Cum. Eki 18th, 2019

Liberated N.Syrian areas cleared of terrorist symbols

By Adham Kako, Omer Koparan, Levent Tok, Burak Karacaoglu, Mohamad Misto and Esref Musa

RAS AL-AYN, Syria (AA) – Pushing forward in the Turkish-led anti-terror operation in northern Syria, Syrian National Army (SNA) soldiers took down symbols of the terrorist YPG/PKK in a newly liberated village.

Providing security in liberated villages with patrols and searches, the SNA soldiers removed so-called flags of the terrorist group in the village of Tal Half in the Ras al-Ayn district.

Since the beginning of Operation Peace Spring, the Turkish army has liberated a total of 13 villages, including Tal Half, from PKK/PYD-YPG terrorists.

On patrol, soldiers also found tunnels used by terrorists as shelters.

Turkey on Wednesday launched Operation Peace Spring east of the Euphrates River in northern Syria to secure its borders by eliminating terrorist elements and to ensure the safe return of Syrian refugees and Syria’s territorial integrity.

Ankara wants to eliminate terrorist elements of the PKK and its Syrian offshoot, the PYD/YPG, from the region.

In its more than 30-year terror campaign against Turkey, the PKK — listed as a terrorist organization by Turkey, the U.S. and the European Union — has been responsible for the deaths of 40,000 people, including women, children, and infants.

* Writing by Nilay Kar Onum

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: "Merkel ve Johnson ile gelecek haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye karar verdik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tam da bu görüşmenin olduğu gün Başkan Trump'ın siyasi ve diplomatik nezaketle bağdaşmayan bir mektubu, medyada yer aldı."

Erdoğan: "Söz yerine getirilmemiş olursa 120. saatin sona erdiği dakika, harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Salı günü Soçi'de Sayın Putin'le bu meselenin Rusya'yı ve rejimi ilgilendiren taraflarını görüşeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TSK bölgeden ayrılmayacak çünkü, oradaki güvenliğin esası bunu gerektirmektedir."