Sal. Tem 16th, 2019

Kuveyt'ten Irak'ın yeniden imarı için 85 milyon dolar

BAĞDAT (AA) – , Irak'ın yeniden imarı için bu ülkeye 85 milyon dolar yardım yaptığını açıkladı.

Kuveyt Kalkınma Fonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl düzenlenen Kuveyt Konferansında Irak'ın yeniden imarı için verilmesi taahhüt edilen 100 milyon dolar yardım kapsamında bu ülkeye 85 milyon dolar destekte bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca söz konusu yardımın Irak'ta terörden zarar gören bölgelerde 32 sağlık merkezi ve hastane yapımı için tahsis edileceği kaydedildi.

Şubat 2018'de Kuveyt'te "Irak'ın Yeniden İmarı" konulu bir konferans düzenlenmişti.

Irak yönetimi tarafından geçen yıl yaptırılan saha araştırmaları sonucu ülkenin 10 yıl içerisinde yeniden imarı için 88,2 milyar dolara ihtiyaç duyulduğu açıklanmıştı.

Terör örgütü DEAŞ'ın Haziran 2014'te Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u ele geçirmesinin ardından yaklaşık 3 yıl süren saldırı ve askeri operasyonlar nedeniyle ülkenin bazı kuzey ve batı kesimlerinde büyük tahribat oluşmuştu.

 • Irak ve Kuveyt arasındaki tek sınır kapısı yeniden inşa edilecek
 • BAĞDAT (AA) – Irak ve Kuveyt, iki ülke arasındaki mevcut tek kara sınır kapısı "Safvan"ın altyapısının yeniden inşa edilmesine karar verdi.
  Irak Gümrük Heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bağdat ve Kuveyt'in, Safvan Sınır Kapısı'nın altyapısını yeniden imar edeceği ve söz konusu projeyi de Kuveyt'in finanse edeceği belirtildi.
  Açıklamada, yeniden imar kararının, iki taraf arasındaki imzalanmış

 • “Irak'ın içişlerine hiçbir müdahaleyi kabul etmiyoruz”
 • BAĞDAT (AA) – Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Irak'ın içişlerine hiçbir müdahaleyi kabul etmediklerini ve Bağdat'taki istikrarın bölgeye olumlu yansıyacağını söyledi.
  Irak Meclis Başkanlığı ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah'ın Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi'yi Kuveyt'te kabul ettiği belirtildi.
  Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, "Kuveyt Irak'ın birlik ve istikrarından yanadır. Irak'ın içişlerine hiçbir