Paz. Ağu 18th, 2019

Malezya'da ülke ekonomisinin canlanması için yeni birim kuruldu

KUALA LUMPUR (AA) – Malezya hükümeti, ülkedeki ekonomik durgunluk ve hayat pahalılığına çözüm sağlamak için özel yetkili bir birim kurdu.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, ülkedeki ekonomik büyümeyi canlandırma ve servet dağılımını dengeleme amacıyla içinde ilgili bakanların ve iş dünyasından liderlerin olacağı Ekonomik Faaliyet Konseyinin kurulduğu belirtildi.

Başbakan Mahathir Muhammed'in yöneteceği konseyde, kabineden Ekonomi Bakanı Muhammed Azmin Ali, Hazine Bakanı Lim Guan Eng, Uluslararası Ticaret ve Endüstri Bakanı Darell Leiking ve Çalışma Bakanı Baru Bian görev yapacak.

Bazı eski bakanların da görevlendirildiği konseyde ülkenin dış borçlarının azaltılması, Çin ile imzalanan altyapı projelerinin durumu ve yeni istihdam alanlarının yaratılması gibi sorunlar ele alınacak.

Mahathir geçen yıl, mevcut ekonomik gidişatı düzeltmek için hükümet bünyesinde özel yetkili bir birim kurulacağı sinyalini vermişti.

Dış borcu geçen sene 250 milyar doları bulan Malezya'nın para birimi ringgit, ABD doları karşısında değer kaybı yaşamıştı.

  • “Alman iş dünyası küresel ihtilaflardan endişeli”
  • BERLİN (AA) – Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Başkanı Eric Schweitzer, küresel ekonomik büyümenin ivme kaybettiğinin "kesin" olduğunu belirterek, “Uluslararasılaşmış Alman ekonomisi ve şirketleri bundan doğrudan etkileniyor.” dedi.
    Alman Yurtdışı Ticaret Odaları (AHK'lar) tarafından eylül ve ekim aylarında 3 bin 500 Alman şirketin katılımıyla yapılan “küresel iş görünümü” anketi sonuçları Schweitzer ve DIHK’in