Kulüpler Birliği Vakfı İstanbul'da toplandı

İSTANBUL (AA) – Kulüpler Birliği Vakfının aylık olağan toplantısında başkan Mehmet Sepil, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un toplantının selameti için Riva'daki görüşmeye gelmediğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonunun Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezi'ndeki toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sepil, "Ali Koç başkan beni aradı ve konuştuk. Kendisi şu ortamda, bu toplantıya katılmamanın doğru olacağını, hatta toplantının selameti açısından iyi olacağını söyledi. Başarılar diledi. Toplantının önemini ve konuları kendisi de biliyordu. Bu durum Fenerbahçe'nin kendi tasarrufu. Ali başkan dün ve bu sabah beni arayarak katılmayacağını söyledi. Biz de Fenerbahçe olmadan bu toplantıyı yaptık." diye konuştu.

Toplantıda VAR uygulaması ile ilgili bilgilendirmenin yapıldığını belirten Sepil şunları aktardı:

"Uzun süren bir toplantı yaptık. Çünkü konular birikmişti. MHK ile bir araya gelmeyi istedik. Kulüp başkanları olarak kendilerinin sunumunu dinledik. VAR uygulaması ve diğer konular vardı. Sayın Zekeriya Alp başkanımız, Oğuz Sarvan ve Barış Şimşek bu konuda kulüpleri bilgilendirdiler. Oldukça samimi ortamda bir konuşma yapıldı. Neticede bu konuda MHK'nın görüşünü aldık. Sorularımızın da cevaplarını aldık diyebilirim. Kısa süreç içinde lisans uygulaması konusu vardı. Bu konu oldukça hararetli bir transfer dönemi geçti. Bu geride kaldı şimdi. Geride kalan süreci de kısa tartıştık. Bu konuyla ilgili önümüzde ne yapacağımızı, lisans uygulamasının önümüzdeki sene ne şekilde olacağını, nelerin düzeltilmesi gerektiğini, nelerin kulüpler lehine olabileceğini birlikte tartışılması gerektiğini konuştuk. Bu konuda federasyon çok kısa bir zamanda bir dönüş yapacak. Ondan sonra çalışmalarımıza başlayacağız."

– Sepil: "Irkçılığın en şiddetli şekilde cezalandırılmasını konuştuk"

Statlarda ırkçı söylemlerin yükseldiğine dikkati çeken Sepil, "Birkaç kulüp başkanımızın önerisiyle statlarımızda oluşan ırkçı söylemler konusunu tartıştık. Bu konuyla ilgili federasyonun mevcut yasaları, kuralları var ama biz kulüpler olarak ırkçılığın en şiddetli şekilde cezalandırılmasını konuştuk. Türkiye'de en büyük övüncümüz Avrupa'da olan bu sorunun Türkiye'de ortaya çıkmadığını ve bunun en kısa şekilde giderilmesi gerektiğini konuştuk. Herkesin açık yüreklilikle konuştuğu bir toplantı oldu. Federasyona bu konuda teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

– Sepil: "Barış Şimşek, VAR protokolü hakkında kafalardaki soruları yanıtladı"

Hakem seçimlerine kadar her konuda detaylı bilgi aldıklarını söyleyen Sepil şunları söyledi:

"Her şey diyalogla başlıyor. Neyin nasıl olduğunu daha iyi dinledik bugün. Sezon başında bunun benzeri bir brifing almıştık ama sadece 4-5 kulüp başkanı kalmıştık. Bugün Fenerbahçe dışında bütün başkanlar buradaydı. Özellikle Barış Şimşek, VAR protokolü hakkında kafalardaki soruları yanıtladı. Tabii böyle bir toplantıda her kulüp başkanının düşüncesi farklıdır. Herkesin yüzde 100 tatmin olup olmadıklarını ben bilemem. Hakem seçimlerine kadar her konuda detaylı bir bilgi aldığımızı söyleyebilirim. Bugün çok şey öğrendik, duyduk. Ben Kulüpler Birliği Başkanı olarak 'Bütün kulüpler tatmin oldu' diyemem. Ama en önemlisi Mecnun Başkanımın hatırlattığı gibi, bunu sadece kulüplere değil, taraftarlara da izah etmemiz gerekiyor. Bu her gün daha iyi alana gidecek, kolay bir konu değil, gri alanları olan bir konu. Bunu kendileri de söylüyorlar. Tabii ortada gri alan olduğu için de herkes kendi istediği şekilde yorumluyor. Faydalı bir toplantı oldu."

