Madde bağımlısı gençler kitap okuyarak yargılanmaktan kurtuldu

İZMİR (AA) – Konak ilçesinde İ.Ü’nün cep telefonunu çalan üç genç, çevredeki vatandaşların desteğiyle yakalanarak polise teslim edildi. Gençler hakkında “basit hırsızlık” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Dosya, suçun uzlaştırma kapsamına girmesi dolayısıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosuna yönlendirildi.

Uzlaştırmacı ile görüşen taraflar, madde bağımlısı gençlerin, uzun yıllar uyuşturucu kullandıktan sonra bırakan ve mücadelesini kitaplaştıran Yücel Kuran’ın “Beynimdeki Düşman” kitabını okuyup özet çıkarması karşılığında uzlaştı.

Uzlaştırmacı İrem Bilgili Çaparaz, AA muhabirine, aileleri ve kendileriyle iletişime geçtiğinde gençlerin uzun süredir madde bağımlısı olduklarını öğrendiğini ifade etti.

Gençlerin maddeye ulaşabilmek için suç işlediklerini itiraf ettiğini anlatan Çaparaz, “Hepsi çok zeki ve pırıl pırıl gençler. Durumlarına çok üzüldüm. Uzlaştırmayla hem yargılanmaktan kurtulmaları hem de rehabilitasyonları için çalışma başlattım.” dedi.

İnternette yaptığı araştırmada eski bir bağımlı olan Yücel Kuran’ın yazdığı “Beynimdeki Düşman” isimli kitabı bulduğunu aktaran Çaparaz, şunları kaydetti:

“Yücel Kuran’ın kitabında yazdıkları beni inanılmaz etkiledi. Benim sözlerimden ziyade onun yaşadıklarının madde bağımlılarını daha olumlu etkileyeceğini fark ettim. Çocuklara uzlaştırma kapsamında dosyanın kovuşturmaya gitmemesi için bir sorumluluğu yerine getirmeleri gerektiğini anlattım. Bu kitabı okuyup özetlerini çıkarırlarsa dosyanın düşürüleceğini ve bu konunun sicillerine işlemeyeceğini söyledim. Coşkuyla karşıladılar. Kitabı okudular, el yazılarıyla özet çıkarıp sundular.”

Kitap, dönüm noktası oldu

Gençlerin yaklaşık 300 sayfalık kitabı okuyarak 2 sayfalık özet hazırladığını, sorumluluklarını tam olarak yerine getirdiklerini ifade eden Çaparaz, gençlerin sadece kitap özetini değil duyguları ve hayallerini de kaleme döktüğünü dile getirdi.

Kitabın gençler için bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Çaparaz, “Hepsinin ortak yazdığı cümle ‘ben ne kadar yanlış bir yola girmişim’ oldu. Sevgi eksikliğinden, duygusal bazı ihtiyaçlarının karşılanmayışından bu yola girdikleri çok açıktı.” diye konuştu.

Çabalar sonucu iki gencin ailelerine karşı saldırgan davranışlarını tamamen sonlandırdığını aktaran Bilgili Çaparaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aileleriyle iş birliği neticesinde onlarla daha çok zaman geçiriyorlar. Bir tanesi 4-5 aydır, bir tanesi de 2 aydır temiz durumda ve evine döndü. Diğer gencimizle ilgili biraz daha emek sarf etmemiz gerekiyor. Yücel Kuran’a ‘Yücel abi’ diye hitap etmeye başladılar. Aynı şeyleri yaşayan insanı görmüş olmak güven verdi. ‘Ben de Yücel abi gibi yuva kurmak istiyorum. Evladım olursa asla madde kullanımına izin vermem’ diyorlar.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – AA muhabirine tatil dönemlerinde evlerden gerçekleşen hırsızlık olaylarının önüne geçmek için alınması gereken önlemleri anlatan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mülkiyeti Koruma ve Güvenlik Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Erhan Bakırcı, suç istatistiklerine göre evden hırsızlık olaylarının en çok tatil dönemlerinde arttığına dikkati çekti.

