Sal. Haz 25th, 2019

Liseliler “Sosyal Bilimin Geleceği”ni konuştu

– İstanbul Erkek Lisesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden öğrencilerin katıldığı Liselerarası 1. Ulusal Sosyal Bilimler Sempozyumu tamamlandı

İSTANBUL (AA) – İstanbul Erkek Lisesi tarafından düzenlenen "Sosyal Bilimin Geleceği" temalı Liselerarası 1. Ulusal Sosyal Bilimler Sempozyumu bugünkü oturumlarla tamamlandı.

İki gün süren sempozyumda, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen öğrenciler, alanlarında uzman akademisyenlerin yönettiği sempozyumlarda tebliğlerini sundu.

Sempozyumu değerlendiren okul müdürü Fatih Güldal, sosyal bilimlerin bir ülkenin kalkınmasındaki önemine değinerek, İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin organize ettiği sempozyumun liselerde sosyal bilimler alanında farkındalık oluşturmayı amaçladığını söyledi.

Güldal, sempozyumun İstanbul Erkek Lisesi Sosyal Bilimleri Kulübü ve öğretmenleri ile birlikte düzenlendiğini bildirerek, Türkiye genelinde birçok lise öğrencisinin katılımıyla son derece verimli bir çalışma yapıldığını belirtti.

Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, Prof. Dr. Cengiz Çakmak, Prof. Dr. Yücel Bulut, Prof. Dr. Abdülhamit Kırmızı gibi alanlarında uzman akademisyenlerin katıldığı sempozyumda küreselleşme ile önemini yitiren sosyo-kültürel sınırlar, göç ve mülteci sorunları, iklim değişikliği, yapay zeka, tarih, felsefe ve diğer bilimlerin ilişkisi, sosyal medya gibi konular ele alınarak sunumlar yapıldı.

Sempozyumun kapanış konferansının ardından İstanbul Boğazı gezisi düzenlendi.

  • Cam Sempozyumu’nda “Camın Geleceği” konuşuldu
  • İSTANBUL (AA) – Şişecam Topluluğu, dünya cam sektörünün önde gelen isimlerini bu yıl 33’üncüsünü düzenlediği Cam Sempozyumu’nda ağırladı. Büyük ilgi gören ve 525 katılımcıyla gerçekleştirilen Şişecam Cam Sempozyumu’nda cam sektörünün geleceği ve yeni teknolojiler konuşuldu.

    Topluluktan yapılan açıklamaya göre, camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam

  • ORSAM ile İÜ işbirliğinde Kuzey Afrika sempozyumu
  • İSTANBUL (AA) – Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) ile İstanbul Üniversitesi işbirliğinde, "Kuzey Afrika'da Toplum ve Siyaset: Dönüşümler ve Meydan Okumalar" başlıklı uluslararası düzenlendi.
    ORSAM'dan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde 27-28 Aralık tarihlerinde gerçekleşen sempozyumda, Türkiye'nin son yıllarda Kuzey Afrika ülkeleriyle yürüttüğü yakın iktisadi, politik ve sosyal ilişkileri değerlendirildi.
    Sempozyumda 20'ye yakın