Malatya, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Kilis'te koronavirüs önlemleri sürüyor

MALATYA (AA) – Malatya, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Kilis'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine devam ediliyor.

Malatya İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Aydın Baruş başkanlığında toplanarak bazı konuları karara bağladı.

Buna göre, Yeşilyurt ilçesi Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi'nde bulunan "Sebze ve Meyve Toptancı Hali"nde yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek, esnaf, çalışan ve müşterilerin sağlığını korumak amacıyla ikinci bir karara kadar sadece pazartesi, çarşamba ve cuma günleri olmak üzere haftada 3 gün satış yapılmasına izin verilecek.

– Şanlıurfa

Merkez Haliliye Belediyesince koronavirüs tedbirleri kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında Sırrın, İpekyol ve Ahmet Erseven Mahallelerindeki cadde ve sokaklar, köpüklü suyla yıkanarak dezenfekte edildi.

Ayrıca ekipler, Atatürk Bulvarı, Bamyasuyu ve Kamberiye Mahalleleriyle toplu taşıma merkezinde vatandaş ve esnafa maske dağıttı.

Merkez Eyyübiye Belediyesi ise daha önceleri kitap otağında üniversiteye hazırlanan ancak dışarı çıkmaları kısıtlanan gençlere deneme sınavı ve kitap götürüldü.

Karaköprü Belediyesi ise salgın tedbirleri kapsamında pazarcılara ve vatandaşlara maske dağıttı.

– Gaziantep

Gaziantep'te İl Milli Eğitim Müdürlüğü Nuray Tuncay Kara Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) sağlık ve emniyet personellerinin ihtiyacını karşılamak için 3D yazıcıyla yüz siperlikli maske ve videolaringoskop üretimi gerçekleştirdi.

Bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüğüne 200, İl Sağlık Müdürlüğüne de 300 maske ve 5 videolaringoskop cihazı teslim edildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, merkezin üretim sayısını artırmak ve sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyacağı yeni ürünler çıkarmak için projeler hazırladığını belirterek Ar-Ge çalışmalarına ve üretime destek olacaklarını kaydetti.

17. Bölge Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası da Kovid-19 ile mücadele kapsamında İl Sağlık Müdürlüğüne 500 koruyucu gözlük hediye etti.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise tedbirler kapsamında şehiriçi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan araçlara yönelik kontrol gerçekleştirdi.

Ekipler, 324 araç kontrol etti, 5 sürücüye fazla yolcu taşımaktan,1 ticari araç sürücüsüne plaka rakam grubuna uymamaktan işlem yaptı.

Şehitkamil Belediyesi ekipleri ise ilçenin tamamında dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor.

İslahiye ilçesinde ise "Aşık İbrahim" olarak bilinen mahalli halk ozanı 57 yaşındaki İbrahim Bozkurt, koronavirüs salgını nedeniyle yazdığı "Zalim Korona" isimli türküyü seslendirdi.

Türküsünde vatandaşlara "Evde kal" çağrısı yapan Bozkurt, tedbirlere uyulmasını istedi.

– Adıyaman

Adıyaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasının dışına, vatandaşların kurallara uymasını artırmak adına "Evde Kal Adıyaman" yazıldı.

Besni Belediyesi ise koronavirüs salgını ile birlikte kullanımı artan maske ve eldiven gibi tıbbi atıkların halk sağlığına zarar vermeden yok edilmesi için ilçenin çeşitli yerlerine özel atık kutuları yerleştirdi.

– Kahramanmaraş

Afşin Belediyesince kurulan atölyede, gönüllülerin de desteğiyle üretilen tıbbi maskeler resmi kurumlara ve vatandaşlara ücretsiz dağıtılmaya başlandı.

Belediyenin kültür merkezi binasında kurulan atölyede, baskısı yapılan maskeler, gönüllü kadınların ellerinden geçerek kullanıma hazır hale getiriliyor. İlk üretimi gerçekleştirilen maskeler, beşerli ambalajlanıp halka dağıtılmaya başlandı.

Ayrıca maskelerin, ilçedeki resmi kurumlara, bankalara, eczanelere ve vatandaşların yoğun kullandığı alanlara toplu olarak verilip halka dağıtılması sağlanacak.

Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, devletin maske desteğine katkı sağlamak istediklerini söyledi.

– Kilis

Kilis'te Valilik ve belediye iş birliğiyle alınan tedbir kararları doğrultusunda Belediye Gıda Bankası aracılığıyla kentteki evlere ziyaretler sürüyor.

Ziyaretlerde konutlara çamaşır suyu ve sıvı sabun dağıtılırken özellikle 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altı bireylerin evde kalmalarının gerekliliği anlatılıyor.

Kilis Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tohumcu, kentin her noktasının düzenli dezenfekte edildiğini söyledi.

Bu kapsamda sağlık kuruluşlarında da dezenfeksiyon yapıldığını aktaran Tohumcu, "Ayrıca bütün caddeleri, sokakları kaldırımlar ilaçlı suyla yıkandı, araçlarımızla havaya dezenfektan püskürtülerek dezenfekte edildi. Bu çalışmalarımız devam ediyor ve şu anda da şehrimizin bütün noktaları dönerli olarak hem dezenfekte ediliyor hem de ilaçlı suyla temizleniyor." dedi.

Çataklı, sosyal medyada provokatif koronavirüs paylaşımı yapan 1152 kullanıcıdan 520'sinin yakalandığını, bunlardan 11'inin tutuklandığını bildirdi.

Çataklı: "Koronavirüs fırsatçılarına yönelik kolluk kuvvetlerimizce düzenlenen operasyonlarda 601 kişiye adli ve idari işlem yapıldı, 7'si tutuklandı"

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı: "Bugüne kadar koronavirüs tedbirlerine uymayan 496 bin 841 kişiye adli ve idari işlem yapılmıştır."

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı: "Mayıs ayındaki operasyonlarda 4'ü turuncu, 8'i gri kategoride olmak üzere 78 terörist etkisiz hale getirildi."

Bakan Pekcan: "Başta Habur ve Gürbulak olmak üzere, İran ve Irak'a yönelik gümrük kapılarımız uluslararası yük taşımacılığına yeniden açıldı."

İmece ile Türkiye'nin sivil ve askeri yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanmasına yönelik önemli bir adım atılmış oldu

  • Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 441 bini geçti - MOSKOVA (AA) - Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilenlerin sayısı 441 bin 108’e, ölü sayısı 5 bin 384’e çıktı. Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, ülkede son bir günde ölü sayısı 169 artarak 5 bin 384’e, iyileşen sayısı 8 bin 666 artarak 204 bin 623’e yükseldi. Son 24 saatte 8 bin 831 kişide daha Kovid-19 tespit edilmesiyle vaka sayısı 441 bin 108’e ulaştı.Rusya'da vaka sayısında günlük artış oranı yüzde 2 olarak açıklanırken, yeni vakaların yüzde 38,2’sinde semptom görülmedi.Salgının merkezi başkent Moskova'da vaka sayısı son 24 saatte 1998 artarak 189 bin 214’e, ölü sayısı 64 artarak… Daha fazlasını oku »Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 441 bini geçti
  • Koronavirüs tedbirleri caretta carettalara yaradı - ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇİN - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uzun bir süre sakinliğin yaşandığı Antalya'nın Kemer ilçesindeki Çıralı Plajı'nda caretta carettalar, rahat bir dönem geçirdi.Antalya'nın tarihi, doğal güzellikleri ve dünyaca ünlü plajına sahip bölgesi Çıralı, 15 yılda yapılan çalışmalarla ülkedeki en önemli caretta caretta üreme alanlarından biri haline geldi.Masmavi denizi, uzun plajı ve yeşil doğasıyla en önemli turizm merkezlerinden Kemer ilçesindeki Çıralı Turizm Bölgesi, son yıllarda yapılan çalışmalarla caretta carettalarla da anılıyor.Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun bir süre ziyaretçi girişine kapatılan Çıralı Plajı'nda caretta carettalar çok rahat bir yumurtlama dönemi geçirip yuva yapmaya başladı.Plajda gönüllü olarak görev yapan… Daha fazlasını oku »Koronavirüs tedbirleri caretta carettalara yaradı
Etiketler: