Kulüplerarası Natürel Kızak Türkiye Şampiyonası Kars'ta başladı

KARS (AA) – Türkiye Kızak Federasyonunca Kars'ın Sarıkamış ilçesinde düzenlenen 2020 Kulüplerarası Natürel Kızak Türkiye Şampiyonası başladı.

Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde başlayan ve 4 gün sürecek şampiyonada 150 sporcu mücadele edecek.

Şampiyonanın ilk gününde minikler kategorisinde kızlarda 16, erkeklerde 16 olmak üzere 32 sporcu mücadele etti.

Minik kızlar kategorisinde Zehra Rabia Oksal birinci, Eylülnaz Tekin ikinci, Merve Adımutlu üçüncü oldu. Minik erkeklerde ise Batuhan Titiz birinci, Metin Kağan Yaşar ikinci, Ömer Faruk Kara üçüncü sırayı aldı.

Yarışma sırasında düşerek yaralanan 2 sporcu, sağlık ekiplerince Sarıkamış Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Türkiye Kızak Federasyonu Milli Takımlar Koordinatörü Tuğrul Aksu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sarıkamış'ta Türkiye Şampiyonasına başladıklarını söyledi.

Organizasyonun 4 gün süreceğini ifade eden Aksu, "Uluslararası Kızak Federasyonu Başantrenörü ve delege Karl Flacher, Sarıkamış'taki natürel kızak pistimizin uyumluluk raporu için burada bulunuyor. Şu ana kadar her şey olumlu gidiyor, bu raporu alabilirsek önümüzdeki yıllarda burada uluslararası bir yarışma yapmayı düşünüyoruz." diye konuştu.

Minik erkeklerde üçüncü olan Ömer Faruk Kara da 7 yıldan beri spor yaptığını belirterek, "Kızak pisti çok güzel, yarışmalar güzel geçiyor. İnşallah iyi dereceler alırız." dedi.

Sporculardan Azra Işıl Dumlu ise yarışmaların çok güzel olduğunu dile getirerek, "Pistler çok güzel, maceralı bir ortam, buradaki ormanlar da çok güzel, yarışım da çok güzel geçti, virajları güzel indim." ifadesini kullandı.

Şampiyona, yarın yıldızlar kategorisindeki yarışlar ile devam edecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KARS (AA) – İlçeye bağlı İnkaya köyünde öğleden sonra etkili olan sağanak sele dönüştü.

Sel, araçlar ve hayvanları sürükleyerek götürdü. Köyün ortasından geçen derenin taşması ve köprülerin tıkanması sonucu çok sayıda evi de su bastı.

Araç ve evlerde hasar oluşurken çok sayıda hayvan telef oldu. Köylülerin durumu bildirmesi üzerine köye AFAD, jandarma, JAK ve 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi.

İnkaya köyünün yakınında bulunan ve sele maruz kalan Topkaya köyünde de hasar oluştu.

İnkaya köyündeki evini su basan Resul Bayar, AA muhabirine, “Kapıyı çekme fırsatımız olmadı. Çoluk çocuk içerideydik, onları hemen dışarı attım. Evi su bastı, bu hale geldi.” dedi.

“40-50 ev hasar gördü”

Köye sevk edilen AFAD, jandarma ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, hasar tespit çalışmasına başladı. İlk belirlemelere göre 6 araç ve 40 ev hasar gördü.

Köye sevk edilen İl Özel İdaresi, Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü ve ilçe belediyelerinin ekipleri de kanal ve evlerdeki suyu tahliye etmek için çalışma başlattı.

Evleri hasar görenlere yardım eden JAK timleri de binalardaki suyu tahliye etmeye çalıştı.

Köye düğün için gelenlerin araçları sele kapıldı

Aracı sele kapılan Emrah Polat da kendilerini selden zor kurtardıklarını söyledi.

Köy sakinlerinden Ali Işık da selin bir anda geldiğini dile getirerek, “Evimi sel bastı, içeri giremiyorum. Duvardan kanal açtık, evden oluk oluk su geliyor.” şeklinde konuştu.

Bingöl’de Yedisu-Karlıova kara yolu sel nedeniyle ulaşıma kapandı

Bingöl’ün Yedisu ilçesinde sağanağın ardından meydana gelen sel nedeniyle Yedisu-Karlıova kara yolu ulaşıma kapandı.

Öğle saatlerinde başlayan sağanak sonucu Elmalı köyünde sel meydana geldi.

Sel yüzünden Elmalı köyünden geçen Yedisu-Karlıova kara yolu trafiğe kapandı.

Çevredekilerin durumu bildirmesi üzerine bölgeye sevk edilen İl Özel İdaresi ekipleri, yolun ulaşıma açılması için çalışma başlattı.

Öte yandan bazı kişilerin sel sularının geçtiği dereden balık tutması dikkati çekti.

KARS(AA) – “Şehitler diyarı” olarak bilinen ilçeye 5 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 500 rakımlı Sulu Dere, Keklik Vadisi, Düz Meşe bölgesinde kahverengi, mavi, kızıl gibi birçok renkteki kelebekler, doğanın zenginliğini görsel şölen ile sunuyor.

Kelebekler, yaz aylarında farklı çiçeklere ev sahipliği yapan doğaya ayrı güzellik katıyor.

Sarıçam ormanları ve zengin florasıyla ayı, kurt, vaşak, domuz, tilki gibi birçok yaban hayvanına barınma ve üreme imkanı sunan Sarıkamış’ta rengarenk çiçeklerle bezenen doğadaki kelebekler de güzel görüntüler oluşturuyor.

Özellikle su kenarlarında üreyen mavi ve kırmızı kelebekler kısa ömürlerine rağmen doğada seyrine doyum olmayan manzaralar oluşturup doğa ve fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban AA muhabirine, Sarıkamış’ın bozayı, kurt ve vaşağın yanında çok zengin bir floraya sahip olduğunu söyledi.

Zengin floranın ana göstergelerinden birinin de kelebekler olduğunu ifade eden Çoban, “Kelebekler mayıs ayından itibaren kozadan çıkıp etrafta uçmaya ve renk cümbüşü sunmaya başlıyor. Sarıkamış’ta meralarda bitki çeşitliliği ve su kenarlarında aromatik bitkilerin yanlarında onları daha çok görüyoruz.” dedi.

Mavi kelebekler Sarıkamış’ı mesken tuttu

Çoban, kelebeklerin kış uykusuna yatabildiğini, göç edebildiğini ve mineralli suyla hayata tutunduğunu ifade ederek, “Kelebekler bilinenin aksine kış uykusuna yatabiliyor. Bazı türler daha ılıman yerlerde kışı geçirmek için çok uzaklara göç edebiliyor. Sarıkamış’ta özellikle küçük mavi kelebekleri görebiliyorsunuz. Çok gözlü mavi türler ve bu familyanın farklı türleri de var.” diye konuştu.

Sarıkamış’ın zengin doğaya sahip olduğunu ve kelebeklerin burada rahatlıkla yaşamını sürdürdüğünü anlatan Çoban, şunları kaydetti:

“Kelebekleri üreme dönemde oldukları için mineralli su kenarlarında görebiliyoruz. Özellikle kelebeklerin uğrak noktası olan bu mineralli suların doğaya ve kelebeklere büyük katkıları var. Bu katkının devam etmesi için bu mineralli su kaynaklarının daha iyi korunması gerekiyor. Tüm su kaynaklarını ne kadar iyi korursak tüm canlıları daha iyi koruruz.”