Küresel piyasalarda başrole ECB geçti

İSTANBUL (AA) – Küresel pay piyasaları bu hafta ABD’de açıklanan iş gücü piyasası verilerine odaklanmış olsa da, Avrupa’da açıklanan enflasyon verileri de Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) haftaya alacağı faiz kararı öncesi dikkatleri kısmen üzerinde topladı.

ABD’de tarım dışı istihdam verisi 235 bin şeklinde gerçekleşerek, 725 binlik piyasa beklentilerinin oldukça uzağında kaldı.

Analistler, tarım dışı istihdamın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasında etkili olması sebebiyle yakından takip edildiğini kaydederek, öngörülerin gerçekleşmemesinin ise Fed’in varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin tutumunu etkilemesinin beklenmediğini söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell ve yetkililerin varlık alımlarının azaltılmasının yıl sonuna kadar başlamasının doğru olacağına ilişkin yönlendirmelerin geçerliliğini koruduğunu düşündüklerini ifade eden analistler, Avrupa’da son yılların en yüksek seviyelerine çıkan enflasyonun ise ECB’nin gelecek haftaki toplantısının önemini daha da artırdığını aktardı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında delta varyantının yayılımının sürmesi küresel bazda ekonomileri etkilemeye devam ederken, bu hafta dünya genelinde açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinde bazı ülkelerde daralmaya işaret etti.

Artan belirsizliklerle küresel pay piyasalarında hafta boyunca yön arayışının hakim olduğu dikkati çekerken, varlık fiyatlarında da karışık bir seyir izlendi.

Söz konusu gelişmelerle, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,3270, seviyesine çıkarken, 2 yıllık tahvil faizi yüzde 0,2040’a geriledi.

Altının onsu tarım dışı istihdam verisiyle yükseldi

Altının ons fiyatı yükseliş eğilimini üst üste dördüncü haftaya taşırken, bu haftaki yükselişte ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin uzağında kalması etkili oldu. Veri sonrası yaklaşık 15 dolar artan altının ons fiyatı haftayı yüzde 0,55 artışla 1.827 dolardan tamamladı.

Bakırın libresi ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizliklerle dalgalı bir seyir izlemesinin ardından haftayı önceki haftalık kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 4,27 dolardan kapattı.

Bu hafta gerçekleştirilen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun toplantısında, daha önce belirlenen ağustos-aralık döneminde günlük petrol üretim kesintilerinin kademeli olarak hafifletilmesi planına devam etme kararı alındığı açıklandı.

Öte yandan İda kasırgasının da etkisiyle yükseliş eğiliminde hareket eden Brent petrolün varil fiyatı haftalık bazda yüzde 1,3 artarak 72,5 dolara yükseldi.

ABD’de gözler Bej Kitap raporunda

ABD’de bu hafta yakından takip edilen iş gücü piyasası istatistikleri sonrası gözler Fed’in açıklayacağı Bej Kitap Raporuna çevrilirken, raporda para politikasına ilişkin ipuçları aranmaya devam edecek.

Hafta içinde açıklanan verilere göre ABD’de işsizlik yüzde 5,2’ye gerilerken, hizmet sektörü PMI beklentilere paralel 55,1 şeklinde gerçekleşti.

ADP özel sektör istihdamı verisi de 374 binle piyasa öngörülerinin gerisinde kalırken, tüketici güveni 113,8 ile marttan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Analistler, makro ekonomik verilerdeki karışık sinyallerin destekleyici politikaların bir süre daha uygulamada kalabileceği beklentisiyle riskli varlıklara olan talebi desteklediğini ifade etti.

Buna göre, S&P 500 endeksi yüzde 0,58 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,55 yükselişle haftalık kapanış rekoru kırarken, Dow Jones endeksi yüzde 0,24 değer kaybetti.

6 Eylül ile başlayan haftanın veri takviminde, çarşamba Fed’in Bej Kitap Raporu, perşembe haftalık işsizlik başvuruları ve cuma Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve toptan stoklar verileri takip edilecek. ABD’de piyasalar pazartesi tatil nedeniyle kapalı olacak.

Avrupa’da ECB’nin kararları bekleniyor

Avrupa borsalarında bu hafta artan enflasyon endişesiyle karışık bir seyir izlenirken, ECB’nin bu hafta gerçekleştirilecek para politikası toplantısından çıkacak kararlar yatırımcıların gündemine yerleşti.

Bu hafta açıklanan verilere göre Avro Bölgesi’nde yüzde 3 ile son 10 yılın en yüksek enflasyonun görülmesi, enflasyonist endişeleri tekrar piyasaların gündemine taşıdı.

