KTÜ Kariyer Merkezi DOKKAF 2020'ye hazırlanıyor

TRABZON (AA) – Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin (KTÜ), Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin üstlendiği, 10 paydaş üniversitenin katılımıyla düzenleyeceği "Doğu Karadeniz Kariyer Fuarı (DOKKAF 2020)"nin hazırlıklarına başladı.

KTÜ'nün ev sahipliğinde "Yetenek Her Yerde" teması ile Trabzon'da düzenlenecek fuarla ilgili çalışmalar Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz'ün başkanlığında ve Kariyer Merkezi Müdürü Doç.Dr.Şebnem Ertaş Beşir'in koordinatörlüğünde sürüyor.

Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumunda 10-11 Mart 2020 tarihleri arasında Trabzon, Ordu, Rize, Samsun, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt'tan üniversitelerin katılacağı fuarda öğrenciler, iş verenlerle birebir görüşmeler yaparak, yüz yüze mülakata girip, kendilerini tanıtma ve firmaları tanıma fırsatı bulacak.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Öksüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fuarın hazırlık aşamasının üç ay öncesinden başladığını söyledi.

Öksüz, bu yıl fuarın ikincisinin düzenlendiğini belirterek, daha önce de KTÜ bünyesinde öğrencileri hayata hazırlamak, staj ve iş imkanı sağlamak amacıyla sektörde faaliyet gösteren firmaların Trabzon'a davet edildiğini ve öğrencilerle buluşma sağlandığını ifade etti.

– "Bu yıl öğrenci konusunda hedefimizi biraz daha yükselttik"

Geçen yıl ilk kez düzenlenen fuara özel ve kamu sektöründen 154 firmanın katıldığını belirten Öksüz, "Çeşitli üniversitelerden 12 bin öğrenci stantları gezdi, eğitimlere ve mülakatlara girdi, ilgilendikleri sektör hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bu yıl öğrenci konusunda hedefimizi biraz daha yükselttik. Ama buradaki amaç sadece KTÜ öğrencilerini değil, Samsun'dan Rize'ye kadar olan güzergahtaki tüm üniversite öğrencilerimizi ve mezunlarımızı iş dünyasının yetkilileriyle buluşturarak, hayata hazırlamak." dedi.

Öksüz, Türkiye'nin gelişmesi adına girişimci ve üreten bir nesil yetiştirmek için çalıştıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Türkiye'nin en büyük beşeri sermayesi olan üniversite öğrencilerini harekete geçirerek, ülkemizin yeniden büyük bir ideale koşmasını sağlayacağız. O nedenle üniversitemiz bünyesinde yer alan Kariyer Merkezi yurt içinde ve yurt dışında görev yapmış, sektörü bilen, genç akademisyenlerden oluşan deneyimli bir kadro ile DOKKAF'a hazırlanıyor. Öğrenciler, üniversitelerin öznesidir. Öğrencisiz bir üniversite düşünemiyoruz. Bu kitleden biz yarının geleceğini çıkaracağız. Düzenlenecek olan fuar, bizim severek yaptığımız bir organizasyon. KTÜ’nün, çok köklü bir üniversite olması nedeniyle hem akademik hem de beşeri gücünü bu milletin evlatları için seferber ederek, öğrencileri DOKKAF’la buluşturmak istiyoruz. Yön belirlemede ve hedefe varmada pusula önemli bir ihtiyaç. O nedenle bu yıl ki amblemimize pusulayı koyduk. Öğrencilerin potansiyeline pusula olarak rotalarını oluşturmayı hedefliyoruz."

– Fuarda Trabzon'un iki markası bir araya gelecek

Fuarda Trabzon'un iki önemli markasının tek bir amaç için bir araya geleceğini vurgulayan Öksüz, "KTÜ, 65 yıldır yetiştirdiği öğrencileri, akademisyenleri ve ürettikleriyle şehrimizin marka değerlerinden birisi haline geldi. Bu değeri başka bir değer olan Trabzonspor'umuzun Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumu ile birleştiriyoruz. Trabzon insanının ve KTÜ öğrencilerinin iddialı, üretken ve çalışkan olmalarının yanı sıra spor enerjisiyle de bunu tüm kamuoyuyla paylaşmak için fuarın özellikle spor kompleksinde yapılmasını istedik. Trabzonspor yönetimi ile görüşerek, kendilerinden bu konuda destek aldık. KTÜ mezunlarımızdan da fuara destek vermelerini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. Beşir de fuarın öğrenciler açısından önemine değinerek, "Yüzlerce özel ve kamuya ait firmalar bu fuarda yer alacak. 10 paydaş üniversite öğrenci ve mezunlarını birçok kamu ve özel sektör iş veren temsilcileriyle buluşturacağız. Bu kapsamda en büyük amacımız firmalara ulaşım noktasında öğrencilere fırsat eşitliği sunmak." dedi.

