LG, Dünya Çevre Günü'nde daha az plastiğe dikkati çekiyor

İSTANBUL (AA) – LG, 2021 serisi ürünlerinde daha az plastik kullanarak çevreye katkı sunmayı sürdürüyor.

LG'den 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yapılan açıklamaya göre, plastik, el yapımı olmayan hemen hemen her üründe bulunan modern yaşamın ayrılmaz bir parçası oldu.

Plastikle ilgili sorun, kullanışlılığını yitirdiğinde, artan küresel plastik kirliliği sorununa katkıda bulunması olarak görülüyor. Yalnızca 2019'da 130 milyon metrik tondan fazla tek kullanımlık plastik kullanım dışı kaldı ve bunların çoğu çöplüklere atıldı, yakıldı veya dünyanın su kaynaklarına atıldı.

Özellikle fosil yakıt bazlı kimyasallardan üretilen plastikler, yaşam döngüleri boyunca zararlı toksinler salarak çevreye zarar veriyor ve aynı zamanda önemli sağlık riskleri yaratabiliyor. Üretim, tüketim ve atık yönetiminde önemli değişiklikler olmazsa, her yıl sadece dünya okyanuslarına giren plastik malzeme miktarı 2040 yılına kadar yaklaşık 30 milyon metric tona yükselecek. Sistem genelinde, plastikle olan ilişkimizi değiştirecek düzenlemeleri yapmanın zamanı çoktan geldi. Ancak bunun olması için hükümetlerin, şirketlerin ve tüketicilerin üzerlerine düşeni yapması gerekecek.

Açıklamaya göre, LG'nin 2021 için pazara sunduğu 18 OLED TV modeli, arkadan aydınlatmasız yapıları sayesinde geleneksel LCD TV'lerden daha az bileşene ihtiyaç duyuyor, bu da üretim sürecinde daha az plastik kullanımı anlamına geliyor. LG'nin 65 inç modeli 65G1 OLED TV, aynı boyuttaki LCD TV'de (model 65UP75) kullanılan plastiğin yalnızca yüzde 30'unu kullanıyor. Daha fazla OLED içeren ürün yelpazesi ile LG, bu yıl plastik kullanımını yaklaşık 10 bin ton azaltmayı bekliyor.

LG, 2021 OLED TV modellerinin dış kasalarında metal gibi geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımını da artırıyor. LCD'den farklı olarak, OLED paneller kadmiyum ve indiyum gibi zararlı malzemeler içermiyor ve bu da OLED'i çevreye duyarlı tüketiciler için doğal bir seçim haline getiriyor. LG OLED TV'ler, yaşam döngülerinin sonunda bile, üretimi daha karmaşık ve kaynak yoğun olan LCD TV'lere kıyasla mükemmel kaynak verimliliği ve yüksek geri dönüşüm oranı sunuyor. Ayrıca LG, yalnızca bu yıl 750 tona kadar geri dönüştürülmüş plastik kullanarak 2021 model LCD TV'lerin belirli modellerinde, QNED Mini LED gibi geri dönüştürülmüş plastik kullanımını artırmayı planlıyor.

Geri dönüştürülmüş malzemelerin artan kullanımı, LG'nin 2021 soundbarlarını da kapsıyor. Tüm 2021 soundbar modellerinin dış kasaları, çekici tasarımıyla dayanıklı geri dönüştürülmüş plastikten üretiliyor. LG, yıl sonuna kadar, yaklaşık 300 ton plastik atığı LG soundbarlarında yeniden kullanmayı hedefliyor. Ayrıca, bazı soundbarlarda geri dönüştürülmüş pet şişelerden yapılan Global Recycled Standard sertifikalı polyester jarse kumaş kullanılıyor. Bu da, yalnızca bu yıl 1,5 milyon adet yarım litrelik pet şişenin dönüştürülmesini sağlayacak. Ayrıca LG, geri dönüştürülmüş, kalıplanmış kağıt hamuru kullanarak ve EPS (polistiren) köpük ve plastik kullanımını önemli ölçüde azaltarak tüm soundbar serisi için daha temiz ve daha yeşil bir ambalaj kullanıyor.

Açıklamaya göre, LG, L harfi şeklinde soundbar kutuları tasarlayarak nakliye sırasında daha küçük bir ayak izi oluşturmayı, yakıttan tasarruf etmeyi ve emisyonları azaltmayı başardı. Başarılı paketleme, tipik bir teslimat kamyonunun yüzde 58 daha fazla kutu taşımasını sağlıyor. L şekli, kutular arasındaki boş alanı azalttığı için daha az dolgu maddesi gerektiriyor, bu da tüketicilerin çöp kutularında daha az çöp anlamına geliyor. LG'nin OLED TV ve soundbar'ı, SGS Societe Generale de Surveillance SA of Switzerland'dan SGS Eco-Product onayı alan ilk OLED TV ve ses ürünleri olma unvanına sahip olmasıyla dikkati çekiyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, dünya genelinde çevre hassasiyetlerinin giderek arttığını ve gelecek için şimdiden önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, "2020 yıl sonu itibarıyla yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri kredi portföyümüzün yüzde 57’sini oluşturuyor ve sürdürülebilirlik temalı kredilerin portföydeki payı yüzde 63." dedi.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'nın 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamaya göre, banka daha yaşanabilir bir dünyanın ancak çevre ve iklim değişikliği konusunda atılacak sorumlu adımlarla mümkün olduğuna işaret etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Öztop, 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’ndan bu yana her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü'nün bu yılki temasının doğayı iyileştirmek için verilen hasarın önlenmesi, durdurulması ve tersine çevrilmesine işaret eden Ekosistem Restorasyonu olduğunu belirtti. Öztop, "Dünya Çevre Günü, çevreye verilen zararların; canlıların ve gezegenimizin hayatını tehlikeye attığını tüm insanlığa hatırlatarak farkındalık yaratıyor. Çevre konusunda üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Banka olarak küresel ve ulusal bakış açımızla, kapsayıcı ve stratejik finansman sağlayıcı rolümüzü sürdürmeye ve iklim değişikliği ile mücadelenin finansmanını desteklemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

– "2020 yıl sonu itibarıyla yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri kredi portföyümüzün yüzde 57’sini oluşturuyor"

Banka olarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için Türkiye’de örnek teşkil edecek işlere imza attıklarını belirten Öztop, şunları aktardı:

"Sorumlu bankacılık anlayışımız ile sadece finansal riskleri değil çevresel ve sosyal riskleri de kredi süreçlerimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz ve tüm müşterilerimize, kredi vadeleri boyunca çevresel ve sosyal risk analizi yapıyoruz. 2020 yılsonu itibarıyla yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri kredi portföyümüzün yüzde 57’sini oluşturuyor ve sürdürülebilirlik temalı kredilerin portföydeki payı yüzde 63. Bu çerçevede, bugüne kadar toplam kurulu gücü yaklaşık 4.140 MW olan 500 adet yenilenebilir enerji yatırım projesine yaklaşık 14,2 milyar TL tutarında kredi tahsis ettik.

Bu projelerden kurulu gücü yaklaşık 2.870 MW olan 309 adet enerji yatırımına ise 10,3 milyar TL civarında kredi ödemesi gerçekleştirdik. Bu projelerle 161 milyon adet civarında yetişkin ağacın yaratacağı etkiyle sağlanabilecek yaklaşık 3,5 milyon ton/yıl karbondioksit salınımını engellemenin ve 1,7 milyon civarında konuta ihtiyacı kadar temiz enerji üretimi sağlamanın gururunu yaşıyoruz. 2025 yılı itibarıyla engellenen emisyonu 5 milyon ton/yılın üzerine çıkarmayı hedefliyoruz."

– "Sürdürülebilir dönüşümün destekçisiyiz"

Güneş, rüzgâr, hidrolik ve jeotermal enerji ve enerji verimliliği projelerine finansman desteği sunduklarını belirten Öztop, "Türkiye’nin ilk çatı GES yatırımının finansmanını gerçekleştirmiş bir banka olarak, 2020 yılında devreye alınan lisanslı GES projelerinin yüzde 20’si Bankamız tarafından finanse edildi. Bugüne kadar toplam 626 MW kurulu güce sahip 23 RES projesinin üretime başlamasını sağladık. 2020 yılında finansmanına başlanan RES projelerinin tüm türbinlerinin devreye girmesiyle bankamızın finanse ettiği RES projelerinin kurulu gücü 920 MW’a ulaşacak." açıklamasında bulundu.

