Malatya'da sağlık personeli deprem anında çalışmaya devam etti

MALATYA (AA) – Malatya'da 112 Komuta Kontrol Merkezi personelinin deprem olduğu esnada görevlerine devam etmesi güvenlik kameralarına yansıdı.

112 Komuta Kontrol Merkezi doktorlarından Osman Özgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deprem olduğu sırada komuta merkezinde nöbette olduğunu belirtti.

Deprem anında diğer sağlık çalışanları gibi kendisinin de görev yerini bir an olsun terk etmediğini, bunun kamera görüntülerine de yansıdığını söyleyen Özgül, şöyle devam etti:

"Deprem meydana geldiğinde sistemlerimiz aktif haldeydi ve görevinin başından ayrılan olmadı. Sistemlerimizden deprem bölgesine baktık ve Doğanyol olduğunu gördük. İvedi bir şekilde 20 ambulans görevlendirdik, 17'si Doğanyol'a, 2'si Pütürge'ye ekiplerimiz konuşlandı. Bir saat içerisinde Elazığ iline destek olunması amacıyla 21 ambulans ve 1 UMKE ekibimiz görevlendirildi. Tüm personelimiz deprem anında görevinin başındaydı, telefona sarılıp aileleriyle görüşmek yerine gelen çağrıları karşıladılar. Deprem bölgesinin belirlenmesini ve ambulans yönlendirmesiyle ilgili ciddi bir çaba sarf ettiler. Arkadaşlar öz güvenle çalıştı, görev yerini terk etmedi."

Kendi ailesiyle ambulansların yönlendirilmesinden sonra konuşabildiğini belirten Özgül, "Ailemle depremden yaklaşık 1 saat sonra görüşebildim. Çünkü Komuta Kontrol Merkezinden sorumlu doktordum. Bütün arkadaşlarımda bu özverili çalışma vardı." diye konuştu.

– "Hepimiz soğukkanlılığımızı sürdürdük"

Acil Tıp Teknikeri Meltem Kaya, deprem anında nöbette olduğunu o sırada korktuğunu, ancak işini bırakmadığını belirtti.

Tüm olumsuzluklara rağmen ekip olarak özverili bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini anlatan Kaya, "Hepimiz soğukkanlılığımızı sürdürdük. Yönlendirmeleri yaptık, depremden etkilenen bölgelere ambulanslar gönderildi. Çok zor anlar geçirdik. Depremden sonra çağrılar yoğunlaştı, telefonu alıp ailemizi arayamadık." dedi.

Kaya, ekipleri yönlendirdikten ve çağrılar azaldıktan sonra ailesine ulaştığını sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ege Denizi’nde saat 07.40’ta 4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deniz yüzeyinin 11,87 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Datça ilçesine 21 kilometre mesafede olduğu belirlendi.

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, Bayraklı ilçesindeki 7 proje alanı arasında yer alan 1. proje alanında, gazetecilere, inşaat çalışmaları hakkında bilgi verdi, daireleri gezdirdi.

Depremin ardından hasar tespit ve enkaz kaldırma çalışmalarını bitirdikten sonra şehir içinde belirlenen 7 proje ile şehir hastanesi yanındaki alanda hızlı şekilde çalışmalara başladıklarını anlatan Albayrak, inşaatların temel atma törenlerini de şubatta gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Şehir içindeki 7 proje alanında yer alan 1444 konutun yapımının hızlı şekilde devam ettiğini kaydeden Albayrak, “Vatandaşlarımıza, depremin yıl dönümü olan 30 Ekim’de konutları teslim edebilmek için hızlı şekilde çalışıyoruz. İnşallah 30 Ekim’de peyderpey vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız. Bayraklı ilçemizde yaptığımız konutların akabinde, yeni şehir hastanemizin yanında 375 hektarlık alanda, 3 bin 649 konutun yapımına da başladık. Orada 8 etap halinde çalışmalarımız devam ediyor. Oradaki konutlarımızı da inşallah yılbaşı itibarıyla teslim etmeye başlayacağız.” diye konuştu.

Depremde evleri hasar gören 1569 kişiye kira yardımı yaptıklarını ifade eden Albayrak, bu desteğin, konutlar sahiplerine teslim edilinceye kadar devam edeceğini dile getirdi.

“Daireler kullanışlı”

Proje alanlarındaki dairelerin farklılık arz ettiğini aktaran Albayrak, şöyle konuştu:

“1. proje alanımızda 228 konut ve 15 ticari alan var. Buradaki dairelerimiz 2+1 daireler. Büyüklükleri 90 metrekare. Dairelerin her metrekaresi özel projelendirildi. Hiçbir ölü alan oluşmayacak şekilde kullanıma sunulacak. Yani, başka 100-120 metrekare olan dairelerden çok daha kullanışlı daireler bunlar. Bazı proje alanları 3+1. Rezerv alanda da 2 +1 ve 3 +1 daireler mevcut. 1. proje alanını, burada 228 daire var, 30 Ekim’e yetiştirmeye çalışıyoruz. Diğer proje alanlarında da teslim edilecekler var. İnşallah çoğunluğunu teslim etmiş olacağız.”

Bu konutları sadece deprem konutu olarak görmemek gerektiğinin altını çizen Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, İzmir’de bir dönüşümün başlamasını istediğini, bu konutların da buna öncülük etmesi, bir rol model olmasını arzu ettiğini sözlerine ekledi.