Madde bağımlısı gençler kitap okuyarak yargılanmaktan kurtuldu

İZMİR (AA) – Konak ilçesinde İ.Ü’nün cep telefonunu çalan üç genç, çevredeki vatandaşların desteğiyle yakalanarak polise teslim edildi. Gençler hakkında “basit hırsızlık” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Dosya, suçun uzlaştırma kapsamına girmesi dolayısıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosuna yönlendirildi.

Uzlaştırmacı ile görüşen taraflar, madde bağımlısı gençlerin, uzun yıllar uyuşturucu kullandıktan sonra bırakan ve mücadelesini kitaplaştıran Yücel Kuran’ın “Beynimdeki Düşman” kitabını okuyup özet çıkarması karşılığında uzlaştı.

Uzlaştırmacı İrem Bilgili Çaparaz, AA muhabirine, aileleri ve kendileriyle iletişime geçtiğinde gençlerin uzun süredir madde bağımlısı olduklarını öğrendiğini ifade etti.

Gençlerin maddeye ulaşabilmek için suç işlediklerini itiraf ettiğini anlatan Çaparaz, “Hepsi çok zeki ve pırıl pırıl gençler. Durumlarına çok üzüldüm. Uzlaştırmayla hem yargılanmaktan kurtulmaları hem de rehabilitasyonları için çalışma başlattım.” dedi.

İnternette yaptığı araştırmada eski bir bağımlı olan Yücel Kuran’ın yazdığı “Beynimdeki Düşman” isimli kitabı bulduğunu aktaran Çaparaz, şunları kaydetti:

“Yücel Kuran’ın kitabında yazdıkları beni inanılmaz etkiledi. Benim sözlerimden ziyade onun yaşadıklarının madde bağımlılarını daha olumlu etkileyeceğini fark ettim. Çocuklara uzlaştırma kapsamında dosyanın kovuşturmaya gitmemesi için bir sorumluluğu yerine getirmeleri gerektiğini anlattım. Bu kitabı okuyup özetlerini çıkarırlarsa dosyanın düşürüleceğini ve bu konunun sicillerine işlemeyeceğini söyledim. Coşkuyla karşıladılar. Kitabı okudular, el yazılarıyla özet çıkarıp sundular.”

Kitap, dönüm noktası oldu

Gençlerin yaklaşık 300 sayfalık kitabı okuyarak 2 sayfalık özet hazırladığını, sorumluluklarını tam olarak yerine getirdiklerini ifade eden Çaparaz, gençlerin sadece kitap özetini değil duyguları ve hayallerini de kaleme döktüğünü dile getirdi.

Kitabın gençler için bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Çaparaz, “Hepsinin ortak yazdığı cümle ‘ben ne kadar yanlış bir yola girmişim’ oldu. Sevgi eksikliğinden, duygusal bazı ihtiyaçlarının karşılanmayışından bu yola girdikleri çok açıktı.” diye konuştu.

Çabalar sonucu iki gencin ailelerine karşı saldırgan davranışlarını tamamen sonlandırdığını aktaran Bilgili Çaparaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aileleriyle iş birliği neticesinde onlarla daha çok zaman geçiriyorlar. Bir tanesi 4-5 aydır, bir tanesi de 2 aydır temiz durumda ve evine döndü. Diğer gencimizle ilgili biraz daha emek sarf etmemiz gerekiyor. Yücel Kuran’a ‘Yücel abi’ diye hitap etmeye başladılar. Aynı şeyleri yaşayan insanı görmüş olmak güven verdi. ‘Ben de Yücel abi gibi yuva kurmak istiyorum. Evladım olursa asla madde kullanımına izin vermem’ diyorlar.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ŞANLIURFA (AA) – Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde suçlularla mücadele kapsamında çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dolandırıcılık ve hırsızlık suçları şüphelileri ile uyuşturucu satışı yapan zanlıların adreslerini belirledi.

Asayiş Şube Müdürlüğü öncülüğünde, aralarında özel harekat polislerinin de bulunduğu 81 ekip ve 220 personelin katılımıyla şafak vakti merkez Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinde 20 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Bölgeye giden yollar ekipler tarafından kapatılırken, drone yardımıyla da operasyon düzenlenen bölge kontrol altına alındı. Bazı adreslere ise özel harekat polislerince “koçbaşı” kullanılarak girildi.

Operasyonda, aralarında haklarında yakalama kararı olanların da bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramada bir miktar uyuşturucu madde ile 5 tüfek, 3 tabanca, 13 fişek ve çalıntı olduğu belirlenen televizyon, 2 kaynak makinesi, matkap, zımpara makinesi, akülü oyuncak araba ve 2 araç ele geçirildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, işlemleri için emniyete götürüldü.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanmasına ilişkin davanın sanığı Bilal C, 2010 Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı ve 2013 ÖSYM Uzman Yardımcılığı Sınavı sorularının örgüt tarafından kendisine verildiğini itiraf etti.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ’nün MASAK yapılanmasına ilişkin davanın sanıklarından Bilal C, soruşturma aşamasında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanıp itirafçı oldu ve örgütün sınav hırsızlığını anlattı.

Bilal C, lise öğrenimi sırasında örgütle tanıştığını, 2003’de Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandığını, üniversite eğitimi boyunca örgüt içerisinde yer aldığını belirtti.

Üniversiteden mezun olduktan sonra girdiği 2010 KPSS’den 88 puan aldığını, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavına hazırlandığı ifade eden Bilal C, kendisinden sorumlu örgüt yöneticisinin, kendisini, İbrahim E, Fikret A. ve Harun S. ile birlikte sınavdan bir gün önce, Balgat’ta bulunan bir bilişim şirketine çağırdığını kaydetti.

Orada daha önce örgütsel toplantılardan tanıdığı 15 kişinin de olduğunu ifade eden Bilal C, örgüt yöneticilerinin, kendilerini tek tek odaya alıp, “Burada gördüklerini hayatın boyunca kimseye söylemeyeceksin, bunun için Kuran-ı Kerim’e el basacaksın” dediklerini, Kuran’a el bastıktan sonra gelir idaresi uzman yardımcılığı sınav sorularını verdiklerini beyan etti.

Bilal C, sınavda soruların birebir çıktığını, 2011’in Şubat ayında gelir uzman yardımcısı olarak atandığını, sınavı kazanıp göreve başlayan 20 kişiden 15’inin de soruların dağıtıldığı yerdeki kişiler olduğunu belirtti.

Örgüt içerisinde “Tarık” kod adını kullandığını, uzman yardımcısı olduktan sonra “Osman” kod adlı kişinin kendisinden sorumlu olduğunu ifade eden Bilal C, daha sonra sorumluluğunun “Ufuk” kod adlı kişiye devredildiğini, darbe girişimine kadar da bu kişiyle görüşmeye devam ettiklerini dile getirdi.

Bilal C, 2013’te kendisinden sorumlu mahrem abisinin, ÖSYM’ye geçmesi gerektiğini söylemesi üzerine, kurumun uzman yardımcılığı sınavlarına hazırlandığını aktardı. Bilal C, örgüte ait bir evde 2013 ÖSYM uzman yardımcılığı sınav sorularının kendisine gösterildiğini, yazılı sınavı kazandığını, ancak mülakatta elendiğini de söyledi.

Sanık Bilal C, bu beyanlarıyla etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirterek, darbe girişimi sonrasında örgütle bağını kopardığını iddia etti.