Macron yerel seçim hezimetiyle cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi büyük yara aldı

PARİS (AA) – Ülkede dün düzenlenen yerel seçimlerin ikinci turunda toplamda 34 bin 967 belediyenin yöneticileri belirlendi. Seçimde sandığa gitmeyenlerin oranı tarihi rekorla yüzde 60 olarak açıklandı. Bu oran 2014’teki yerel seçimlerde yüzde 37,87 olarak gerçekleşmişti.

2017’de cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra birçok krizle karşı karşıya kalan ve bunların üstesinden gelemeyen Emmanuel Macron, ülkede siyasi olarak güçlenebilmek için yerel seçimlere önem veriyordu. Ancak Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) seçimlerde hezimete uğradı. Paris, Marsilya ve Lyon gibi büyük kentlerde LREM’in adayları seçimi kaybetti. LREM, sadece 3 kentte belediye başkanı çıkarabilidi.

Macron’un bundan sonra 2022’de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanacağı belirtiliyor. Ülkede uygulanan politikalar ve yeni tip konoravirüs (Kovid-19) salgının yol açtığı krizi yönetememesi nedeniyle halkın büyük bölümünün desteğini kaybeden Macron’un seçimlerde aday olması halinde seçmenleri ikna etmesinin zor olacağı düşünülüyor. Nitekim, Macron’un ekonomik ve toplumsal sorunlarla çalkalanan Fransa’yı 2022’ye kadar nasıl yöneteceği merak konusu oldu.

Yeşiller damga vurdu

Yerel seçimlerin ikinci turuna Yeşiller Partisi (EELV) damga vurdu. Bazı kentlerde sol partilerle ittifak kuran EELV Lyon, Bordeaux, Strazburg, Poitiers, Tours, Annecy Besançon ve Marsilya’da seçimi kazandı.

Başbakan Edouard Philippe de Le Havre’da bağımsız olarak girdiği yarışta yüzde 58,83 ile seçimi önde bitirdi. Philippe’in, Le Havre Belediye Başkanlığı ile Başbakanlık görevi arasında seçim yapması gerekecek. Ülkede siyasi teamüller gereği başbakanlık ile belediye başkanlığı görevleri aynı anda yapılamıyor.

Diğer yandan merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi (LR) bir önceki yerel seçimlerde kazandığı belediyeleri koruyabildi. LR, ayrıca 1965’ten bu yana Sosyalist Partisinin (PS) yönettiği Lorient Belediye Başkanlığını kazanmayı başardı.

Paris’te mevcut belediye başkanı ile devam

Başkent Paris’te seçimden galip çıkan yüzde 49,3 ile Sosyalist Partinin (PS) adayı mevcut Belediye Başkanı Anne Hidalgo oldu. LREM’in adayı eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn yüzde 13,3 ile üçüncü sırada yer aldı ve meclis üyesi dahi seçilemedi.

Perpignan’da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) adayı ve RN’in lideri Marine Le Pen’in eski eşi Louis Aliot, yüzde 53,1 oy alarak belediye başkanı seçildi. RN, yerel seçimlerde ilk kez nüfusunun 100 binin üzerinde olduğu bir şehri kazandı.

Aşırı sağcı parti, Perpignan’nın yanı sıra birkaç kentte daha seçimi önde bitirdi.

Türk siyasetçiler belediye başkanı seçildi

Yerel seçimlerde Türk siyasetçiler de başarısı kaydetti. Metin Yavuz, Paris’in banliyölerinden Valenton’da yüzde 52,37 ile, yüzde 41,91 oy alan Fransa Komünist Partisinin (PCF) adayı Laurent Perichon’ı geride bırakarak belediye başkanı seçildi.

Paris’in 15. bölgesinden seçimde yarışan Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi ve LR’in adayı Agnes Evren, yüzde 53,5 alarak belediye başkanı oldu.

Türkiye karşıtı Sonia Krimi seçimlerde hezimete uğradı

Türkiye karşıtı yaptığı açıklamalarda bilinen Tunus asıllı Fransız milletvekili Sonia Krimi, Cherbourg-en-Cotentin’de LREM’in adayı olarak girdiği yarışta ağır yenilgi aldı. Oyların sadece yüzde 8,7’sini toplayabilen Krimi, seçimde üçüncü sırada yer aldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da geçen yıl yapılan NATO Parlamenter Asamblesi çerçevesindeki bir toplantıda 1915 olayları hakkındaki sözleri nedeniyle Krimi’ye sert tepki göstermişti.

Krimi, toplantıda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un “sözde Ermeni soykırımına yönelik eleştirilerinin” kendisini şoke ettiğini savunarak, “Tarih kazananlar tarafından yazılmaz mı? Birçok ülke için PKK terörist değildir ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor.” ifadesini kullanmıştı.

