Cts. Ağu 17th, 2019

Kuzey Kore'den kuraklık açıklaması

– Ülkenin neredeyse son 40 yılın en kötü kuraklığıyla karşı karşıya olduğu bildirildi

SEUL (AA) – , neredeyse son 40 yılın en kötü kuraklığıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Kore ajansı KCNA'nın haberinde, 2019'un ilk 5 ayında Kuzey Kore genelinde ortalama 54,4 milimetre yağış düştüğü ve ülkede son 40 yılın en kötü kuraklığının yaşadığı bildirildi.

Kuraklığın, mayıs sonuna kadar devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), ay başında Kuzey Kore'de son 10 yılda olumsuz iklim koşullarına bağlı en kötü hasat dönemlerinden birinin ardından yaklaşık 10,1 milyon kişinin ciddi gıda sıkıntısı çektiğinin belirlendiğini açıklamıştı.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Kuzey Kore'de ciddi gıda sıkıntısının aşılması için bu ülkeye insani yardım yapılmasına karşı çıkmış, "fonların, halkın refahı için kullanılmak yerine nükleer silahların ve füzelerin geliştirilmesine akıtıldığı bir ülkeye dışarıdan yardım sağlamayı zamansız bulduğunu" söylemişti.

  • “Bu yaz kuraklık tehlikemiz yok”
  • ANTALYA (AA) – Antalya Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Davut Öztürk, son zamanlarda kentin fazla yağış aldığına dikkati çekerek, "Antalya ve ilçeleri oldukça fazla yağış aldı. Yağış fazlalığından dolayı bu yaz kuraklık tehlikemiz yok." dedi.
    Antalya Vali Yardımcısı Hamdi Bolat başkanlığındaki "İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı" Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, belediye