Hafta boyunca ECB yetkililerinin yaptığı açıklamalarda ise ECB’nin enflasyonla mücadele etmekten kaçınmayacağı mesajı verilirken, varlık alım programlarının bazılarının uygulamadan kalkabileceğine değinildi.

Öte yandan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, hafta içinde yaptığı açıklamada ECB’nin faiz oranlarını 2025’e kadar sabit tutmasının, tahvil alımlarının ise en az 2024’e kadar devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

Bu hafta açıklanan makroekonomik verilerde ise bölge genelinde hizmet sektörü PMI verileri kısmen gerileme gösterse de genişleme bölgesinde bulunmaya devam ederken, Almanya’da öncü TÜFE verileri yüzde 3,9’a yükseldi.

Zayıflayan dolar karşısında yükseliş eğilimini ikinci haftaya taşıyan avro/dolar paritesi ise haftayı yüzde 0,7 değer kazancıyla 1,1879’dan tamamladı.

Bu gelişmelerle, haftalık bazda Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,45, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,14 değer kaybederken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,12 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,22 değer kazandı.

Gelecek hafta, pazartesi Almanya’da fabrika siparişleri, salı Almanya’da sanayi üretimi ve Zew beklenti endeksi ile Avro Bölgesi’nde büyüme, perşembe Almanya’da dış ticaret dengesi ve ECB’nin faiz kararı ile ECB Başkanı Christine Lagarde’ın basın toplantısı, cuma ise Almanya’da TÜFE ve İngiltere’de sanayi üretimi verileri takip edilecek.

Asya’da Kovid-19 ekonomiler üzerindeki etkisini ağustosta artırdı

Asya’da, Kovid-19 salgınında artan vaka sayılarının ekonomik toparlanmaya olumsuz etkisi bu hafta açıklanan makro ekonomik verilerde daha da belirginleşirken, Japonya Başbakanı Suga Yoşihide Kovid-19 salgınında vaka sayılarının kontrol altına alınamaması sonrası istifa edeceğini duyurdu.

Kovid-19 salgınında delta varyantı en çok Asya ülkelerini etkilemiş görünüyor. Delta varyantıyla artan kısıtlamalar sonrası Asya’da makro ekonomik veriler karışık sinyaller verirken, küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeleri ise güçlendirdi.

Buna karşılık destekleyici politikaların bir süre daha uygulamada kalacağı beklentisi pay piyasalarında yukarı yönlü hareketi destekledi.

Vakaların kontrol altına alınamaması ise Japonya’da siyaseti etkiledi ve Başbakan Suga’nın görevi bırakmasına sebep oldu. Başbakan Suga, düzenlediği basın toplantısında, 29 Eylül’de yapılması planlanan LDP içi liderlik seçimlerine katılmayacağını söyledi.

Öte yandan, bu hafta açıklanan makro ekonomik verilere göre, Japonya’da sanayi üretimi aylık yüzde 1,5 gerilerken, imalat sanayi PMI 52,7 ve hizmet sektörü PMI 42,9 seviyesinde gerçekleşti.

Çin’de hizmet sektörü PMI 47,5’e gerileyerek daralmaya işaret ederken, imalat sanayi PMI 50,1’le daralma bölgesinin hemen üzerinde yer aldı.

Bu gelişmelerle, Şanghay bileşik endeksi haftalık bazda yüzde 1,69, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 5,38, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,94 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 5,10 değer kazandı.

6 Eylül ile başlayan haftanın veri takviminde, salı Çin’de dış ticaret dengesi, çarşamba Japonya’da dış ticaret dengesi ve büyüme, perşembe Çin’de TÜFE ve ÜFE verileri takip edilecek.

Yurt içinde TÜFE beklentileri aştı

Yurt içinde bu hafta büyüme ve TÜFE verileri yatırımcıların odağında bulunurken, TÜFE aylık yüzde 1,12 artışla piyasa öngörülerini geride bıraktı. Haftaya yurt içinde sakin veri takvimiyle birlikte gözler ABD ve Avrupa merkez bankalarından gelecek haberlere çevrildi.

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde baz etkisiyle yüzde 21,7 büyürken, verinin alt kalemleri de 2021 yılının tamamına ilişkin büyüme beklentilerinin yukarı yönlü revize edilmesini sağladı.

Ekonomistler, tüketim, yatırım ve ihracat kalemlerinden gelen sinyallerin gelecek dönem açısından umut verdiğini ifade ederek, 2021 sonunda yüzde 8 ila 9,5 arasında bir büyüme rakamına erişilebileceğini söyledi.

TÜFE ise ağustosta yıllık bazda yüzde 19,25 artış kaydederek beklentileri geride bırakırken, analistler, enflasyonun kısa vadede yüksek seyrini koruyabileceğini kaydederek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikasına ilişkin yönlendirmelerinin öneminin arttığını bildirdi.