Erhan Bakırcı, uzun tatil dönemi için evden ayrılacaklara şu tavsiyelerde bulundu:

“Öncelikle evinizde uzun dönem olmadığınızı hissettirecek davranışlardan kaçınmak lazım. Örneğin posta kutusunda çok mektup birikmesi veya evde bir dönem için yaşam olmadığının hissedilmesi gibi… Bunun için özellikle geceleri belirli zaman aralıklarında ev ışıklarını aktive edecek sistemleri evlerimize kurabiliriz. Bir yakınımızdan posta kutumuzda biriken mektupları almasını, gündüz vakti evin bazı camlarını açmasını isteyebiliriz. Evlerimize alarm kurmayı kesinlikle öneriyorum. Tatile çıktığınızı da çok kimseye söylememekte fayda var. Özellikle sosyal medyada yaptığımız bazı paylaşımların hırsızlık suçunda hedef olmanıza yol açacağını unutmayın. Evinizde değerli eşyaları bırakmayın veya bıraktığınız eşyaların güvenlikli ortamlarda korunmasını sağlayın. Özellikle bireysel olarak yokluğunuzu hissettirecek rutinlerinizi iyi yönetin.”

Tatilde sosyal medya paylaşımlarına dikkat

Bakırcı, tatil dönemlerinde sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlara da dikkat edilmesini önererek, “Organize hırsızlık olaylarında bu suçu işleyenler tarafından bazı hedeflerin çok önceden belirlendiğini biliyoruz. Sosyal medyadan yapılan ‘Tatildeyiz.’ paylaşımları maalesef hırsızlar için çok cazip bir davetiye.” diye konuştu.

Ziynet eşyalarının kullanımı ve saklanması konusunda da tatil süreçlerinde dikkatli olmak gerektiğini belirten Bakırcı, şöyle devam etti:

“Eğer kayda değer ziynet eşyanız varsa bunları banka kasalarında saklamayı veya sigorta yaptırmayı öğrenmeliyiz. Eğer kötü bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsak evimizde küçük, açılması, taşınması zor, herkesçe yeri bilinmeyen bir kasa bulundurmalıyız. Tatile götürdüğümüz ziynet eşyaları için de aynı sorunlar olacaktır. Bilinmeyen bir ortam, belki ıssız bir ortam evdekinden daha fazla riskler içerebilir. Yolda araç kazası veya dinlenme alanlarında da hırsızlıkla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle tatile ziynet eşyalarınızla çıkmanızı hiç önermiyoruz.”

Bakırcı, hırsızların evlerde detektörlerle arama yaparak ziynet eşyalarının yerini bulabildiğini, suçluların evlere girişini zorlaştırmak için kapı ve pencerelerin sağlamlaştırılması ve alarm sistemi kurulmasını tavsiye etti.

Market alışverişlerinin dahi hırsızlar tarafından izlenebileceği konusunda uyaran Erhan Bakırcı, yapılan harcamalar, imkanlar ve standartların hırsızlar için cazibe yaratabileceğini vurguladı.

Erhan Bakırcı, evden ayrı kalınan zaman diliminde hırsızlığın yanı sıra yangın, gaz veya su kaçağı gibi risklere karşı güç kaynağının kesilmesi ve vanaların kapatılmasını da önerdi.

Muhabir: Güç Gönel

ŞANLIURFA (AA) – Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde suçlularla mücadele kapsamında çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dolandırıcılık ve hırsızlık suçları şüphelileri ile uyuşturucu satışı yapan zanlıların adreslerini belirledi.

Asayiş Şube Müdürlüğü öncülüğünde, aralarında özel harekat polislerinin de bulunduğu 81 ekip ve 220 personelin katılımıyla şafak vakti merkez Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinde 20 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Bölgeye giden yollar ekipler tarafından kapatılırken, drone yardımıyla da operasyon düzenlenen bölge kontrol altına alındı. Bazı adreslere ise özel harekat polislerince “koçbaşı” kullanılarak girildi.

Operasyonda, aralarında haklarında yakalama kararı olanların da bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramada bir miktar uyuşturucu madde ile 5 tüfek, 3 tabanca, 13 fişek ve çalıntı olduğu belirlenen televizyon, 2 kaynak makinesi, matkap, zımpara makinesi, akülü oyuncak araba ve 2 araç ele geçirildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, işlemleri için emniyete götürüldü.