Logo İşbaşı e-ticaret entegrasyonuyla işletmelerin işi kolaylaşıyor

İSTANBUL (AA) – Logo Yazılım'ın geliştirdiği web tabanlı ön muhasebe programı "Logo İşbaşı", nisan ayı itibarıyla pazaryerleri ve işletmelerin internet sitelerindeki satışlarını otomatik olarak aktarılabilecekleri e-ticaret entegrasyonlarını devreye aldı.

Şirket açıklamasına göre, salgınla birlikte online tüketimin artmasıyla e-ticaret hızla gelişirken mikro işletmelerin pazaryerleri ve internet siteleri üzerinden gerçekleştirdikleri e-ticaret faaliyetleri de giderek artıyor. Ticaret Bakanlığı 2020 yılına ait e-ticaret verilerine göre, 2020 yılında küresel e-ticaret yüzde 23 artarak 4,3 trilyon dolara yükseldi. Gelecek 3 senede bunun daha da ivmeleneceği ve 6,5 trilyon dolara kadar çıkacağı öngörülüyor. Türkiye'de ise e-ticaret ile uğraşan işletme sayısı 2020'de 256 bin 861'e ulaştı. E-ticaret yapan işletmelerin yüzde 72'si bir pazar yerinde, yüzde 14'ü iki, yüzde 8'i üç ve yüzde 2'si dört pazar yerinde satış yapmayı tercih etti.

E-ticaret hacmi 2020 itibarıyla 2019'a göre yüzde 66 arttı ve 136 milyar TL'den 226 milyar 220 milyon TL'ye yükseldi. Bu artış dünyada ise yüzde 18 civarında gerçekleşti. 2020'de sipariş adetleri 1 milyardan biraz fazlayken, yüzde 68 arttı ve 2 milyar civarına ulaştı. E-ticaretin 207 milyar TL ile yüzde 91,4'ü yurt içinde gerçekleşti. Yüzde 4,2'sini diğer ülkelerin ülkemizden yaptıkları alışverişler, geri kalanını ise yurt dışından yapılan alışverişlerden oluştu.

Logo İşbaşı, e-ticaretin yükseldiği bir dönemde işletmeler için çözümler sunmaya devam ediyor. On binlerce işletmenin internet erişimi olan her yerden hızlı ve kolayca fatura kesip müşterilerine göndermesine ve gelir-gider ve stok takiplerini kolayca gerçekleştirmesine olanak veriyor. E-faturaya geçmek isteyenler Logo İşbaşı'nın ücretsiz danışmanlığından yararlanarak ve yıllık 1.200 kontör hediyesiyle hızla e-faturaya geçebiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Logo İşbaşı İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Gökhan Müfit Çakar, e-ticaret entegrasyonlarının yeni devreye alındığını ve çok kısa bir sürede 300'ün üzerinde işletme tarafından kullanılmaya başladığını belirterek, "E-ticaret entegrasyonu ile pazaryerlerinde ve internet sitesinden yapılan satışlarınız otomatik olarak Logo İşbaşı'na aktarılıyor ve e-fatura göndermek, ürünler için stok takibi yapmak ve kargolama operasyonu da çok kolaylaşıyor. Önde gelen online alışveriş sitelerinden yapılan satışlar sadece online ön muhasebe programı Logo İşbaşı'na otomatik olarak aktarılmakla kalmıyor aynı zamanda kargolama operasyonları da hızlı ve kolayca takip edilebiliyor." ifadelerini kullandı.

E-ticaret entegrasyonu kullanıldığında satışların ön muhasebe programı Logo İşbaşı’na otomatik aktarıldığı ve yine otomatik faturalandırıldığı için her iki işlemde de zaman tasarrufu sağlandığını kaydeden Çakar, "Satış yapılan ürünlerin internet erişimi olan her yerden hızlı ve kolayca takip edilmesiyle işleri çok daha iyi yönetmek mümkün hale geliyor. İşletmelerin e-ticaret entegrasyonunu kullanmaları için Logo İşbaşı yönetim paneline girerek e-ticaret entegrasyon bağlantısını kurmaları yeterli. Süreç panel üzerinden saniyeler içinde tamamlanarak kullanılır hale geliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – n11 ve Ekol Lojistik iş birliğiyle hayata geçirilen bir e-ticaret lojistiği hizmeti olan n11depom, e-ticarette hizmet veren firmaların tüm operasyonel yükünü üstlenerek, satışa odaklanmasını sağlıyor.

n11'den yapılan açıklamaya göre, n11 iş ortaklarının tamamı n11depom hizmetinden kolaylıkla faydalanabileceği gibi diğer pazaryerlerine üye firmalar ya da kendi e-ticaret platformu olan şirketler de sağlanan entegrasyon sayesinde uçtan uca sunulan tüm operasyonel hizmetlerden yararlanabiliyor.

n11depom tarafından sunulan operasyonel çalışmaların tamamı Ekol Lojistik tarafından gerçekleştiriliyor.