Bunun üzerine Çavuşoğlu, “Hangi kıt bilgiyle tarih konusunda bu kadar net karar veriyorsunuz. Bu bilgi eksikliği olduğu halde karar vermenin tek sebebi vardır, o da popülizmdir. Maalesef sizin başkanınız da popülizme yenilmiştir. Soykırım ve tarih konusunda Türkiye’ye ders verebilecek en son ülke Fransa’dır. Çünkü Ruanda’da, Cezayir’de olanları unutmadık. Fransa önce kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye’ye ders vermeye kalkmasın. Sizler böyle tepeden bakmaya devam edin ama biz de size bu şekilde haddinizi bildirmeye devam edeceğiz.” demişti.

Sonia Krimi’nin salonu terk etmesi üzerine Çavuşoğlu, “Gerçekleri duymaktan hoşlanmıyorsunuz, biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz.” diye konuşmuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

LONDRA (AA) – Yerel saatle 07.00’de (TSİ 09.00) başlayan oy kullanma işlemleri, saat 22.00’de (TSİ 00.00) son bulacak.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle oy sayımının uzun sürmesi ve sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

Ülkede 7 Mayıs 2020’de yapılması gereken ancak Kovid-19 salgını nedeniyle 1 yıl ertelenen seçimlerde, vatandaşlar seçim merkezlerinde, posta yoluyla ve geçerli sebep gösterdiği takdirde vekaletle oy kullanabiliyor.

Halkın, başkent Londra dahil olmak üzere 13 kentin belediye başkanını belirleyeceği seçimlerde 143 belediyedeki 5 bin meclis üyeliği için 15 binden fazla aday yarışıyor.

Partiler için önemli sınav

Ülkede 12 Aralık 2019’da yapılan erken genel seçimden bu yana siyasi partiler için en önemli sınav olarak nitelenen yerel seçimin, iktidardaki Muhafazakar Parti ile ana muhalefetteki İşçi Partisinin çekişmesine sahne olması bekleniyor.

Yaklaşık 48 milyon seçmenin oy kullanacağı yerel seçimler, erken genel seçimde partisinin tek başına iktidar olmasını sağladıktan sonra ülkesinin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecini (Brexit) tamamlayan ve Kovid-19’la mücadeleye yönelik kararları eleştirilere neden olan Başbakan Boris Johnson ile lideri olduğu İşçi Partisiyle ilk kez sandığa gidecek Keir Starmer’ın mücadelesi olarak görülüyor.

Kovid-19 nedeniyle propaganda döneminin sessiz geçtiği seçimlerde, ülkede en çok seçmene ve yaklaşık 11 milyar sterlinlik yıllık bütçeye sahip Londra’yı kimin yöneteceği de merak ediliyor.

Anketlere göre, Londra’nın ilk Müslüman Belediye Başkanı olan ve halen bu görevi yürüten İşçi Partisinin adayı Sadık Han’a destek verenlerin oranı yüzde 55 iken, Johnson’ın liderliğini yaptığı Muhafazakar Partinin adayı Shaun Bailey’i destekleyenlerin oranı yüzde 35.

Londra’da 2016’da yapılan belediye başkanlığı seçiminde Sadık Han, Londra belediye başkanı seçilmişti.

ANKARA (AA) – Torun, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kazandıkları belediyelerdeki 2 yıllık çalışmalarıyla, bundan sonraki hedeflerini AA muhabirine anlattı.

“Yerel seçimlerde elde edilen başarı sadece CHP ya da Millet İttifakı’nın değil, vatandaşlarımızın olmuştur.” diyen Torun, 31 Mart yerel seçimleri ve tekrarlanan İstanbul seçiminde önemli bir şey başardıklarını söyledi.

Bu seçimlerde, “AK Parti’nin sandıkta yenilebileceğini, Cumhur İttifakı’nın sandıkta kaybedebileceğini ispat ettiklerini” dile getiren Torun, şöyle konuştu:

“Ayrıca, ‘biz bu iktidara mahkum değiliz’ anlayışını ortaya koyduk. Milletimiz 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde bize tarihi bir sorumluluk yükledi. Gerçekten içinde bulunduğumuz durumu değiştirebilmek için başarılı olmak zorundaydık. Belediyelerimiz bu anlayışla çalıştı ve sorunları teker teker çözmeye başladı. İktidarın her türlü engellemelerine rağmen belediyelerimiz bu engelleri aşmasını bildi ve vatandaşımızın hizmetinde oldu. Ve seçildikleri oy oranının da şu anda üzerine çıktı ve sürekli de vatandaş nezdinde memnuniyet her geçen gün artıyor.”

