Maden'de heyelan riski bulunan ev ve iş yerlerinin tahliyesi

ELAZIĞ (AA) – Elazığ'ın Maden ilçesinde heyelan riski nedeniyle tahliye edilecek 510 ev ve iş yerinin yerine daha güvenli bir alanda yapımına başlanan konut ve iş yerleri için başvuru süresi yarın sona eriyor.

AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, yaptığı açıklamada, Maden ilçesinin Camiikebir Mahallesi'ndeki "Aktif ve Olası Heyelan Alanlarının Jeolojik-Jeoteknik Değerlendirme Raporu"na istinaden heyelan riski bulunan alanlardaki 278 konut ve 232 iş yeri için alınan karar doğrultusunda tahliye çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Bu kapsamda AFAD Başkanlığınca ilçe merkezinde belirlenen güvenli bir alanda yapılacak konut ve iş yerleri için hak sahiplerinin yapacağı başvuru için belirlenen sürenin yarın sona ereceğini ifade eden Pıhtılı, şunları kaydetti:

"Camiikebir Mahallesi'nde meydana gelmesi muhtemel heyelandan dolayı konut ve iş yerlerinin nakli uygun görülen afetzedeler için İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının oluru ile son kez olmak üzere uzatılan hak sahipliği ek süresi yarın itibarıyla doluyor. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Afetzede vatandaşlarımıza konut ve iş yeri yardımı yapılabilmesi için AFAD İl Müdürlüğümüz bünyesinde Maden ilçesinde kurulan geçici hizmet bürosuna talep ve taahhütname ile birlikte acilen müracaat edilmesi gerekmektedir."

Benzer Haber:  Elazığ ve Batman'da 65 yaş ve üstü vatandaşlar yağışa rağmen dışarı çıktı

Pıhtılı, yapılacak konut ve iş yerlerinin sosyal donatılarıyla vatandaşa daha iyi şartlarda yaşama imkanı sağlayacağını belirterek, "Hak sahipleri taşındıktan 2 yıl sonra başlamak kaydıyla 20 yılda kira öder gibi ödeme yapacak. Afet bölgesinde kalan ev ve iş yerlerinin tapuları da yine kendilerinde kalacak. Devletin sağladığı bu güzel imkanın kaçırılmaması gerektiğini önemle arz ediyoruz."

Akar: "Amacımız Mehmetçiği evlerine sağlıklı olarak göndermek, evlerinden birliklerimize gelecek gençlerimizin sağlam şekilde intikalini sağlamaktır."

Akar: "Terhis olacak gençlerimiz 18 Mayıs'tan bu yana tedbir amaçlı gözetim altında. Şu ana kadar bunlar arasında herhangi bir vakaya rastlanmadı."

Milli Savunma Bakanı Akar: "31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız. Bununla ilgili önemli tedbirler alındı."

MSB:" Irak'ın kuzeyindeki Hakurk'ta tespit edilen PKK'lı 3 terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi."

MSB: "İdlib'deki M4 kara yolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla 13'üncü Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi."

Camilerin yeniden ibadete açılması dolayısıyla yarın saat 11.00'de merkezi camilerde 1003 şükür kurbanı kesilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Etiketler: