Lübnan'da Müslümanlar ile Hristiyanların üzerinde mutabık kaldığı sıra dışı siyasi figür: Mustafa Edib

BEYRUT (AA) – Lübnan’da, başkent Beyrut’ta binlerce ton amonyum nitratın infilak etmesiyle yaşanan felakete karşı tepkilerin istifaya zorladığı Hassan Diyab’ın hükümeti yerine her zaman gibi yenisinin aylar sonra kurulabileceği bekleniyordu.

Çünkü Müslüman ve Hristiyan dinlerinin farklı mezheplerine mensup Lübnanlı siyasi güçler, kendi çıkarları ile desteklendikleri bölgesel ve uluslararı güçlerin talepleri arasında hemen hemen her konuda anlaşmalığa düşebiliyor.

Ancak Cumhurbaşkanlığının geçen hafta, yeni hükümeti kurma görevi için parlamentodaki siyasi grupların liderleriyle istişare görüşmelerini duyurmasının ardından Sünni eski başbakanların önerisi olarak Mustafa Edib’in ismi öne çıktı.

Edib, önceki gün Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın gerçekleştirdiği istişarelerde de Sünni Müstakbel Hareketi, Şii Hizbullah, Şii Emel Hareketi, Hristiyan Özgür Yurtsever Hareketi ve Dürzi İlerlemeci Sosyalist Partisi’nin oluşturduğu 90 milletvekilinin desteğini aldı.

Hristiyan Lübnan Güçleri Partisi’ne mensup 16 vekilin dışındaki siyasi Müslüman ve Hristiyan grupların desteğiyle hükümeti kurma görevini alan Mustafa Edib, böylece ülke siyasetinin tarihinde kısa sürede bu desteği alan nadir isimlerden biri oldu.

Ülkede yıllarca siyasetin görünmez yüzlerinden biri olarak yaptığı danışmanlık hayatından sonra 7 yıldan beri Almanya’da Büyükelçi olarak Lübnan’ı temsil eden Mustafa Edib, hakkında çok bilgi olmamakla birlikte başbakan olarak halkın karşısına sürpriz isim olarak çıktı.

Mustafa Edib kimdir?

Mustafa Edib, Lübnan’ın kuzeyinde yer alan Trablusşam kentinde 1972 yılında Sünni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Hukuk ve siyaset bilimi alanlarında doktora yapan Mustafa Edib, 2000 yılında Lübnan Üniversitesi’nde akademisyen olarak göreve başladı.

2000 yılında eski Başbakan Necib Mikati’nin danışmanı oldu ve bu görevi, diplomatik temsilci olarak atandığı 2013 yılına kadar sürdürdü.

Mustafa Edib, yıllarca Mikati’nin danışmanı olarak görev yapmış olsa da ülkedeki siyasi gruplardan herhangi birisine mensubiyeti yok.

Lübnan ve Fransa’daki çeşitli üniversitelerde uluslararası hukuk alanında akademisyenlik yapan Edib, 18 Temmuz 2013’ten beri Lübnan’ın Berlin Büyükelçisi olarak görev yapıyor.

“Lübnan Uluslararası Hukuk Derneği” ve “Lübnan Siyaset Bilimi Derneği” başkanlığı görevini sürdüren Edib’in, “Fransa Üniversiteleri Mezunları Derneği” ve “Uluslararası Anayasa Hukuku Derneği” gibi kuruluşlarda da üyeliği var.

Fransa vatandaşlığı olan Mustafa Edib, Flavia Di Amato isimli Fransız bir kadınla evli ve 5 çocuk babasıdır.

Lübnan’daki yönetim şekli

Lübnan anayasası uyarınca ülke yönetimi Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında yarı yarıya paylaşılıyor.

Ülke anayasasına göre Cumhurbaşkanı Maruni Hristiyan, Başbakan Sünni ve Meclis Başkanı ise Şiilerden seçiliyor.

Lübnan’daki farklı dinleri ve mezhepleri karşı karşıya getiren iç savaşı 1989 yılında sonlandıran Taif Antlaşması gereğince, Lübnan meclisindeki 128 sandalye Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında yarı yarıya paylaştırılıyor.

Muhabir: Mahmut Geldi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

BEYRUT (AA) – Türkiye’den eğitim için henüz 17 yaşındayken ayrılan ve 40 yıldır Lübnan’da yaşayan Melek el-Nimer, on yıllardan beri her türlü altyapı hizmetlerinden yoksun kamplarda yokluk içinde hayat mücadelesi veren Filistinlilere yönelik çalışmalarını AA’ya anlattı.

Lübnan’a geliş hikayesinin, öğrenci olarak gittiği İsviçre’de Filistinli eşi ile tanışmasıyla başladığını aktaran Nimer, İsviçre’de lisans eğitimini tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde finans alanında mastır yaptığını ve 1980’de evlendiklerini ifade etti.

Filistinli eşi ile birlikte bir süre New York’ta kaldıktan sonra Aralık 1981’de Lübnan’a döndüklerini dile getiren Nimer, “Lübnan’a yerleştikten sonra uzun zaman bankacı olarak çalıştım. Bu sürede rahmetli kayınpederimin destekleriyle yavaş yavaş Filistin mülteci kamplarını ziyaretlere başladım ve kamplarda faaliyet gösteren büyük bir hayır kuruluşunda da uzun süre yönetici olarak görev aldım.” dedi.

“Kamplarda bizden başka yaşlılara hizmet veren bir kuruluş da yok”

Kamplardaki Filistinli aileleri tek tek ziyaretlere başladıklarını ve yaşlılara yönelik hiçbir faaliyetin olmadığını fark ettiklerini anlatan Nimer, bu nedenle kamplardaki faaliyetlerine yaşlılara hizmet veren bir hayır kuruluşuyla başladıklarını anlattı.

Türk hayırsever Nimer, yaşlılar için ilk merkezlerini başkent Beyrut’taki Burc el-Baracine Mülteci Kampı’nda açtıktan sonra yıllardan beri 3 ayrı merkezde 200 Filistinli kadına hizmet verdiklerini belirterek, “Filistinli yaşlı kadınlar, normal zamanlarda bu merkezlere gelip zamanlarını geçiriyorlar ve orada hep beraber öğle yemeği yiyorlar. Yaptığımız çeşitli programlar kapsamında geziler düzenleniyor, sağlık şikayetleri için doktorlar getiriliyor.” diye konuştu.

Salgın döneminde merkezlere gelemeyen yaşlılara ve ailelerine yemek ikram ediliyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla Mart 2020’den bu yana merkezlerini kapattıklarını ancak yaşlılara hizmetlerini sürdürdüklerini söyleyen Nimer, “Merkezlerimizin ikisinde fizyoterapi klinikleri de var. Lübnan’daki Filistinli mülteci kamplarında faaliyet gösteren yegane fizyoterapi kliniklerine sahibiz, kamplarda bizden başka yaşlılara hizmet veren bir kuruluş da yok.” ifadelerini kullandı.

Salgın dolayısıyla merkezlere gelemeyen yaşlılara günlük yemek dağıttıklarını ve Ramazan ayında da iftar yemeği ulaştırdıklarını aktaran Nimer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen mayıs ayında yemek dağıttığımız yaşlılardan yüzde 45’inin aileleriyle yaşadıklarını fark ettik. Yani bir kişiye yemek gidiyor ancak kendisiyle yaşayan diğer 5 kişi aç duruyor, hakikaten aç insanlar. Çünkü Filistinlilerin ne çalışma hakları var Lübnan’da ne gayrimenkul sahibi olma hakları var, 70 küsur senedir bu kamplarda hala lağım akan yerlerde yaşıyorlar. Mültecilerden çalışanlar da günlük yevmiyeyle çalışıyordu. Onlar da ekonomik kriz ve Beyrut Limanı’ndaki patlamadan sonra işlerinden oldu. Böylelikle şu anda günlük yaşlı ve ailelerine 500’den fazla kişiye yemek dağıtıyoruz.”

Merkezlerinden birine babaannesinin yemeğini almaya gelen bir küçük çocuğun, aldığı yemeği açıp yediğine tanıklık ettiklerini ifade eden Nimer, yaşlıların ailelerine de yemek ikramını bu olaydan sonra başlattıklarını kaydetti.

Kayınpederinden miras kalan çiftliği Filistinlilerin eğitim hizmetine tahsis etti

Kayınpederinin vefatından sonra 24 bin metrekarelik bir çiftliğin kendilerine miras kaldığını dile getiren Nimer, “Başkent Beyrut ile Sayda arasında yer alan bu çiftliği, ailece alınan bir kararla kampüse çevirdik. Buraya futbol sahası ve basketbol sahası ilave edildi, 3 büyük stüdyomuz var. Kampüste ayrıca 2 sınıftan oluşan bir çocuk yuvamız var.” diye konuştu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) da katkılarda bulunduğu eğitim kampüsü sayesinde imkansızlıklarla boğuşan mülteci ailelerin çocuklarına çok güzel eğitim hizmeti sunduklarını söyleyen Nimer, şunları kaydetti:

“Kampüste çeşitli programlarımız var. Oradaki bütün çalışmalarımızın amacı ülkede yaşayan Lübnanlı ve diğer mülteci çocukları bir araya getirmektir. Gelen çocuklar arasında çimen emiyorum diyenler oldu, öyle yerlerden geliyor bu çocuklar. Dolayısıyla çocukların burada zaman geçirmeleri bile çok faydalı oluyor.”

“Şu anda 700’den fazla üniversite mezunumuz var”

Kampüslerinden mezun olan öğrencilerinin üniversite eğitimlerini de desteklediklerine vurgu yapan Nimer, hükümetlerin yanı sıra üniversiteler, vakıflar ve bireysel sponsorlardan temin ettikleri burslarla bu öğrencileri Lübnan, Türkiye ve diğer ülkelerdeki yüksek eğitim kurumlarında okutmaya gayret ettiklerini anlattı.

“Şu anda 700’den fazla üniversite mezunumuz var. Lübnan’ın en iyi üniversitelerinin yanı sıra Türkiye’deki Yeditepe, Bilkent, Koç, Sabancı Üniversitesi, Medipol, Acıbadem, Yıldırım Beyazıt gibi üniversiteler bize burs veriyor.” diyen Nimer, burssuz kalan öğrencilere de kendilerinin imkan sağladığını belirtti.

Üniversiteden sonra burs temin etmedikleri ancak burs alabilecekleri üniversitelere yönlendirdiklerini dile getiren Nimer, “Benimle çalışan bizim yine mezunumuz olan bir kişi sadece gece gündüz nerede ne olabilir bu çocukları nereye yönlendirebilir onun işi o. Ve dediğim gibi bunun dışında bu 700 mezun ile daima kontak halindeyiz. Kim nerede ne yapıyor, kim mastırını bitirdi, kim doktorasını yapıyor, çok zevkli bir şey tabi.” diye konuştu.

“TİKA’nın çok yardımı oldu bize”

Yaklaşık 40 yıldan beri zamanının çoğunu Filistinlilere yardım çalışmalarıyla geçiren Nimer, kamplardaki şartları şu sözlerle aktardı:

“TİKA’nın çok yardımı oldu bize, hem Burc el-Baracine Mülteci Kampı’ndaki merkezimiz için hem de kampüsümüz için. En çok ihtiyaç olan şey bir kere bu Filistinlilerin 70 küsur senedir bir memlekette yaşayıp da hala çalışma izni olmaması inanılacak gibi bir şey değil. Lübnanlılar ise Kanada’ya iltica ediyorlar ve 5 yıl sonra Kanada vatandaşı oluyorlar, belki daha da kısa zamanda. Ayrıca bu kampların halini siz biliyorsunuz. İnsan kendi gözüyle görmedikçe yani ben ne kadar anlatsam kendi gözünüzle görmedikçe sefaletin derecesini anlamanıza imkân yok yani 70 küsur sene, üçüncü dördüncü nesil. Kamplardaki elektrik ve su kabloları hala böyle ağ gibi olduğu için her sene bilmem kaç kişi elektrik çarptığından dolayı hayatını kaybediyor ve hala böyle yerlerde yaşıyor bu insanlar.”

Nimer, uzun yılların emeği olarak en çok gururlandığı ve etkilendiklerini şöyle anlattı:

“Beni en çok etkileyen yani benim en fazla gurur duyduğum şey bu üniversitelerden mezun olan çocukların başarıları. Hem bana enerji veren o. Ben 60 küsur yaşındayım, hala gece gündüz çalışıyorum. Ne bileyim mesela Amerikan Üniversitesi Tıp Fakültesinden dört öğrencimiz mezun oldu geçen hafta. Onlar bana bu enerjiyi veriyor. En gurur duyduğum şey tabi mezunlarımız.

Bunun dışında en çok etkileyen açıkçası yaşlıların hali. Çünkü yaşlılar için kimse hiçbir şey yapmıyor. Ve bir mülteci kampında kimsenin hayatı kolay değil. Ama bir de siz tek başına yaşayan yedi çocuğunu gömmüş mesela bildiğin bir yaşlı kadının halini düşünün.

O projemizi başlattığımızda amacımız şuydu: Bu insanların sabah kalktığı zaman bir amaçları olsun. Gidecekleri bir yer olsun. Bir şeye faydalı hissetsinler kendilerini. Çünkü biz onları pohpohluyoruz işte ne diyeyim ben: Şu yemek Filistin’de nasıl pişirilirdi, siz biliyorsunuz işte siz bize öğretin. Sonra ne bileyim küçük çocuklar geliyor ziyarete onlara Filistin’i anlatıyorlar.”

Yaşlılar merkezi için her müracaat edeni kabul edemediklerini ifade eden Nimer, “Çünkü belirli bir bütçemiz var. Ama müracaat için en az 60 yaşında olmaları lazım. Mesela ben yaşlılardan birisinden, ‘kız kardeşim 59 yaşında. 60 yaşında olayım da ben de müracaat edeyim, ben de sizin programlarınıza katılabileyim’ dediği zaman bana çok büyük bir zevk veriyor.” dedi.

BEYRUT(AA) – Lübnan’ın en çok izlenen televizyon kanalı El-Cedid, ramazanın başlamasıyla 2 Türk dizisini ekranlarına taşıdı. Kanal, ana haber bülteni öncesi ve sonrasında Türk dizileri “Aşk Laftan Anlamaz” ve “Dolunay”ı Lübnanlı izleyicinin beğenisine sunuyor.

Ülkenin önde gelen kanallarından MTV de Türk dizilerinden “Afili Aşk”ı izleyicileriyle buluşturuyor.

Lübnan’da uydu üzerinden yayın yapan televizyon kanallarından LBCI ise geçen yıl birinci sezonunu yayımladığı “Paramparça”nın ikinci sezonunun yanı sıra “Sefirin Kızı” dizisini ekranlarına taşıyor.

Orta Doğu’nun diğer halkları gibi Türk dizileriyle ilk defa 2007’de tanışan Lübnanlılar, özellikle ramazan aylarında Türk dizilerini izleyen Arap toplumlarının başında geliyor.

Lübnan merkezli Ipsos Araştırma Şirketinin yayımladığı rapora göre, Lübnan’da 2020 yılı ramazan ayında en çok izlenen ilk iki dizi Türk yapımı olurken, ilk sırada yer alan 10 diziden 6’sı da Türk yapımı oldu.

Rapora göre, Lübnan’da geçen yıl ramazan ayında “Karadeniz” dizisi yüzde 18,46 ile reyting yarışında birinci olurken, “Siyah Beyaz Aşk” da yüzde 18,37 ile ikinci sırada yer aldı.

“Türk kültürü Lübnan toplumuna sızdı artık”

Birçok drama eserinde imzası olan Lübnanlı yönetmen Elie Habib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk dizilerinin sadece ramazanda değil yıl boyunca Lübnan ekranlarından izlendiğini belirtti.

Habib, “Lübnan televizyonları, Türk dizilerini yerel yapımlardan daha uygun fiyata alabiliyor. Ayrıca Türk dizi sektörü çok büyük olmasının yanı sıra konuları çok ve yapımcılar ile oyuncuları da başarılı. Türk kültürü Lübnan toplumuna sızdı artık. Lübnanlılar, profesyonelliğinden dolayı Türk dizilerini yerel dizilere tercih ediyor.” ifadelerini kullandı.

Türk oyuncuların profesyonel olduğuna ve yapımlarında hata kabul etmediklerine dikkati çeken Habib, dizi sektöründe Türk-Lübnan ortaklığı konusunda bir niyetlerinin olup olmadığına ilişkin ise şunları kaydetti:

“Bir yönetmen olarak evet, niyetim var. Tabii senaryo başta olmak üzere tüm yönleriyle koordinasyonun olması şartıyla. Yani Türkiye ile Lübnan arasında dönecek bir hikayenin ele alınmasıyla olabilir.”

Türk dizileri ramazanda ilk sırada yer alıyor

Lübnanlı sanat eleştirmeni Zekiyye ed-Deyrani, bu ramazanda televizyonların yayımladığı dizilerin başarısını konuşmak için henüz erken olduğunu belirterek, “Ancak Türk dizilerin büyük bir izleyici kitlesini cezbettiği kesin.” dedi.

Türk dizilerinin Lübnan’da son yıllarda ramazanda güçlü olarak öne çıkmaya başladığını dile getiren Deyrani, “Türk yapımı dizilerin Lübnan ekranlarından düşmediğini görüyoruz, ramazandan sonra da böyle devam ediyor. Türk dizileri, şu anda ramazanda izlenenler arasında ilk sırada yer alarak dikkati çekiyor.” ifadelerini kullandı.

Türk dizilerinin kolay bir dil kullandığı ve ilgi çeken hikayelerle çok güzel sunulduğuna vurgu yapan Deyrani, “Lübnan yerel televizyon kanalları, bu yıl maratonlarına birden çok Türk dizisini almışlar. Bu yeni bir şey ve özel bir tat veriyor.” diye konuştu.

Türk dizileri programlara ekstra değer katıyor

Lübnan’daki önemli televizyon kanallarından MTV’nin Program Müdürü Joseph el-Hüseyni de MTV olarak geçen yıl ilk defa ramazan programına aldıkları Türk dizilerinin çok ses getirdiğini söyledi.

Hüseyni, “Türk dizilerinden geçen yıl çok olumlu geri bildirimler aldığımız için bu ramazanda da Türk yapımı dizilerle yolumuza devam ettik. Şüphesiz Türk dizileri, ramazan ayı başta olmak üzere televizyon programlarına ekstradan bir değer katıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türk dramı her zaman tazeliğini koruyor”

Lübnanlı gazeteci Ragib Hallavi ise drama yapımları arasında mutlak anlamda en güzel ve en iyisi olan Türk dizilerinin ramazan programlarına girmesini doğal olarak her yıl beklediklerini söyledi.

Türk dizilerini tüm yönleriyle öven Hallavi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk dizilerinin sadece Lübnan yapımı dizileri değil, zaman zaman Arap dramlarını geride bıraktığını gizleyemeyiz. Profesyonel işlenen Türk dizileri, izleyicilerin büyük kesimini cezbediyor. Türk dramı, oyuncular olsun, çekim yerleri olsun veya birbirinden güzel senaryolar olsun her zaman tazeliğini koruyor.”