Malatya'da “Kriz Yönetiminde Kadın” konulu panel düzenlendi

MALATYA (AA) – Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, kriz yönetimine ilişkin, "Başta doğal afet olmak üzere savaş, göç veya ekonomik kriz her an, her ülkenin başına gelebilir. Önemli olan önleyici tedbirler ve kriz olduğu anda bu süreci en etkin ve başarılı şekilde nasıl yönetiriz, buna odaklanmak ve başarmak." dedi.

Yavuz, Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen "Kriz Yönetiminde Kadın" konulu panelde, kriz yönetimlerinin Türkiye'de başarılı şekilde yürütüldüğünü düşündüğünü söyledi.

Kriz yönetimine ilişkin en son örneği, 24 Ocak'ta Elazığ merkezli meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde yaşadıklarını aktaran Yavuz, "Zor bir süreç olmasına rağmen hem toplumumuzun duyarlığıyla hem büyük devletimizin muhteşem organizasyonuyla her şey hızla yönetildi. Elbette ki başta doğal afet olmak üzere savaş, göç veya ekonomik kriz her an, her ülkenin başına gelebilir. Önemli olan önleyici tedbirler ve kriz olduğu anda bu süreci en etkin ve başarılı şekilde nasıl yönetiriz, buna odaklanmak ve başarmak." diye konuştu.

Yavuz, daha sonra farklı üniversitelerin yaptığı, kadın ve erkeklerin kriz yönetimleriyle ilgili araştırma verilerini katılımcılarla paylaştı.

Rekabet Kurumu Üst Kurul Üyesi Ayşe Kardaş Ergezen ise hayatta güzellikler kadar zorlukların da bulunduğunu söyledi.

Krizi, "beklenmedik anda ortaya çıkan ve kontrol dışı gelişen, mevcut durumu etkileyen olumsuz durumlar" olarak tanımlayan Ergezen, "Zamana karşı yarışırsınız, çünkü kriz yönetiminde süre uzadıkça kriz de büyür ve daha yıkıcı sonuçlara sebep olabilir." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu, tarihten gelen mirası ve geçmişi bulunduğunu hatırlatan Ergezen, şöyle devam etti:

"Bu tarih, geçmiş ve bu geçmişin üzerinde taşındığı gelecek yükü, Türkiye'yi çok daha büyük mücadelenin içerisinde olmaya itiyor. Hepimiz de yaşadığımız hayatta bu mücadelenin parçası olmaktan kaçınamıyoruz ve bununla beraber yaşamak durumundayız. Aslında bu bizim için gurur. Bakıyorum; İsveç, Norveç Finlandiya gibi yaşamak… Çok az nüfuslar, iddia edebilecekleri hiçbir şey yok. Büyük güç olmak gibi bir dertleri yok ama biz bir imparatorluk mirasından geliyoruz. Dolayısıyla bizim sorunlarımız çok daha farklı. Biz bu sorunları yaşarken ve bu krizleri yönetirken bunun bilinciyle, krizleri, dert değil daha iyi bir gelecek için müreffeh bir Türkiye'nin adımları olarak görüp devam etmemiz gerekir diye düşünüyorum."

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İç Mimarlar Odası Kadın Komisyonu Başkanı Hanze Gürkaş da panelde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün tarihçesini anlattı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ise toplumla iç içe olan bir üniversite olduklarını belirterek, "Ülkemizde ve bölgemizde kalkınmanın hızlandırılması, istihdamın arttırılması ve rekabet gücünün yükselmesi öncelikli hedefimizdir. Bu kapsamda öğrencilerimizi, bilgi, beceri, meslek ve iş alışkanlıklarına sahip nitelikli insanlar olarak yetiştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Hepsiburada İnsan Kaynakları Grup Başkanı Esra Beyzadeoğlu, dünyanın en prestijli sektör yayınlarından Fintech Magazine tarafından, geliştirdikleri finansal uygulamalarla teknoloji sektöründe dijital dönüşüme yön veren en güçlü 100 kadın profesyonelin açıklandığı "Top 100 Women in Fintech" listesinde yer aldı.

Hepsiburada açıklamasına göre, Hepsiburada, geliştirdiği ürün ve hizmetlerle Türkiye'de dijital dönüşümün öncülüğünü üstlenirken, bu topraklardan global bir başarı hikayesi çıkarma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Bu vizyonla attığı adımlar sonucu bugüne kadar birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen Hepsiburada, çalışanlarından aldığı güçle markasına değer katmaya devam ediyor.

Bu kapsamda, dünyanın en prestijli sektör yayınlarından Fintech Magazine tarafından, geliştirdikleri finansal uygulamalarla teknoloji sektöründe dijital dönüşüme yön veren en güçlü kadın profesyonellerin açıklandığı global "Top 100 Women in Fintech" listesinde Türkiye'den yer alan tek isim Hepsiburada İnsan Kaynakları Grup Başkanı Esra Beyzadeoğlu oldu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel açıklanan listede 56. sırada yer alan Beyzadeoğlu, bugüne kadar ulusal ve uluslararası birçok farklı ödül almıştı.

İSTANBUL (AA) – TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, e-ticaretin kadınlar için yeni fırsatlar barındırdığına dikkati çekerek, "Özellikle pandemi döneminde ulusal çapta faaliyet gösteren e-ticaret pazaryerleri ile anlaşmalar yaparak, kadın girişimcilerimize avantajlı paketler sunduk; ilk defa e-ticaret yapacak işletmelerimize düşük komisyonlu satış imkânı getirdik." ifadelerini kullandı.