Öte yandan, imalat sanayi PMI ağustosta 54,1’e yükselirken, dış ticaret açığı 4,28 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Bu gelişmelerle, BIST 100 endeksi haftayı yüzde 0,72 artışla 1.468,67 puandan tamamlarken, hafta içinde son beş ayın en yüksek seviyesi olan 1.484,95 seviyesini test etti.

Dolar/TL ise düşüş eğilimini üst üste dördüncü haftaya taşıyarak, haftalık bazda yüzde 0,35 değer kaybıyla 8,3229’a geriledi.

Gelecek hafta yurt içinde, salı hazine nakit dengesi ve cuma işsizlik verileri takip edilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Dünya genelinde artan enerji fiyatları enflasyonist baskıları tekrar gündemin odağına taşırken, doğal gaz fiyatları söz konusu seyirde baş rolde bulunuyor. Doğal gaz vadelileri dün Avrupa, İngiltere ve ABD’de tarihi yüksek seviyelere çıkarken, Avrupa’daki yükseliş yüzde 20’yi aştı.

Çin’in regülasyon adımları ve Çin’in en büyük konut geliştirme şirketlerinden Evergrande Group’a ilişkin süreç de yatırımcıları tedirgin eden gelişmelerin başında geliyor.

Bununla birlikte, Kovid-19 salgınında delta varyantı yayılmaya devam ederken dün, Pfizer yetkililerinin aşının etkinliğini zamanla kaybettiğini ve ek dozların yapılmasının faydalı olacağını ifade etmesi kafaları karıştırdı.

ABD’de dün açıklanan New York Fed imalat endeksi 18,3’ten 34,3’e yükselmesinin ardından New York borsasında dün alıcılı bir seyir izlense de endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne satıcılı başladı. Dün, S&P 500 endeksi yüzde 0,85, Dow Jones endeksi yüzde 0,68 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,82 değer kazandı.

Avrupa borsalarında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın bugün yapacağı konuşma yatırımcıların odağında bulunuyor.

Analistler, Lagarde’ın saat 15.00’te gerçekleştirmesi beklenen konuşmasında ECB’nin son para politikası toplantısında aldığı kararlara ilişkin sözle yönlendirme yapmasının beklendiğini kaydetti. ECB’nin son toplantısında varlık alım büyüklüğünde değişiklik yapılmazken hızının yavaşlatılabileceği kaydedilmişti.

Öte yandan, bölgede artan enerji fiyatları ve yükseliş eğilimini sürdüren enflasyon pay piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,68, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,25, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,04 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,65 değer kaybetti. Avrupa borsaları vadeli işlemlerde yeni güne ise karışık seyirle başladı.

Avro/dolar paritesi güne satıcılı başlamasının ardından önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 1,1807’den işlem görüyor.

Asya borsaları da güne satış ağırlıklı bir seyirle başlarken, Çin’in Macau bölgesindeki regülasyon adımları ve bilinen 300 milyar dolar borcu bulunan Evergrande şirketinin borç yapılandırması için tahvil alım-satımının bir süreliğine dondurulması risk iştahını azaltan unsurlar olarak öne çıkıyor.

Bugün açıklanan verilere göre, Japonya’da dış ticaret dengesi, ağustosta 635 milyar yen ile beklentilerin üzerinde açık verdi.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,10, Japonya’da Nikei 225 endeksi yüzde 0,68, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,83 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,64 değer kaybetti.

Yurt içinde, bugünün veri gündeminde konut fiyat endeksi ile haftalık para ve banka istatistikleri bulunurken, dün, küresel pay piyasalarına paralel satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, düşüş eğilimini üst üste dördüncü güne taşıdı ve günü önceki kapanışın yüzde 0,73 altında 1.423,97 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,1 değer kaybıyla 8,4353’e gerilemesinin ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,4380 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün Avro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi ve ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması, ABD’de ise perakende satışlar ve Philadelphia Fed imalat endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.420 ve 1.390 seviyelerinin destek, 1.440 ve 1455 puanın direnç konumunda bulunduğunu söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

12.00 Avro Bölgesi, temmuz ayı dış ticaret dengesi

14.30 Türkiye, temmuz ayı konut fiyat endeksi

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

15.30 ABD, ağustos ayı perakende satışlar

15.30 ABD, eylül ayı Philadelphia Fed imalat endeksi

İSTANBUL (AA) – Küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeler gündemdeki yerini korumaya devam ederken, şahinleşen küresel merkez bankaları sonrası Fed’in varlık alımlarının azaltma takvimi üzerinde etkili olması nedeniyle bugün ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yatırımcıların odağına yerleşti.

