büyük ilgi gören Study in Turkey YÖK Sanal Fuarı’nın bu yıl da uluslararası düzeyde büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Sanal fuarda, üniversitelere ait stantların yanı sıra, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü ve Ulusal Ajans gibi Türk yükseköğretim sisteminin uluslararasılaşmasına katkı sağlayan paydaş kuruluşlara ait stantlar yer alacak.Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri