Malatya'daki deprem – 15.04.2019

(AA) – 'nın Arguvan ilçesi sakinleri, saat 07.41'de meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki depremde yaşadıklarını anlattı.

Hakverdi Mahallesi sakinlerinden Bekir Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde ilçede yaşanan depremler nedeniyle evlerine giremediklerini söyledi.

AFAD tarafından kurulan çadırda kaldıklarını belirten Kaya, şöyle devam etti:

"Depremi hissettiğimiz anda çadırdan çıktık. Gece de sarsıntılar oldu. Her gün böyle sarsıntılar yaşıyoruz ama bugün şiddetli sallandık. Korkuyoruz, evimizde hasar oluştu. Geceleri uyuyamaz olduk. Tüm ihtiyaçlarımızı çadırda karşılıyoruz. Evimizin alt katında hayvanlarım var. Biz kaçıyoruz ama onların kaçacak yeri yok. Onlar ne olacak bilmiyoruz."

Vatandaşlardan Çiçek Kaya ise depremler nedeniyle evlerine girmekten korktuklarını ifade etti.

Evde yaşlı annesi bulunduğunu anlatan Kaya, "Neredeyse bir aydır evimize giremiyoruz. Bu diğerlerine göre daha şiddetliydi. Önceleri daha az oluyordu ancak son bir aydır sürekli sarsıntılar meydana geliyor, evlerde kalamıyoruz." diye konuştu.

Karababa Kaya da AFAD'ın çadırlarında yaşamlarını sürdürdüklerini kaydederek, "Bir aydır uyku yok bize. Evlerimizde hasar var. Evlerimizin, karşı tarafındaki meraya kaldırılması konusunda yetkililerden destek bekliyoruz. Mağduruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Arguvan'da saat 07.41'den sonra büyüklüğü 1,1 ile 3,1 arasında 34 sarsıntı kaydedildi. İlçede 21 Mart'ta 4,1, 25 Mart'ta 4,5, 28 Mart'ta ise 4,1 büyüklüğünde üç sarsıntı meydana gelmişti.

 • Malatya'daki deprem – 21.03.2019
 • MALATYA (AA) – Malatya'nın Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, saat 08.51'de meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki deprem sonrası incelemelerde bulundu.
  Kızıldaş, depremden etkilenen Güveçli, Hakverdi ve Tatkınık Mahalleleri'ne giderek, sarsıntıdan etkilenen ve evlerinde çatlaklar oluşan aileleri ziyaret etti.
  Depremle ilgili vatandaşlardan bilgi alan Kızıldaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, sarsıntı sonrası etkilenen mahallelere gittiğini ve incelemelerde bulunduğunu belirtti.
  Kızıldaş, depremden

 • Malatya'daki deprem – 26.03.2019
 • MALATYA (AA) – Malatya Valisi Aydın Baruş, Arguvan ilçesinde meydana gelen 4,1 ve 4,5 büyüklüğündeki depremlerde 93 konutta ağır, 128 konutta da hafif hasar tespit edildiğini bildirdi.
  Vali Baruş, Kaymakam Abdullah Şahin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, AFAD İl Müdürü Mustafa Türker ve Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ile depremin etkili olduğu ilçeye bağlı