Malatya'da gönüllü veterinerler depremden etkilenen hayvanları tedavi etti

MALATYA (AA) – Malatya'nın Doğanyol ilçesinde gönüllü veteriner hekimler, depremden etkilenen sokak hayvanlarına yardım eli uzattı.

Doğanyol'da depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, bölgeye gelen veteriner hekimler, araçlarıyla sokak sokak dolaşarak ihtiyacı olan hayvanların yardımına koşuyor.

Veteriner hekimler, ilçede depremin en çok etkilediği yer olan Gökçe Mahallesi'nde "Aslan" adı verilen bir sokak köpeğinin tedavisini gerçekleştirdi.

Veteriner Hekim Mehmet Celal Aldemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde incelemelerde bulunurken ihbar üzerine küçük köpeğe müdahalede bulunduklarını söyledi.

Aldemir, "Hayvanın bağırsaklarının dışarı çıkması problemi vardı. Genelde bu problem yavru köpeklerde kabızlığa bağlı sık karşılaştığımız bir durum. Büyük ihtimalle depremin verdiği stres kaynağıyla küçük köpek bu duruma gelmiş. İlk müdahalesini yaptık. Hayvan sahipleri burada, bakmak isterlerse onlara bırakacağız yoksa alıp belediyenin bakım evine göndereceğiz." dedi.

Aldemir, Doğanyol ve Pütürge ilçesinde yardıma ihtiyacı bulunan hayvanlara destek olduklarını belirterek, "Bugün ilçelerde Türk Veteriner Hekimler Birliğinin öncülüğünde Malatya Veteriner Hekimler Odası olarak buradayız. Bundan sonraki günlerde de serbest veteriner arkadaşlarımız nöbetleşe bu bölgede olacak ve hasta hayvanlara gereken müdahaleyi yapacağız. Bugün 10'a yakın hayvana müdahalede bulunduk." diye konuştu.

Gökçe Mahallesi'nde yaşayan 12 yaşındaki Enes Akın, mahallede barınan "Aslan" adını verdikleri köpeğin depremden sonra rahatsızlandığını anlattı.

Durumu bir büyüklerinin veterinerlere bildirdiğini aktaran Akın, "Köpek, ilk önce kötü değildi ama gün geçtikte kötüleştiğini gördük. Veterinerler geldi, tedavi etti." ifadesini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, Bayraklı ilçesindeki 7 proje alanı arasında yer alan 1. proje alanında, gazetecilere, inşaat çalışmaları hakkında bilgi verdi, daireleri gezdirdi.

Depremin ardından hasar tespit ve enkaz kaldırma çalışmalarını bitirdikten sonra şehir içinde belirlenen 7 proje ile şehir hastanesi yanındaki alanda hızlı şekilde çalışmalara başladıklarını anlatan Albayrak, inşaatların temel atma törenlerini de şubatta gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Şehir içindeki 7 proje alanında yer alan 1444 konutun yapımının hızlı şekilde devam ettiğini kaydeden Albayrak, “Vatandaşlarımıza, depremin yıl dönümü olan 30 Ekim’de konutları teslim edebilmek için hızlı şekilde çalışıyoruz. İnşallah 30 Ekim’de peyderpey vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız. Bayraklı ilçemizde yaptığımız konutların akabinde, yeni şehir hastanemizin yanında 375 hektarlık alanda, 3 bin 649 konutun yapımına da başladık. Orada 8 etap halinde çalışmalarımız devam ediyor. Oradaki konutlarımızı da inşallah yılbaşı itibarıyla teslim etmeye başlayacağız.” diye konuştu.

Depremde evleri hasar gören 1569 kişiye kira yardımı yaptıklarını ifade eden Albayrak, bu desteğin, konutlar sahiplerine teslim edilinceye kadar devam edeceğini dile getirdi.

“Daireler kullanışlı”

Proje alanlarındaki dairelerin farklılık arz ettiğini aktaran Albayrak, şöyle konuştu:

“1. proje alanımızda 228 konut ve 15 ticari alan var. Buradaki dairelerimiz 2+1 daireler. Büyüklükleri 90 metrekare. Dairelerin her metrekaresi özel projelendirildi. Hiçbir ölü alan oluşmayacak şekilde kullanıma sunulacak. Yani, başka 100-120 metrekare olan dairelerden çok daha kullanışlı daireler bunlar. Bazı proje alanları 3+1. Rezerv alanda da 2 +1 ve 3 +1 daireler mevcut. 1. proje alanını, burada 228 daire var, 30 Ekim’e yetiştirmeye çalışıyoruz. Diğer proje alanlarında da teslim edilecekler var. İnşallah çoğunluğunu teslim etmiş olacağız.”

Bu konutları sadece deprem konutu olarak görmemek gerektiğinin altını çizen Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, İzmir’de bir dönüşümün başlamasını istediğini, bu konutların da buna öncülük etmesi, bir rol model olmasını arzu ettiğini sözlerine ekledi.

ANKARA (AA) – Elazığ depreminde ağır hasar gören Malatya'daki Kurucaova Mahallesi Anaokulu, ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri (ASİL) Yardımlaşma Derneği tarafından yeniden inşa ettirilerek, "ASELSAN Anaokulu" adıyla hizmete girdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, söz konusu anaokulu 24 Ocak'ta meydana gelen ve merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,5 büyüklüğündeki depremde ağır hasar görmüştü.

Okulun yeniden inşası için Malatya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ASİL Yardımlaşma Derneği arasında protokol imzalanmıştı.

Anaokulu, ASELSAN'ın sosyal sorumluluk platformu ASİL tarafından yeniden inşa ettirildi.

ASELSAN Anaokulunun açılış törenine Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de katıldı.

Görgün, buradaki konuşmasında, anaokulunun bağışçıların destekleriyle yeniden inşa edildiğini belirterek, "Anaokulumuz minik öğrencilerin ikinci yuvası olmak için hazır. 9 bini aşan çalışanıyla milletimize mal olmuş ASELSAN'ımızın insanımız, gençlerimiz ve çocuklarımız için yürüttüğü projeleri bulunuyor. Yeniden inşa ettiğimiz Malatya Doğanşehir Kurucaova ASELSAN Anaokulumuz hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

ASİL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş da "ASELSAN ve ASİL Derneği olarak bu çocuklarımızın fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerine ne kadar destek olursak o kadar mutluluk duyacağız." değerlendirmesinde bulundu.