Sektörlerinde güçlü iki oyuncunun yetkinliklerini birleştirmesiyle uygulamaya geçirilen hizmetle birlikte, avantajlı fiyat, sınırsız depolama ve çıkış kapasitesi gibi fırsatlar sunuluyor. Böylelikle n11 iş ortakları ve firmalar düşük maliyetlerle zamandan tasarruf etme imkanına sahip oluyor.

n11depom sayesinde tüm lojistik, sevkiyat ve iade süreçleri profesyonel ekipler tarafından standartlara uygun ve kaliteli bir şekilde yapılıyor.

n11depom hizmetinde operasyonel çalışmalar Kocaeli’nde bulunan Ekol Lojistik’e ait 30 futbol sahası büyüklüğündeki Lotus Tesisi’nde yürütülüyor.

– Mağazalar satışlarını tek depo ve tek stok üzerinden yönetebiliyor

1.300 kişinin istihdam edildiği Lotus, Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip lojistik tesisi. n11depom hizmetlerinden yararlanan mağazalar, tüm ürünlerini ya da seçtikleri ürünlerini n11depom merkezine gönderiyor. Ardından tüm pazaryerlerinden veya kendi web siteleri üzerinden gelen siparişlerin paketlenmesi, kargolanması ve iade süreçleri bu merkezlerde sürdürülüyor. Dolayısıyla mağazalar tek depo ve tek stok üzerinden e-ticaretten yaptıkları tüm satışların yönetimini kolaylıkla gerçekleştiriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen n11 CEO’su Yu-Shik Kim, Türkiye’nin alışveriş platformu n11 olarak, e-ticaretin gelişimini ve KOBİ’lerin e-ticarete katılarak işlerini büyütmelerini her zaman desteklediklerini belirterek, "n11faturam ve n11mağazam’dan sonra Ekol Lojistik ile hayata geçirdiğimiz yeni projemizn11depom ile birlikte e-ticarette satış yapan tüm firmalara satış yaptığı pazaryeri fark etmeksizin zamandan ve depolama maliyetlerinden tasarruf, stok takibi ve iade süreçlerinin yönetilmesi gibi avantajlı çözümler sunuyoruz. n11’de kayıtlı 270 binin üzerindeki iş ortağı satıcımızla birlikte e-ticarette satış yapan tüm firmaların bu hizmetten yararlanabilecek olmasının sektör adına atılmış güçlü bir adım olduğuna inanıyoruz. n11depom ile hayata geçirdiğimiz bu operasyonel çalışma sayesinde, özel teslimat modelleri geliştirmeyi de hedefliyor, müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzere çalışıyoruz. E-ticaretin gelişimine katkı sağlayan ve KOBİ’leri destekleyen projeler üretmeyi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

E-ticaretin büyüme stratejilerinin merkezinde yer aldığını vurgulayan Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“E-ticaret sektörünün artan ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlarımıza devam ederken, n11 ile yaptığımız iş birliği bu yönde atılmış önemli bir adım. E-ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte ürünlerin en hızlı şekilde depolanması ve nihai müşteriye doğru ve zamanında teslimi her geçen gün daha kritik bir performans göstergesi olmaya başladı. Satıcılar, ürünlerinin zamanında ve eksiksiz olarak en düşük maliyetle nihai tüketiciye ulaştırılması beklentisinde. Ekol Lojistik ve n11 iş birliğiyle hayat bulan n11depom uygulamasıyla bu beklentiyi kusursuz bir şekilde karşılamayı hedefliyoruz. Tasarım ve kullanılan teknoloji açısından birçok ilki barındıran, çevre dostu özellikleriyle Avrupa’nın sayılı tesisleri arasında bulunan Lotus’ta sunacağımız entegre hizmet ile özellikle de KOBİ’lere rekabet avantajı yaratarak büyümelerine katkı sağlayacağız.”

İSTANBUL (AA) – Sertrans Logistics, yurt içi büyüme hedefleri doğrultusunda bir adım daha atarak İstanbul Hadımköy'de 30 bin metrekarelik yeni bir depo açtı.

Sertrans Logistics'ten yapılan açıklamaya göre, 2023'te Türkiye'nin en büyük e-ticaret lojistiği firması olmayı hedefleyen şirket, büyüme stratejisi kapsamında yatırımlarına devam ediyor.

Küresel salgın döneminde 40 bin metrekarelik depo yatırımıyla mevcut platformunu büyüten Sertrans, Hadımköy Akpınar'da 30 bin metrekarelik bir e-ticaret deposu daha açtı.

Sadece e-ticaret lojistiği operasyonuna özel olan yeni deponun faaliyete geçmesiyle şirketin toplam depolama kapasitesi yaklaşık yüzde 25 artarak 140 bin metrekareye ulaştı.

2 yılda yaklaşık 20 milyon avro depo yatırımı yapmaya hazırlanan Sertrans Logistics, 2 bin kişinin üzerinde bir ek istihdam yaratacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Keleş, yeni deponun yaklaşık 2 milyon adet ürün stok kapasitesine sahip olacağını belirterek, yaklaşık 1.500 kişiye istihdam sağlayacağını bildirdi.

Keleş, gelecek yıl için 15-17 milyon avroluk bir yatırımla 75 bin metrekarelik yeni bir depo hazırlığı içinde olduklarını aktararak, bu yatırımların Sertrans'ı 2023 hedefine götüreceğini aktardı.