Fed’in New York Şubesi, dün, Amerikalı tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin ağustosta tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı.

Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisinin önde gelen Demokrat üyelerinin en yüksek kurumlar vergisi oranını yüzde 21’den 26,5’e yükseltmeyi hedeflediği bildirildi. ABD Başkanı Joe Biden, 2017’de yüzde 35’ten yüzde 21’e düşürülen kurumlar vergisi oranının yüzde 28’e çıkarılmasını önermişti.

Temsilciler Meclisinin yeni gelir kanunlarının çıkarılması sürecinde yetkili komitesinin, 3,5 trilyon dolarlık yatırım planının parçası olarak söz konusu değişikliği öngören düzenlemeleri bugün ve yarın düzenlenecek oturumlarda değerlendirmesi bekleniyor.

Dün açıklanan verilere göre de ABD federal hükümetinin bütçe açığı ağustosta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 15 azalarak 171 milyar dolara geriledi.

Öte yandan dün, ABD’nin büyük perakende zincirlerinden Walmart ile kripto para birimi Litecoin arasında ortaklık kurulduğuna dair sahte haberler kripto para piyasalarında sert dalgalanmaya neden oldu.

New York borsasında ise bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesinde dün karışık bir seyir izlendi.

Dün S&P 500 endeksi yüzde 0,23 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,76 değer kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,07 değer kaybetti. ABD endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne ise sınırlı da olsa alış ağırlıklı bir seyirle başladı.

Avrupa borsalarında dün alıcılı seyir dikkati çekerken, Avrupa ülkelerinin artan enerji maliyetleri gündemin odağına yerleşti.

Rusya’dan Almanya’ya doğal gaz sağlaması için kurulan Kuzey Akım 2 projesinin beklenenden daha geç bir tarihte açılabileceği ve bu kışın sert geçeceğine ilişkin uzman görüşlerinin ardından elektrik ve doğal gaz fiyatları rekor seviyeye çıktı.

Enerji ve emtia fiyat artışları Avrupa borsalarında enerji şirketlerinde alıcılı seyri beraberinde getirerek dünkü pozitif seyirde etkili oldu.

Öte yandan, İngiltere’de üçüncü doza ilişkin tartışmalar devam ederken, ülkede 12 yaşına kadar olan çocuklara da aşı yapılacağı bildirildi.

Bu gelişmelerle, dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,59, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,56, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,20 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,39 değer kazandı. Avrupa borsaları vadeli işlemlerde yeni güne de yükselişle başladı.

Avro/dolar paritesi dün 1,1770’le 27 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeye gerilemesinin ardından kayıplarını telafi etti ve günü 1,1811’den tamamladı. Parite, bugün önceki kapanışın hemen üzerinde 1,1814’ten işlem görüyor.

Asya pay piyasalarına bugün karışık bir seyrin hakim olduğu görülürken, Çin’in regülasyon adımları ve Evergrande Group’a ilişkin süreç yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. Şirketin mali durumunun ortaya çıkarılması için müfettiş atanırken, şirket birçok kesim tarafından protestolarla karşı karşıya kalmış durumda.

Japonya hükümetindeki lider değişimi öncesi pay piyasaları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla daha güçlü mücadele edileceği beklentisiyle yükseliş eğilimini sürdürmeye devam ediyor.

Kovid-19 Delta varyantına karşı mücadelenin sürdüğü Avustralya’nın başkenti Canberra’da ise, 17 Eylül’de sona ermesi beklenen tam kapanmanın, 4 hafta daha uzatıldığı açıklandı.

Öte yandan Japonya’da bugün açıklanan verilere göre ise, sanayi üretimi temmuzda yıllık bazda yüzde 11,6 artarken, kapasite kullanımı aylık bazda yüzde 3,4 geriledi.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,6 değer kaybederken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,9 yükseldi.

Japonya’da ise Nikei 225 endeksi 30.805 puanla 1990’dan bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından, şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,7 artışla 30.680 seviyesinde bulunuyor.

Yurt içinde, bugünün veri gündeminde konut satışları bulunurken dün, cari işlemler hesabı ve sanayi üretim endeksi verileri takip edildi.

Temmuzda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen ay yıllık bazda yüzde 8,7 artışla beklentilerin altında kalırken, cari işlemler açığı ise temmuzda 683 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Bu gelişmelerle BIST 100 endeksi, dün yatay bir seyir izleyerek günü önceki kapanışın yüzde 0,03 altında 1.438,28 puandan tamamladı.

Dün yüzde 0,5 azalışla 8,4293’e gerileyen dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,4340 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde konut satışları, yurt dışında ise ABD’de enflasyon verilerinin takip edileceğini aktararak, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.420 puanın destek, 1.440 ve 1455 seviyelerinin direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.