LASİD'den karlı hava koşullarında sürücülere kış lastiği uyarısı

İSTANBUL (AA) – Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Genel Sekreteri Erdal Kurt, "İstanbul ve Marmara Bölgesi, bildiğiniz üzere, son zamanların en yoğun karını alıyor. Bu bölgede yaşayanlar için kar alışkanlıkları çok yerleşmemiş olduğundan kış lastiğinin önemi bazen unutulabiliyor. Yeniden altını çizerek belirtmek isteriz ki bu koşullarda kış lastiği takılı olmayan araçların trafiğe çıkması risk içeriyor." ifadelerini kullandı.

Kurt, LASİD tarafından paylaşılan yazılı açıklamasında, karlı hava koşullarında trafiğe çıkarken alınması gereken önlemlerle ilgili tavsiyelerde bulundu.

Karlı hava koşullarında trafiğe çıkan araçlarda kış lastiği takılı olmasının gerekliliğine ve önemine değinen Kurt, "Yurdumuz özellikle yüksek kesimlerde ve doğu bölgelerinde yılın bu mevsiminde kar yağışını yoğun bir şekilde yaşar. Fakat İstanbul ve Marmara Bölgesi, bildiğiniz üzere, son zamanların en yoğun karını alıyor. Bu bölgede yaşayanlar için kar alışkanlıkları çok yerleşmemiş olduğundan kış lastiğinin önemi bazen unutulabiliyor. Yeniden altını çizerek belirtmek isteriz ki bu koşullarda kış lastiği takılı olmayan araçların trafiğe çıkması risk içeriyor." açıklamasında bulundu.

– "Trafiğe çıkacak bütün araçlarda kış lastiği takılı olmalı"

Kış lastiği olmayan araçların sadece kendilerini değil, trafikteki diğer araçları da tehlikeye atabileceğini dile getiren Kurt, "Kış lastiği takılı olmayan araçlar kontrolsüz ve güvenliksiz bir trafiğe sebep olabilirler. Aracında kış lastiği olduğu halde, kış lastiksiz araçların yaratacağı risk nedeniyle trafiğe çıkmayanlar var. Ortak trafikte sadece sizin önlem almanız yetmiyor, tüm sürücülerin aynı bilinç ve kararlılıkta olması lazım ki trafik güvenle aksın. Bu sebeple trafiğe çıkacak bütün araçlarda kış lastiğinin takılı olmasını öneriyoruz. Şehir içlerinde de şehirler arası karayollarında da kış lastiği olmayan araçlar trafiğe çıkmamalı. Bir önemli uyarımız daha var, kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Kar koşullarında kış lastiğiniz de olsa zincir kullanımı da gerekli ve önemlidir." tavsiyesinde bulundu.

Kurt, üyesi oldukları Avrupa Lastik ve Kauçuk Üreticileri Derneği (ETRMA) deneylerine göre, kış koşullarında iki araçtan kış lastiği takılı olan aracın yaz lastiği takılı olan araçtan önce durduğunun tespit edildiğini belirterek, “Trafiğe çıkan binlerce araçtan her birinin kış lastiği takılı olmadan daha uzun mesafede durduğunu düşünün, bu kaosa sebep olacaktır. Bu nedenle kış lastiği hayati önem taşır diyoruz, LASİD olarak tüm sürücülere bu konuda duyarlı olmalarını öneriyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

– "Kış lastiklerinde yaz lastiğine göre daha yüksek yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlanır"

LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt, şunları kaydetti:

"'Peki kış lastiği ne işe yarıyor, güvenliği nasıl sağlıyor?' diye merak edenlere şöyle anlatalım. '+7' derecenin altındaki hava koşullarında yaz lastikleri fren mesafesi, yol tutuşu gibi özellikleri açısından araç performansının düşmesine yol açar. Kış lastikleri ise özel hamuru sayesinde ve kış koşullarına uygun tekniklerle donatıldığı için yol tutuş özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır. Sırt karışımı yaz lastiğine göre farklıdır, oluk sayısı fazladır ve geniştir, lastiğe ayrıca kılcal kanallar eklenir, yani desen olarak farklı bir görüntüye sahiptir. Tüm bunların etkisi ile kış lastiklerinde yaz lastiğine göre daha yüksek yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlanır. Elde edilen bu avantajlar sonucu karayollarında trafiğin daha güvenli ve akıcı olması sağlanırken, can ve mal güvenliğimiz daha az risk altına girer."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ticari araçlarda 1 Aralık 2020 itibarıyla başlayan kış lastiği takma zorunluluğunun dün sona erdiğini belirterek, “Nisan ayı itibarıyla havalar ısınmaya başladığı için yaz lastiği dediğimiz geleneksel lastik kullanımına geçmek gerekiyor. Çünkü yaz döneminde, kış lastiği kullanımı da aynı risklere yol açabiliyor.” dedi.

Erkoç, AA muhabirine, mevsimine uygun lastik kullanmanın güvenli sürüş, yakıt tasarrufu, performans ve lastik ömrü açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Yollardaki risklere dikkati çeken Erkoç, “Zorunlu kış lastiği uygulaması, soğuk havalarda, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybını azaltıp, ani hızlanma ve frenlemelerde kayma, savrulma ve hakimiyet kaybını önlemek için hayati önem taşıyor.” diye konuştu.

Zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık-1 Nisan döneminde uygulandığını hatırlatan Erkoç, şunları kaydetti:

“Nisan ayı itibarıyla havalar ısınmaya başladığı için yaz lastiği dediğimiz geleneksel lastik kullanımına geçmek gerekiyor. Çünkü yaz döneminde, kış lastiği kullanımı da aynı risklere yol açabiliyor. Trafik kazalarına neden olan en önemli unsurlardan biri lastik kullanımı. Mevsimine uygun olmayan lastikler kazalara davetiye çıkarır. Yaz mevsiminde kış lastiği hızlı aşınır ve çabuk yıpranır, aynı zamanda lastiğin ömrünü de kısaltır. Güvenli, konforlu ve tasarruflu bir sürüş için araç sahipleri kışın kışlık, yazın yazlık lastik tercih etmelidir.”

Lastik alırken mutlaka üretim tarihine bakılması gerektiğini vurgulayan Erkoç, lastik kullanılmamış olsa dahi belli bir raf ömrü olduğunu dile getirdi.

Erkoç, raflarda uzun süre bekletilen, ömrü dolmuş lastiklerin özelliğini kaybettiğini ve balans tutmadığını bildirdi.

Arife Yıldız Ünal

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Bu kış 1 Aralık 2020’de başlayan ve kurala uymayan araç sürücülerine 885 lira ceza kesilen kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması, 1 Nisan Perşembe günü sona erecek.

“Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiğine geçilmeli”

Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, AA muhabirine, ulaşımın sağlıklı ve güvenli sürdürülmesi için lastiğin mevsimine uygun şekilde takılmasının önem taşıdığını söyledi.

Özürün, “Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçilmesi öneriliyor. Hava sıcaklığının artmasına bağlı olarak da mevsimine uygun lastik takılması gerekir.” dedi.

Lastiğin hava basıncının kontrol edilmesinin de sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilecek durumları önlemek için büyük önem taşıdığını belirten Özürün, sürücülerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında, sosyal mesafeyi koruyarak, sağlığını riske atmadan, kış lastiği montajıyla lastik hava basıncı ve diş derinliği kontrolü yaptırabileceğini bildirdi.

Özürün, otomobillerde 4 lastiği değiştirme fiyatlarının ebatlarına göre değiştiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de en çok kullanılan ebat olan 205/55 R16 ölçüdeki yaz lastikleri, 450 ila 650 lira fiyat aralığında satışa sunuldu. Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 60-120 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 75-125 lira aralığında değişiyor. Lastik oteli bedeli ise 4 lastik için ortalama 100 lira düzeyinde uygulanıyor. Birçok bayide, söküm takım ve lastik oteli hizmeti paket olarak veriliyor ve bu iki hizmetin fiyatları 150-250 lira olarak uygulanıyor.”