Beşir, fuarda öğrenciler için çeşitli programlar düzenlediklerine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz yıl düzenlenen fuardaki izdihamı azaltmak adına spor kompleksinin girişlerini yeniden düzenliyoruz. Başarılı bir fuar gerçekleştireceğimize inanıyorum. Kariyer fuarları, Türkiye'de 10 farklı bölgede düzenlenecek. Hedefimizde DOKKAF 2020'de 10 paydaş üniversiteden 20 bin öğrencinin katılım sağlamasını bekliyoruz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la diplomatik temasların başlamasına ilişkin, “Mısır halkı bizimle ters düşmez.” dedi.
  • Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, hem pandemi döneminde hem sözleşme yenilerken maaşında yaptığı indirimlerle Fernando Muslera’nın gerçek bir kaptan gibi davrandığını söyledi.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini resmi törenle karşıladı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuştu.
  • Azerbaycan ordusunun tatbikatında, Türk yapımı Bayraktar SİHA’lar da kullanıldı.
  • Kastamonu’da çilek üretimine başlayan Filiz Çevikoğlu, ürünlerini de Malezya’ya göndermeyi planlıyor.
  • TFF 1. Lig ekiplerinden Menemenspor’un teknik direktörü Ümit Karan, Süper Lig’in son dönemde çok gergin geçtiğini, ne zaman, kimin lider olacağını söylemenin kolay olmadığı şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın tecrübesiyle öne çıktığını belirtti.
  • Hatay’ın Hassa ilçesinde “Yılancı Mustafa” olarak tanınan Mustafa Göktürk, Amanos Dağları’nın eteklerindeki kırsal mahallelerde evlere giren yılanları, ucu çengelli bir demir ve plastik maşayla yakalayarak doğaya bırakıyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki bir villada, aynı aileden 4 kişi, silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Villada inceleme yapan polis ekipleri, Mustafa Gider’in (40) babası, annesi ve kız kardeşini pompalı tüfekle vurduktan sonra intihar ettiğini belirledi.

KONYA (AA) – Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Seyahat kısıtlamasının kalkması ve bazı işletmelerin açılması dolayısıyla Konya’da işlek cadde ve sokaklarda hareketlilik yeniden başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımları kapsamında kafe, restoran gibi işletmelerin de açılmasıyla şehrin birçok noktasında hareketlilik yaşandı.

https://youtu.be/CpMiM7ZPrvA

Çok sayıda sürücü yollara çıkarken, işe gitmek isteyen vatandaşlar da toplu taşıma araçlarında yoğunluk oluşturdu. Sokağa çıkanların maske takarak sosyal mesafe kuralına riayet ettikleri görüldü.

Bazı işletmelerin önünde kuyruklar oluştu. İşletmeler müşterilerinin ateşini ölçerken, polis ekipleri de dışarıya maskesiz çıkılmaması konusunda sık sık uyarı yaptı.

– Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri gibi işletmeler yeniden açıldı.

Kentte, normalleşme süreciyle beraber İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında, yiyecek içecek işletmeleri, bugünden itibaren yeniden müşteri kabul etmeye başladı.

Birçok iş yeri dezenfekte edilirken işletmeler, sosyal mesafeye göre masa düzenine riayet ederek el dezenfektanı ve kullan-at tarzı malzemeler kullandı. Öte yandan işletmelerde personeller, maske ve eldiven kullanımına dikkat etti. Bazı işletmelere gelen müşteriler ateşi ölçülerek kabul edildi.

Afyonkarahisar Kafeciler ve Restorancılar Derneği Başkan Yardımcısı Eren Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bütün restoran ve kafelerin, açılış öncesi gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi.

İşletmelerin yaklaşık 2,5 aydan beri kapalı olduğunu dile getiren Alan, şöyle konuştu:

“Detaylı temizliklerimizi ve dezenfektanlarımızı yaptık. Yine hizmetimiz sırasında genelgede yer alan tek kullanımlık malzemelerimizi tedarik ettik. Ayrıca, Afyonkarahisar’daki bütün işletmelerde personellerin eğitimleri yapılarak, kıyafetleri ve maskeleriyle çalışma koşulları sağlandı. Müşterilerimiz belirlenen kurallara uygun olarak işletmelerimize gelebilirler ve gönül rahatlığıyla hizmetlerini alabilirler.”

Kır Bahçesi İşletmecisi Sait Nazım Doğru da normalleşme sürecinde bütün hazırlıklarını tamamladıklarını ve çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanlarını kaldırdıklarını aktardı.

Açık havada sosyal mesafeye dikkat edilerek bugünden itibaren misafir kabul etmeye başladıklarına değinen Doğru, personele gereken eğitimin verildiğini ve siparişlere göre hazırlanan yöresel ürünlerin, hijyenik şartlarda yapıldığını ifade etti.

– Aksaray

Aksaray’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) bugün itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Lokanta işletmecisi Osman Karabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Bugün itibarıyla başlatılan normalleşme süreci kapsamında, sosyal mesafe kurallarına uyarak işletmesini açtığını belirten Karabıyık, “Lokantamızın dezenfekte işlemlerini yaptırdık. Temizlik işleri titizlikle yapıldı. Personel olarak azami şekilde pandemi kurallarına uyuyoruz. Maskelerimizi hiç çıkartmıyoruz. Sandalyelerimizin arasında 60 santimetre, masalarımızın arasında 1,5 metre mesafe koyduk. Sabah saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde işlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu.

– Karaman

Karaman’da kent merkezindeki çay ocakları, kahvehaneler ve lokanta gibi işletmeler, kapılarını tekrar müşterilerine açtı. İşletmeler kurallara uyulması konusunda müşterilerini uyarıyor.

Döner salonu işleten Ali Rıza Divleli, uzun sürenin ardından iş yerini açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tüm kurallara uyarak hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Divleli, ülkenin Kovid-19 salgınından en kısa sürede kurtulması temennisinde bulundu.