Lübnan'da ekonomik kriz nedeniyle yönetim protesto edildi

BEYRUT (AA) – Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, ekonomik kriz ve hayat pahalılığı nedeniyle yönetim protesto edildi.

Başkent Beyrut'ta toplanan onlarca gösterici, şehrin doğusundaki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürüdü.

Ülkedeki mevcut ekonomik krizden sorumlu tutulan yönetimdeki siyasi partilere ve Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a tepkilerini dillendiren göstericiler, "hepiniz, evet hepiniz" ve "devrim" şeklinde sloganlar attı.

Göstericilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ulaşmasını engelleyen güvenlik güçleri ile eylemciler arasında kısa süreliğine arbede yaşandı.

Başkentin göbeğindeki Şehitler Meydanı'nda toplanan daha büyük bir grup eylemci ise ekonomik krize karşı eylemlerin başladığı 17 Ekim 2019'dan beri kapalı tutulan Meclis binasının bulunduğu Yıldız Meydanı'na ulaşmak istedi.

Bölgede oluşturulan beton ve demir bariyerleri aşmaya çalışan protestocular, Meclis muhafızlarıyla aralarında yaşanan kısa gerginliğin ardından dağıldı.

– Lübnan'daki ekonomik durum

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisinin, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşadığı ifade ediliyor.

Sermayenin çıkışına karşı sert uygulamalara başvuran bankalar, aylardan beri yurt dışı havalelerini askıya almış ve müşterilerin hesaplarındaki dövizleri çekmelerine kısıtlamalar getirmiş bulunuyor.

Yerel para birimi Lübnan lirası ise Merkez Bankası kuru sabit tutsa da karaborsada her geçen gün değer kaybetmeye devam ediyor. Resmi kurda bir Amerikan doları, 1500 Lübnan lirası olmasına rağmen karaborsada 4 bin liranın üzerinde işlem görüyor.

Maliye Bakanlığı, 2020'de vadesi dolacak toplam 4,6 milyar dolarlık eurobond ödemelerinin, ülkenin döviz rezervlerini korumak amacıyla yapılmayacağını duyurdu.

Başbakan Hassan Diyab da ülkesindeki kamu borcunun 90 milyar doları aştığını ve Lübnan'ın, tarihinde ilk kez temerrüde düştüğünü belirtti.

Lübnan hükümeti, her yıl 2 milyar olmak üzere 10 milyar dolar kredi almak için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelere başladığını açıklamıştı.

ÖSYM Başkanı Aygün: "YKS'ye kaydını yapan ancak ödeme işlemlerini tamamlamayan adaylara yarın 09.00-23.59'da başvurularını tamamlama imkanı sağlandı"

EPDK Başkanı Yılmaz, akaryakıt fiyatlarında bu geceden itibaren dağıtıcı ve bayilerin kar marjlarından 17 ila 25 kuruş indirim yapacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: "Yeni normalin alternatif küresel üretim gücü Türkiye olacak."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: "Yerli sanayimizi ithalat baskısına karşı tüm politikalarımızla korumaya kararlıyız."

OHAL'in kaldırılmasından bu yana Milli Savunma Bakanı Akar'ın onayıyla 4562 personel TSK'dan ihraç edildi, 531 emekli askerin rütbeleri geri alındı.

Akar: "Amacımız bu teröristleri içimizden tamamen temizlemek, bu şanlı üniformayı tek bir hainin bile taşımasına engel olmak, buna müsaade etmemektir"

Etiketler: