Maltepe Üniversitesi'nden gıda israfının önlenmesine katkı

İSTANBUL (AA) – Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, dünyada milyonlarca insanın açlık çektiği günümüzde gıda israfının önlenmesi için küresel çapta yapılan çalışmalara önemli katkı sunduklarını belirterek, "Hazırladığımız 'Atık Yok, Hayat Var' belgeseli ile hem israfı hem de israfla mücadeleyi anlattık." ifadesini kullandı.

Maltepe Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 29 Eylül'ü Küresel Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü ilan etti. Küresel Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü ile gıda israfına karşı küresel farkındalık oluşturmak amaçlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, dünyada milyonlarca insanın açlık çektiği günümüzde gıda israfının önlenmesi için küresel çapta yapılan çalışmalara Türkiye'den önemli bir katkı sağlandığını belirtti.

2021 BM Gıda İsrafı Endeksi Raporu'nun dünya genelinde 619 milyon insanın açlıktan etkilenirken, yılda 931 milyon ton gıdanın israf edildiği gerçeğini gözler önüne serdiğini vurgulayan Karasar, evler ve restoranlarda hazır gıdanın büyük bir kısmının çöpe gitmesinin küresel bir sorun olduğunu aktardı.

​​​​​​​Karasar, Maltepe Üniversitesi olarak hazırladıkları "Atık Yok, Hayat Var" belgeseliyle hem israfı hem de israfla mücadeleyi anlattıklarını bildirdi.

Belgesel filmin amacının, Türkiye'de gıda israfının önlemesi için farkındalık yaratmak, gıdanın üretiminden tüketimine ve çöpe atılmasına kadar yaşanan sürece tanıklık yapanların seslerini duyurmak olduğunu aktaran Karasar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Belgesel film için Türkiye'nin dört bir yanında tarladaki çiftçiden tezgahının başındaki pazarcıya, sera üretimi gerçekleştiren ziraat mühendisinden fırıncıya kadar çok kişiye mikrofon uzatıldı. Belgesel filmle yüzleşmediğimiz önemli bir gerçeği bir kez daha vurguluyoruz. Dünyada israf edilen gıda, 40 tonluk 23 milyon kamyon dolusu yiyeceğe karşılık geliyor. İsraf, her ülkede önemli miktarda gerçekleşiyor. Türkiye de gıda israfının çok olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Her yıl kişi başı 93 kilogram yiyecek israf ediliyor. Buna 'dur' diyelim."

– "İsrafın doğaya, ekonomiye etkisine, açlıkla mücadeleye olan katkısına dikkati çekildi"

Prof. Dr. Şahin Karasar, Türkiye'nin dört bir yanından çiftçi, pazarcı, ziraat mühendisi ve vatandaşların israfla mücadeleyi kamera karşısına geçerek anlattığını bildirdi.

Belgeselde uzmanlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ise israfın doğaya, ekonomiye etkisine, açlıkla mücadeleye olan katkısına dikkati çektiğini aktaran Karasar, katılımcıların atıkların yeniden ekonomiye kazandırılması için çağrıda bulunduğunu belirtti.

Verilen bilgiye göre, belgeselde Türkiye'deki israfın boyutları, nedenleri, önlenmesi, iklim değişikliğiyle bağlantısı, atıkların yeniden ekonomiye kazandırılması, gıda bankacılığı konularını Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisi-Gıda ve Tarım Örgütü Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, TİDER Yönetim Kurulu Başkanı Hande Tibuk, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Fatih Akgül, Ekonomist Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi, Sosyolog Prof. Dr. Veysel Bozkurt, Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Merve Öksüz, İSTAÇ İstanbul Çevre Yönetimi AŞ Genel Müdürü Aslan Değirmenci, İklim Mühendisi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ayşen Erdinçler yorumladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan "Algan Takımı" TEKNOFEST'e katılmaya hazırlanıyor.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 21-26 Eylül'de İstanbul Atatürk Havalimanında yapılacak.

Maltepe Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan "Algan Takımı"nda geliştirilen yazılımlarla tasarlanan "Karma sürü elemanları ile pandemi süresince ilaç, erzak ve hasta taşınması simülasyonu çözümü" ile TEKNOFEST'e katılmaya hazırlanıyor.

Algan Takımı, Teknofest 2021 "Karma Sürü Simülasyonu" yarışmasında finale gelene kadar Ön Tasarım Raporu ve Kod ve Video Teslimi aşamalarını geçerek, finale kalan 10 takım arasında yer almayı başardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen takım danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Emre Atlıer Olca, tasarladıkları projeye ilişkin, "Algan takımı, pandemi sürecinde pandeminin etkisini en aza indirmek ve hastalıkla mücadele etmek için Karma Sürü Elemanları ile bir çözüm geliştirdi. Bu çözüm pandemiyle yaşam günlerinde kritik bir öneme sahiptir ve sonraki geliştirilecek projeler için örnek teşkil etmektedir. Geçen senenin de Teknofest birincisi olan takımımdan bu sene de çok değerli bir başarı bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği 4. sınıf ve Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencilerinin bir araya gelerek kurduğu "Algan Takımı", Yahya Mehmet Sağdur, Zeynep Tüfekçi, Burak Aktepe, Bilal Gelik ve Fatma Betül Özgen’den oluşuyor.

İSTANBUL (AA) – Maltepe Üniversitesi’nde 4 gün süren mezuniyet törenlerinde önlisans ve lisans programlarında 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim ve öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler diplomalarını aldı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, küresel salgın döneminde uzaktan yapılan mezuniyet törenleri telafi ediliyor. Normalleşme döneminin gelmesiyle binlerce öğrenci üniversitelerden mezun olmaya devam ediyor.

Maltepe Üniversitesi’nde 4 gün süren mezuniyet törenlerinde önlisans ve lisans programlarında 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim ve öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler diplomalarını alarak mezun oldu.

Üniversitenin içinde yer aldığı Marmara Eğitim Köyü Marmara Açıkhava Tiyatrosu'nda yapılan mezuniyet törenlerine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Mütevelli Heyetinin temsilcileri, dekanlar, öğretim üyeleri, mezun öğrencilerle aileleri katıldı.

Uzun bir aradan sonra mezuniyet töreni için yeniden bir araya gelen öğrenciler ile öğretim üyeleri fotoğraf çekimi için sahneyi doldururken renkli görüntüler ortaya çıktı.

Bu sırada bölümlerini ya da programlarını birinci, ikinci ve üçüncü olarak bitiren öğrenciler adına son zamanlarda yaşanan yangın felaketleri dolayısıyla TEMA Vakfı’na fidan bağışında bulunuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, geçen yıl küresel salgın nedeniyle çevrim içi düzenledikleri mezuniyet törenlerini bu yıl yeniden yaptıklarını ve öğrencilerle tekrar bir araya geldikleri için mutlu olduklarını belirterek, “Son bir buçuk yıldır her şey çok farklı hale geldi. Bu dönemde öğrenim yönetim sistemlerimizle en iyisini yapmaya çalıştık ve bu başarımız da YÖK tarafından çevrim içi dersleri eşzamanlı yapan birinci üniversite olarak ilan edildi. Bizler 25 yıldır öğrencilerimizle birlikte büyüdük ve büyümeye de devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Maltepe Üniversitesi 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim ve öğretim yılları mezuniyet törenleri, 18 Eylül 2021 Cumartesi günü yapılacak olan Lisansüstü Eğitim Enstitüsü mezuniyet töreniyle son bulacak.