Markadan yapılan açıklamaya göre, Hepsiburada’nın 2017 yılında, Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan’ın vizyon ve liderliğinde, kadınların ekonomiye katılımını destekleyerek sürdürülebilir bir ekonomik büyümeye katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Programı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu ile imza attığı iş birliği kapsamında bir adım daha ileri taşınıyor.

Kadınların işlerini e-ticarete taşıyarak ekonomik faaliyetlere katılımını artırmak ve e-ticarette güç kazanmalarını sağlamak amacıyla başlatılan iş birliği ile zorlu salgın döneminin etkilerinin hızla ortadan kaldırılmasına da destek verilmesi amaçlanıyor.

E-ticaret ekosisteminin geliştirilmesi, işini e-ticarete taşımak, büyütmek isteyen girişimci kadınlar için fırsat eşitliğinin sağlanması ve dijital dönüşümlerinin desteklenmesi için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlatılan iş birliği ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu’na bağlı 8 bine yakın kadın girişimciye ve bu girişimcilerin kurdukları kadın kooperatiflerine; mart ayına özel 50 bin TL ciroya kadar yüzde 75 komisyon indirimi, 30 bin TL’ye varan reklam ve pazarlama desteği, fotoğraf çekimi ve kargo desteği, işbirliğine özel ücretsiz çevrim içi e-ticaret eğitimleri gibi birçok fırsat sağlanıyor.

Ayrıca Hepsiburada’nın 40’a yakın kategoride, 50 milyon ürün çeşidini müşterileriyle buluşturarak aylık 200 milyonun üzerinde ziyareti ağırlayan dev ekosistemi sayesinde kadın girişimcilerin marka bilinirliklerine de katkı sağlanıyor.

– "E-ticaret kadınlar için yeni fırsatlar barındırıyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, kadınların kendi işlerini kurma yoluyla güçlenmesinin ailede ve kamusal alanda da güçlenmesini sağlayacağını belirtti. Öztürk, şunları aktardı:

"E-ticaret kadınlar için yeni fırsatlar barındırıyor. Özellikle pandemi döneminde online alışveriş, büyük bir ivme kazandı. Pandemi döneminde hepimiz gördük ki dijitalleşen ve e-ticaret yapan firmalar ayakta kalmakta zorlanmadılar, hatta krizi fırsata çevirdiler. Evlerinde ya da atölyelerinde ürettikleri ürünleri çevrim içi pazaryerleri aracılığıyla satışa sunarak ticarete atılan kadınların sayısı her geçen yıl artıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bu vizyonla, kadın girişimcilerimizin dijitalleşmesine ışık tutarak e-ticarete yönelmelerini sağladık. Özellikle pandemi döneminde ulusal çapta faaliyet gösteren e-ticaret pazaryerleri ile anlaşmalar yaparak, kadın girişimcilerimize avantajlı paketler sunduk; ilk defa e-ticaret yapacak işletmelerimize düşük komisyonlu satış imkânı getirdik."

Hepsiburada ile yeni ve kapsamlı bir iş birliğine gittiklerini belirten Öztürk, "TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu’ndaki kadın girişimcilerimize özel mart ayı boyunca devam edecek komisyon indirimi, reklam ve pazarlama desteği, kargo desteği, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunacağız. Ayrıca Hepsiburada ortaklığında geliştireceğimiz özel satış alanıyla kadın girişimcilerimiz hem ürünlerini sergileyebilecek hem de başarı hikâyelerini kısa videolarla anlatabilecek. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadın girişimcilerimizin işlerini büyütmeleri adına her türlü desteği vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

– "Girişimci kadınlar için teknoloji ve pazarlama gücümüzü seferber ediyoruz"

İş birliği hakkında düşüncelerini dile getiren Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan ise dengeli bir ekonomik büyümede kadın istihdamının ve kadınların ticarette güç kazanmasının önemine vurgu yaptı.

Kadınların yaşamın her alanında varlığının, katkısının artmasını çok önemsediklerini aktaran Doğan, "Kadın girişimcilerin ekonomik faaliyetlere katılımı arttıkça yaşam da ekonomimiz de güçleniyor ve zenginleşiyor. Böylece, dijital dönüşüme ayak uyduran, rekabetçi ve daha güçlü bir ülke olma yönünde hızlı yol alıyoruz. Hepsiburada olarak, Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Programı ile tüm teknoloji ve pazarlama gücümüzü kadınlar için seferber ediyoruz. Hepsiburada ve TOBB arasında sağlanan iş birliği ile programımıza TOBB Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulu üyelerini dahil ederek, e-ticarette büyümek isteyen, işlerini yeni kuran kadın girişimcilerin e-ticaret ile tanışmaları ve imkanlara erişimleri için ilave katkılar sunduğumuz için memnuniyet duyuyoruz. Çağdaş bir toplumun temelinde cinsiyet eşitliği olması gerektiğinden hareketle, tüm imkanlarımızı seferber ederek kadın girişimcilerin işlerini büyütmeleri için çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Hepsiburada’nın dengeli bir ekonomik büyüme sağlamak adına kadın istihdamının artırılması ve e-ticarette girişimci kadınların desteklenmesini sağlamak için 2017 yılında başlattığı Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü programıyla bugüne kadar 19 binden fazla girişimci kadına ulaşıldı.

50 kadın kooperatifi ve 15 sivil toplum kuruluşunun faydalandığı programa dahil olan girişimci kadınlardan yüzde 95’i satış başarısı gösterdi ve işlerini 98 kat büyüttüler.