– Özdemir: "Irkçılık konusunda TFF olarak hiçbir aykırılığa müsaade etmeyeceğiz"

Sepil'in ardından söz alan TFF Başkanı Nihat Özdemir de ırkçılık konusuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Mehmet Sepil'in dediği gibi, her şeyden önemlisi, Türkiye ırkçılık konusunda dünyaya örnek gösterilen ülkelerin başında gösterilmektedir. Bugüne kadar ne Süper Lig'de, ne diğer liglerimizde ne de basketbolda ırkçılıkla ilgili bir olay yaşamadık. Ancak maalesef son hafta, bu tip girişimler olduğunu gördük. Kulüp başkanları ve bizlerin bu konudan çok rahatsız olduğunu söyleyebilirim. Irkçılık konusunda TFF olarak hiçbir aykırılığa müsaade etmeyeceğiz. Bununla ilgili gerekeni yapacağız ve gerekli cezaları uygulamaktan çekinmeyeceğiz. Kulüpler Birliği bu konuda federasyona destek verdi ve bu çalışmaları yapacağız."

VAR sistemi sayesinde çok sayıda takımın şampiyonluğa oynadığını söyleyen Nihat Özdemir şunları aktardı:

"Son günlerde hakemlerimiz Türkiye'nin gündemine çok oturdu. Mehmet Sepil'in isteği ve arzusuyla MHK Başkanı Zekeriya Alp, Başkan Yardımcısı Oğuz Sarvan ve VAR Koordinatörü Barış Şimşek, başkanlara uygulamaları anlattılar, başkanları dinlediler. Gördük ki yapılan işlemler, uygulamaların nasıl olduğunu, hakem hatalarının nasıl olduğunu uzun süren toplantıda anlattılar. 13 haftamız kaldı. Görüyoruz ki ligde 7 hatta 8 takımın şampiyonluğa oynadığı bir sezon geçiriyoruz. Son dönemde böyle bir lig yaşanmadı. VAR sisteminin uygulanmasıyla, bugün bütün bu takımlar artık şampiyonluğa oynar hale geldi. Bundan herkesin mutlu olması lazım."

– "Hepimiz kullanacağı lisana dikkat etmeli"

Bütün kulüplere eşit mesafede olduklarını aktaran Nihat Özdemir, "Lisans uygulamasını konuştuk. İlk yılımız, tabii ki eksiklerimiz ve hatalarımız olacak. Bunları tartıştık. Sezon sonunda bilançoların neticesinde uygulayacağımız cezaların neler olacağını, bu konudan ödün vermeyeceğimizi, bütün kulüplere eşit olduğumuzu, bugüne kadar nasıl davrandıysak bundan sonra da böyle olacağını ifade ettik. Türkiye açısından futbol çok önemli. Hepimiz kullanacağı lisana dikkat etmeli. Rakibe saygıyı unutmamalıyız. Bunu sadece başkanlar, yönetim kurulu üyeleri değil, sahadaki futbolcu kardeşlerimiz de unutmamalı. Sonuç olarak kim hak edecekse şampiyonluğu, o şampiyon olacaktır. Diğer takımlar da bu şampiyona saygı gösterecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Ülker Stadı’nda gerçekleştirilen kongre sonrasında açıklamalarda bulunan Koç, sözlerine eski ve yeni yönetiminde bulunan kişiler ile kongrede emeği bulunan herkese teşekkür ederek başladı.