“9 milyon 600 bin vatandaşa ayni yardım yaptık

CHP’li belediyelerin salgın sürecinde olağanüstü işler yaptığını savunan Seyit Torun, şöyle konuştu:

“Özellikle beş maskenin dağıtılamadığı süreçte, vatandaşımızın gıda ihtiyacından tutun, gazete ve ekmek ihtiyacına kadar yardımcı oldu. Birçok sorununu çözdü. Belediyelerimiz pandemi süreci içerisinde 9 milyon 600 bin vatandaşa ayni, 1 milyon 700 bin vatandaşa nakdi yardım yaptı. İhtiyaç sahiplerine, 42 milyon 500 bin öğün yemek dağıttı. 78 milyondan fazla maske ve dezenfektan ürünü, vatandaşımıza ücretsiz ulaştırıldı. Borcu olmasına rağmen 1 milyon 200 bin abonenin suyunu kesmedi. Bağış kampanyalarına el konuldu ama belediyelerimiz asla yılmadı. ‘Askıda Fatura’ ile ihtiyaç sahibi vatandaşların 483 bin 189 adet faturasını ödedi. Ödenen faturaların toplam bedeli de yaklaşık 48 milyon lira.”

Seçim döneminde rakiplerinin “Eğer CHP’li belediyeler gelirse yardımları keser” şeklinde bir kara propaganda yaptığını söyleyen Torun, belediyelerinin bu kara propagandayı da boşa çıkardığını dile getirdi.

Yardımları neredeyse iki katına çıkardıklarını vurgulayan Seyit Torun, “Cumhur İttifakı’ndan devraldığımız beş büyükşehir belediyesinde 2018’de 496 milyon 724 bin lira olan yardımlar, 2020’de 959 milyon 527 bin liraya yükseldi.” bilgisini paylaştı.

“Uçuk kaçık projelere değil, öncelikli sorunlara para harcandı”

CHP’li Seyit Torun, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizim belediyelerimiz çılgın projelere, uçuk kaçık projelere değil, gerçekten vatandaşın öncelikli sorunlarına para harcadı. Kaynakları bir avuç azınlığa değil, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıttı. Tabii iki yılda sadece yardımlar değil, birçok konuda belediyelerimiz hizmetlerini devam ettirdi. Sorunları önceleyerek, önemli sorunları öne alarak çözmeye başladı. Bu zaman zaman ulaşım, bu zaman zaman çiftçilerimizin sorunları oldu, bu zaman zaman ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız oldu. Ama belediyelerimiz ihtiyaçları önceleyerek sorunları da çözmesini bildi.”

– “Hizmetler 4 ana başlıkta devam edecek”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, belediyelerinin bundan sonra özellikle 4 ana başlıkta hizmetlerini devam ettireceklerini bildirerek, “Tüm belediyelerimizde bir yoksulluk envanteri çıkaracağız. Sosyal yardımlarımız vatandaşlarımızın ihtiyacına göre artarak devam edecek. Dezavantajlı kesimler hizmette önceliğimiz olacak.” dedi.

Üreten kesimin ve çiftçilerin önemine değinen Torun, uygulanan tarım politikasının çiftçileri mağdur ettiğini ileri sürdü.

Yeni dönemde kırsal kalkınmayı önceleyeceklerini söyleyen Torun, uygulayacakları yerel kalkınma ve istidam politikalarıyla da hem istihdam yaratacaklarını hem de yatırımcıya ve üreticiye destek sağlayacaklarını belirtti.

Şehirlerin yıllardır ihmal edilen ulaşım ve çevre sorunlarıyla baş başa olduğunu dile getiren Seyit Torun, şunları kaydetti:

“Birçok ilimizde ciddi anlamda ulaşım sorunu yaşıyoruz, çevre sorunları gittikçe artıyor. Mutlaka bunlara da çözüm bulacağız. Ucuz ve konforlu ulaşım temel hedefimiz olacak. Ayrıca çevre sorunlarıyla ilgili de önemli yatırımlara imza atacağız. Dördüncüsü ve bir önemli konu da deprem ve su. Türkiye’nin neredeyse yüzde 60’ı fay hattı üzerinde. Birçok kentimiz deprem tehdidi ile karşı karşıya. Belediyelerimiz, kentsel dönüşümle ilgili, dayanıklı konutların üretilmesiyle ilgili ve depreme hazırlık eğitimiyle ilgili birçok çalışmalara imza atıyorlar. Bunları büyüterek devam edecekler.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, özellikle küresel ısınmanın da getirdiği süreçten dolayı birçok bölgede ciddi su sorunlarının yaşanmaya başladığını hatırlatarak, CHP’li belediyelerin buna da mutlaka çözüm üreteceğini, hem suyun temini hem de suyun ekonomik harcanmasıyla ilgili belli kararlar alınacağını söyledi.

Torun, 11 büyükşehir belediye başkanının katılımıyla İzmir’de düzenlenen Su Zirvesi’nde çok önemli kararlara imza atıldığını belirterek, “Bizler de bu sürecin takipçisi olacağız. İnanıyorum ki belediyelerimiz sorunları önceleyerek çözümleri de mutlaka bulacaklar. Vatandaşlarımızın huzur içinde refah içinde sağlıklı bir ortamda yaşaması için hizmetleri devam ettirecekler.” diye konuştu.