Kalkınma Bankacılığı misyonuyla finansman kuruluşlarından sağladıkları fonların yanı sıra yenilikçi ürünler de geliştirdiklerini belirten Öztop, "Yatırım Bankacılığı çatısı altında, 2021 yılının ilk çeyreğinde büyük bir özveri ile devam ettiğimiz çalışmalarımız neticesinde 200 milyon TL tutarındaki Türkiye’nin ilk düşük karbonlu ekonomiye geçiş tahvil ihracına aracılık ettik. Bu tip yenilikçi finansman araçlarıyla ülkemizdeki sürdürülebilirlik yatırımlarına destek vermeye devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

– Sorumlu bankacılık

Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi’nin (UNEP FI) bankacılık sektörünün sürdürülebilir gelecek üzerindeki etkisini artırmak üzere oluşturduğu Sorumlu Bankacılık Prensiplerinin kurucu imzacısı olduklarını hatırlatan ve kamu ve özel sektör finans kuruluşları içinde TSE “İklim Dostu Kuruluş” belgesini alan ilk banka olduklarını vurgulayan Öztop, şu açıklamalarda bulundu:

"Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik platformu UN Global Compact’i Banka olarak destekliyoruz. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının 13’üne doğrudan ve dolaylı katkı sağlıyoruz. Jeotermal arama projeleri için, Dünya Bankası ‘Risk Sharing Mechanism’ (RSM) hibe programını Türkiye’de uygulayan ilk ve tek bankayız. Banka olarak bu proje kapsamında elde edilen bilgi birikiminin belirlenen 9 hedef ülkeye aktarılması amacıyla, Türkiye’de TÜBİTAK tarafından koordine edilen ve AB-Ufuk 2020 Araştırma ve İnovasyon Programı kapsamında geliştirilen GEORISK Projesi’ne dahil olduk.

Türk Standartları Enstitüsü’nün ‘İklim Dostu Kuruluş’ kriterlerini yerine getirerek İklim Dostu Kuruluş belgesini almaya 2020 yılında da hak kazandık ve aynı yıl CDP Raporlamasında B+ olan skorumuzu A- ‘ye yükselttik. 2020 yılında, Birleşmiş Milletler’in ‘Yenilenen Küresel İş Birliği için İş Dünyası Liderleri Bildirisi’ni 100 ülkeden 1.000’i aşkın üst düzey yöneticiyle beraber imzaladık. Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin üyesiyiz. Ayrıca, Ankara’da bankamızın adını taşıyan iki ormanımızın ardından İstanbul’a da bir orman kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu ormanlardaki 20.000 ağacımız ile yılda yaklaşık 435 ton karbondioksit salımına engel oluyoruz."

İSTANBUL (AA) – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde 2021 yılının ilk yarısında gerçekleştirdiği yenilikçi sürdürülebilir faaliyetlerini paylaştı, iş dünyasını somut adımlar atmaya davet etti.

TSKB'den yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilir kalkınma ve ülke ekonomisine katma değer yaratma misyonuyla faaliyet gösteren banka, iklim ve çevre konusunda hayata geçirdiği çalışmalarına devam ediyor.

Açıklamada Dünya Çevre Günü'nde iklim dostu ve yeşil çözümlerin öneminin altı çizilirken, iş ve üretim dünyası sürdürülebilir gelecek yolunda somut adım atmaya davet edildi.

TSKB'nin tüm bankacılık faaliyetlerini uluslararası kabul görmüş sürdürülebilirlik prensiplerine göre yürüttüğü belirtilen açıklamada, bankanın, sağladığı finansman olanakları ile 17 BM Sürdürülebilir Kalkınma Amacının 7'sine doğrudan katkı sağladığı bildirildi.

Düşük karbonlu ve kapsayıcı bir ekonomiye geçiş yönünde temiz enerji, enerji ve kaynak verimliliği, kadın istihdamı gibi çevresel ve sosyal temalı yatırımlara TSKB'nin sağladığı finansmanın, kredi portföyünün yüzde 74'ünü oluşturduğu belirtilen açıklamada, bankanın 2021 yılının ilk yarısında gerçekleşen sürdürülebilir finansman faaliyetleri hakkında da bilgi verildi.

Buna göre, 2021 yılının ilk günlerinde, tarihindeki üçüncü sürdürülebilir Eurobond ihracını başarıyla gerçekleştiren TSKB, 350 milyon dolarlık 5 yıl vadeli sürdürülebilir tahvil ihracıyla örnek bir çalışmaya imza attı.

Yatırımcılardan gelen 6 kat talep ile gerçekleştirilen ihraç kapsamında elde edilen fonlar, TSKB Sürdürülebilir Finansman Çerçevesi’ne uygun projelerin finansmanında kullandırılıyor.

Yatırım bankacılığı hizmetleri ile sermaye piyasalarına yenilikçi bir ihracı daha kazandıran TSKB, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesindeki ilk kira sertifikası ihracını da başarıyla tamamladı.