Önümüzdeki sezondan itibaren sporun rengini sarı-lacivert yapmayı hedeflediklerini belirten Koç, “Yeni döneme yelken açıyoruz. Geride kalan 3 yılda doğrusuyla yanlışıyla büyük deneyimler ve tecrübeler kazandık. Ne yaparsak yapalım futbolda başarı olmadığı taktirde diğerleri gölgede kalıyor. Bana göre futbolda her yıl her sezon belli bir aşama kaydettik. Belli yanlışlardan arındık, belli doğruları daha fazla yaptık. Kadromuz yüzde 70 hazır, bazı dokunuşlara ihtiyacı var. Sadece kadronun hazır olması yetmiyor. Kadro kalitesinin yanı sıra Samandıra’da da birbiriyle uyum içinde çalışan kişilerin olduğu, Fenerbahçe’nin ne anlama geldiğinin iyi bilindiği, çok özlediğimiz ruhu tekrar canlandıracak ortam başarıyı yakalamak için olmazsa olmazımızdır.” ifadelerini kullandı.

Eksikler olsa dahi iyi bir aile ortamının başarıyı getireceğine inandığını anlatan Koç, şöyle devam etti:

“İnanmışlığın birçok eksiğin üstünü örttüğünü çok kez yaşadık. Yegane arzumuz bu sinerjiyi ortaya çıkarmak, tek vücut hedefe kitlenmek. Bu sezon ve önümüzdeki yıllarda bu ortamı, sinerjiyi sağladığımızda göreceksiniz başarı gelecektir. Futbolcularımızın en itici gücü her zaman taraftarlarımız olmuştur. Önümüzdeki sezon Allah’ın izniyle kısıtlamaların bir kısmını geride bırakarak bu tribünlerde tekrar çubukluya destek olacağız, moral vereceğiz. Geride kaldıklarında öne geçmek için ihtiyaçları olan enerjiyi onlara aktaracağız. Bu camianın sahip olduğu ruhu onlara göstereceksiniz. Önce taraftarlarımız tek vücut takım halinde hareket edecek. Fenerbahçe formasını giyen tüm sporcularımız takım olmanın ne olduğunu sizden öğrenecek, formanın sorumluluğunu kavrayacak ve hakkını sonuna kadar verecek.”

“Fenerbahçeliler zor günde vereceği mesajı çok iyi bilir”

Ali Koç, yaşadıkları bu zor günlerde kongre üyelerinin birlik ve beraberliğinin kendilerini fazlasıyla umutlandırdığını dile getirdi.

Tek adaylı bir seçime katılım oranının kendilerini çok mutlu ettiğini vurgulayan Koç, şunları aktardı:

“Son birkaç günde yaşananlardan sonra bugün burada sergilemiş olduğunuz duruş, gösterdiğiniz hassasiyet, vermiş olduğunuz reaksiyon camiamızın birlik ve beraberliği açısından bizi fazlasıyla umutlandırmıştır. Fenerbahçeliler zor günlerde vereceği mesajı çok iyi bilir. Bu genel kurulda da o mesajlardan birini en net şekilde verdiğiniz. Gerektiği zaman kongre üyeleri bu camiaya nasıl sahip çıkacaklarını, başkanlarına geçmişte olduğu gibi nasıl sahip çıkacaklarını bugün de gösterdiler. Bugünden sonra sen, ben, o demeden sadece biz dediğimiz sadece Fenerbahçe’miz dediğimiz sadece Fenerbahçe’nin çıkarlarına hizmet ettiğimiz yeni bir dönem olmasını temenni ediyorum.”

Taraftarların kendilerine verdiği sorumluluğun çok büyük olduğunu ifade eden Koç, “Aydınlık geçmişimiz, aydınlık geleceğimiz, gurur duyulası yarınlarımız için yan yana omuz omuza olacağız. Yarın geç, biz bugün bu başlangıcı burada hep beraber yapıyoruz. Her zaman olduğu gibi yapacak çok işimiz var. Fenerbahçe için üstlenecek çok sorumluluğumuz var. Bu camianın desteğinin taraftar güveninin sorumluluğu çok büyük. Bu sorumluluğu yerine getirmek için neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bu sevgiye, güvene, inanca layık olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” diye konuştu.

“Fenerbahçe’miz futbolda hak ettiği yere gelecek”

Ali Koç, futbolda hak ettikleri yere geleceklerine inandığını belirtti.

