Kura Nehri ve Oltu Çayı kar ve sağanak nedeniyle taştı

ARDAHAN (AA) – Erzurum'daki Oltu çayı ile Ardahan kent merkezinden geçen Kura Nehri, son günlerde etkili olan kar ve sağanak sonucu taştı.

Ardahan'da özellikle son iki gündür etkili olan kar ve sağanak yüzünden debisi yükselen Kura Nehri, Ardahan Ovası'nın bir bölümünü sular altında bıraktı.

Nehrin Halilefendi Mahallesi'ndeki Lezzet-i Kür mevkisi adeta göle döndü.

Tarım arazilerinde herhangi bir zarara yol açmayan taşkın sebebiyle ovada oluşan göl manzarası, vatandaşların ilgisini çekti.

Vatandaşlardan Aşkın Hüseyinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısa süre de olsa deniz manzarası yaşadıklarını belirterek, "İki gündür bölgede kar ve sağanak etkili oluyor ve Kura nehrini taşırdı. Biz de bu manzaraya izlemek ve görüntülemek için geldik." dedi.

– Taşan Oltu çayı ekili alanlara kısmen zarar verdi

Erzurum'un Oltu ilçesinde de son bir haftadır etkili olan sağanak yüzünden Oltu Çayı'nın debisi yükseldi.

Bazı noktalarda taşan çay suyundan dolayı ekili alanlar kısmen zarar gördü.

Esnaf Bayram Arpa, yağışlarla Oltu Çayının debisinin fazlaca yükseldiğini belirterek, bunun böyle devam etmesiyle ekili arazilerin daha çok zarar görebileceğini söyledi.

Oltu Kaymakamlığı ise yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların taşan çay nedeniyle dikkatli ve tedbirli olmalarını istendi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, yarın ülkenin kuzey ve iç kesimleri ile Doğu Akdeniz’in parçalı ve yer yer çok bulutlu geçmesi tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz kıyıları, Osmaniye, Artvin ve Ardahan çevreleri ile Orta ve Doğu Akdeniz’in Toroslar kesimi, Kahramanmaraş’ın batı, Hatay’ın kıyılarında sağanak ve gök gürültülü sağanak öngörülüyor.

Diğer yerlerin ise az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya Doğu Anadolu Bölgesi’nde hava parçalı, yer yer çok bulutlu olacak.

Öğle saatlerinden itibaren Erzurum, Erzincan, Kars ve Ardahan çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Sıcaklığın hissedilir derecede 4 ila 8 derecede azalarak mevsim normallerinde seyredeceği bölgede, rüzgar güney ve güneybatıdan hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.

Gün içindeki en yüksek sıcaklığın Iğdır’da 35, Ağrı ve Erzincan’da 31, Kars’ta 30, Erzurum’da 29 ve Ardahan’da 24 derece olması bekleniyor.

Öte yandan Ağrı ve Iğdır çevreleri ile Kars ve Erzurum’un güney kesimlerinde kısa süreli kuvvetli fırtına beklendiğinden yaşanacak olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

İç Anadolu’daki 4 ilde gök gürültülü sağanak bekleniyor

Halen mevsim normallerinin 3 ila 6 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının bölge genelinde (Konya, Karaman, Aksaray, Niğde) bugünden itibaren hissedilir derecede azalarak mevsim normallerinin 4 ila 7 derece altına inmesi öngörülüyor.

Konya’nın kuzeybatı kesimleri dışındaki bölge genelinde havanın yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzey ve batı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette ve yağış anında yer yer kuvvetlice esmesi bekleniyor.