Zorlu Enerji adına oluşturduğu 400 milyon TL'lik SKA kira sertifikası ihraç programı altında 45 milyon TL tutarındaki ihraca aracılık eden banka, dünyada ilk kez bir enerji şirketi adına doğrudan SKA'lara yönelik kaynak yaratılmasına imza attı.

2020 yılında TSKB tarafından Zorlu Enerji adına gerçekleştirilen ve yine dünyada bir ilk olan Sürdürülebilir Kira Sertifikası ihracı da 2021 yılı mayıs ayında The Banker tarafından "Avrupa'nın En İyi İslami Finansman İşlemi" ödülü ile taçlandırıldı.

Yenilenebilir enerji alanında yaptığı yatırımlarla çevre dostu projeleri destekleyen ve sürdürülebilir geleceğe katkı sağlamayı sürdüren TSKB'nin bugüne kadar finansman sağladığı 330 yenilenebilir enerji projesinin 162 adedini Güneş Enerjili Sistem (GES) projeleri oluşturuyor.

250 MW güneş kurulu gücüne toplam 250 milyon doların üzerinde kaynak sağlayan banka, önümüzdeki birkaç yıl içinde hedeflediği 200 milyon dolar GES finansmanıyla çevreci adımlarını hızlandırma yolunda emin adımlarla ilerleyecek.

– Escarus, 10 yılda 100'den fazla kurum için 140'dan fazla proje gerçekleştirdi

Türkiye'de İklimle Bağlantılı Finansal Beyanlar Görev Gücü'nü (TCFD) destekleyen lider kurumlardan biri olma misyonuyla ilk İklim Riskleri Raporu'nu yayımlayan TSKB, raporda yer verdiği açıklamalarla iklim değişikliği ile mücadele ve uyumu stratejik öncelikleri arasına aldığının altını çizdi.

Rapora göre, 2023 yılına kadar kredi portföyünde iklim risklerinin uçtan uca entegrasyonunu sonuçlandırmayı planlayan TSKB, 2025 yılına kadar SKA bağlantılı kredilerin toplam portföy içindeki ağırlığını yüzde 90 seviyesinde tutmayı hedefliyor.

2011 yılında TSKB'nin sürdürülebilir kalkınma alanındaki derin bilgi birikimi ve uzmanlığından doğan Escarus, 2021 yılı nisan ayında 10. yıl dönümünü kutladı.

Sürdürülebilirliği çevresel konuların ötesinde, toplumsal hayatın ve ekonominin tamamını etkileyen bir kavram olarak ele alan Escarus, 10 yılda pek çok farklı sektör ve coğrafyada 100’den fazla kurum için 140’dan fazla proje gerçekleştirdi.

– TSKB Genel Müdürü Ece Börü, Asya Bölgesi'nin kadın sürdürülebilirlik liderleri onur listesinde yerini aldı

Sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınma yolunda hızla ilerlerken bu hedef doğrultusundaki engelleri de ortadan kaldırmayı amaçlayan TSKB, iklim krizine karşı ortak çözüm üretmek ve aksiyon almak amacıyla Yeşil Kuğu Platformu'nu kurdu.

Platform çatısı altında "İklime Dair" başlığıyla su krizi ve gıda güvenliği gibi konularda üç ayda bir olmak üzere raporlar yayımlayan TSKB, kamu, özel sektör ve STK temsilcileriyle uluslararası kuruluşları, akademisyenleri, öğrencileri ve medya mensuplarını platform çatısı altında buluşturmayı hedefliyor.

Kadınların iş hayatındaki başarılarının farkına vararak dünyada olumlu değişimi yönlendiren kadın ağını destekleme hedefi bulunan CSR Works International'dan ödül alan TSKB Genel Müdürü Ece Börü, Asya Bölgesi'nin kadın sürdürülebilirlik liderleri onur listesinde yerini aldı.

Asya Bölgesi'nin geniş coğrafyasını kapsayan "Asia's Top Sustainability International Superwomen 2020" kapsamında sürdürülebilir alanında değer yaratan 13 kadın liderden biri olarak gösterilen Börü, onur listesinde Türkiye’yi temsil eden tek kadın lider olarak yer aldı.

TSKB, Asya'nın sürdürülebilirlik alanındaki lider kuruluşu CSRWorks'ten 2021 yılı içindeki ikinci ödülünü de geçen günlerde kazandı.

6. Asya Sürdürülebilirlik Raporlaması Ödülleri'nde "Yılın Entegre Raporu" kategorisinde ödüle layık görülen TSKB, Asya bölgesinin en iyileri arasında bir kez daha yerini almış oldu.