Yakında güzel günlere kavuşacaklarını dile getiren Koç, “Fenerbahçe’miz futbolda hak ettiği yere gelecek, getireceğiz. Hep beraber inşallah seneye bu zaman hala Fenerbahçe’mizin şampiyonluğunu kutladığımız bir süreç yaşarız. Vazgeçmek yok, güzel günler yolda. Güzel yarınlar çok yakında.” şeklinde konuştu.

Futbol şubelerini bir araya getirmek amacıyla 130 dönümlük bir arazi için başvuru yaptıklarını bildiren Ali Koç, “A takım ile altyapının bir olduğu bir akademi kurma sözü vermiştik. Nasıl bu stat Türkiye Cumhuriyeti için bir örnek teşkil ettiyse bu öyle bir akademi olacak ki sadece Türkiye’de değil yurt dışında da emsal olacak. Bunun için mimarı dizayn çalışmaları ve kaynak hazır. En azından 7 milyon avrosu hazır. Daha fazla para gerekirse ben şahsen temin edeceğimi biliyorum. Buraya kazmayı vurduğumuz andan 1 sene sonra yani devletimiz yaptığımız başvuruyu onayladığı taktirde 1-2 ay içinde önümüzdeki sezona yetişmemesi için hiçbir sebep yok. Buradan devlet yetkililerimize sesleniyorum, lütfen işlemleri hızlandıralım. Samandıra’ya 3-4 dakika uzaklıktaki bu araziyi bizlere tesis etmeniz için camiam adına ricada bulunuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu tesisleri yapmaları durumunda Dereağzı Tesisleri’nin sporcu fabrikasına dönüşeceğine inandıklarını vurgulayan Koç, “Önümüzdeki sezon barışçıl tutumumuzdan, iş birliği anlayışımızdan, Türk futbolunu geliştirmek için ihtiyaç duyulan birliği kaybetmeden ama art niyetli saldırılara misliyle karşılık vereceğimizi şimdiden bilmenizi istiyorum. Bugün birlik beraberlik gerektiğinde sizler neler yaptığımızı çok iyi gösterdiniz. Biz de bu zihniyete karşı nasıl reaksiyon gösterilir bunu fazlasıyla göstereceğiz. İnşallah buna mecbur kalmayız.” ifadelerini kullandı.

Ali Koç, daha sonra yönetim kuruluyla Fener Yolu’nu gezdi.

İSTANBUL(AA)- Ülker Stadı’nda gerçekleştirilen kongrede 38 sandıkta oy sayım işlemi tamamlandı. Genel kurulda aidatını yatıran 29 bin 9 üyeden 6 bin 682’si oy kullandı.

Oyların 6 bin 459’unu alarak yeniden başkan seçilen Ali Koç, 3 yıl daha bu görevi üstlenecek.

Ali Koç’un yönetim kurulu listesi şu isimlerden oluşuyor:

Asil: Erol Bilecik, Burak Çağlan Kızılhan, Ömer Temelli, Mehmet Dereli, Fethi Pekin, Sertaç Komsuoğlu, Simla Türker Bayazıt, Hüseyin Arslan, Esin Güral Argat, Nüket Küçükel Ezberci, Ahmet Ketenci, Alper Pirşen, Kemal Danabaş, Ruşen Çetin

Yedek: Selma Altay Rodopman, Ömer Okan, Selahattin Baki, Bekir İrdem, İlker Dinçay, Özgür Özaktaç, Can Gebetaş.

Bakan Kasapoğlu, Ali Koç’u tebrik etti

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Fenerbahçe Kulübünün seçimli olağan genel kurulunda yeniden başkanlığa seçilen Ali Koç’u tebrik etti.

Bakan Kasapoğlu, kutlama mesajında, “Fenerbahçe Kulübünün yapılan olağan seçimli genel kurul toplantısında tekrar başkanlığa seçilen Ali Koç ile yönetim kurulu üyelerini tebrik ediyorum. Sarı-lacivertli kulübümüzün başkan ve yönetim kuruluna görevlerinde başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.