Manavgat'taki yangında kül olan tedavi parasına hayırseverlerin desteğiyle kavuştu

ANTALYA(AA) – Antalya’nın Manavgat ilçesindeki orman yangınında evi ve tedavisi için biriktirdiği parası yanan Cemile Öner, yangın sonrası kaybettiğinden daha fazlasını gönderen hayırseverlere teşekkür etti.

Manavgat’ta 28 Temmuz’da ormanlık alanda başlayan ve yerleşim yerlerine sıçrayarak çok sayıda evin yanmasına neden olan yangının ardından yaralar sarılıyor.

Yangının en fazla etkilediği mahallelerden biri olan Karaöz’de yaşayan 60 yaşındaki Cemile Öner de yangında evini, hayvanlarını ve 5 yıl önce yakalandığı meme kanseri tedavisi için biriktirdiği 15 bin lirasını kaybetti.

Parasını alabilmek için yangın sırasında kapısını kırarak eve girmeye çalışan ancak alevler nedeniyle çaresiz bir şekilde evinin yandığını izleyen Öner’i, Türkiye, AA muhabirinin yaptığı haberle tanıdı. Hikayesi ve ağıtlarıyla insanları duygulandıran Öner’in yüzü, yurt içinden ve yurt dışından kendisine uzanan yardım eliyle yeniden güldü.

Yaklaşık 30 yıl önce eşi Hasan Öner’i kaybettikten sonra çiftçilik yaparak iki çocuğunu büyüten, bütün birikimini ise yangında yitiren Öner, yangın sonrası kendisine hediye edilen konteynırda yaşamaya başladı. Yangından kaçması için saldığı küçükbaş hayvanlarından ikisini mahalleye yakın bir bölgede bulan Öner, AA muhabirine, durumundan haberdar olan hayırseverlerin kısa sürede kendisine ulaşarak destekte bulunduklarını belirtti.

“Tedavi olabileceğim paraya kavuştum”

Konteynırın bir iş insanı tarafından verildiğini, ev eşyalarının da hediye edildiğini anlatan Öner, şunları söyledi:

“Evimi, hayvanlarımı kaybettim ama canımızı kurtardık. Allah’a bin şükür ayaktayız. Tedavim için ineğimi satmıştım, yangında biriktirdiklerimle 15 bin liramı kaybettim. Çok şükür, yanan paramın daha da fazlasını getirdiler, bana teslim ettiler. Tedavi olabileceğim paraya kavuştum. Yetmezse yine yardım edeceklerini söylediler. Türkiye’nin her yerinden aradılar. Allah razı olsun herkesten.”

Antalya’da özel bir hastanede tedavisinin sürdüğünü dile getiren Öner, yaklaşık 6 ay sonra bir operasyon geçireceğini belirtti.

Vatandaşların çok duyarlı olduğunu belirten Öner, “Yangında sırtımdaki gömlekle çıktım. Halkım da devletim de sahip çıktı, geldiler giydirdiler, yedirdiler. Herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

Yanan evi için de çok üzüldüğünü aktaran Öner, “Akşam olunca hüzün çöküyor. Evim küçüktü ama çardağım vardı, çok güzeldi. Çok emek vermiştim, eşim vefat ettiğinde çocuklarım çok küçüktü, biri bebekti. Tek başıma yapmıştım.” diye konuştu.

Öner, yanan evinin yerine yenisinin yapılacağı sözü verildiğini belirterek, sabırsızlıkla yeni evine geçmeyi beklediğini kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Kızılaydan yapılan açıklamada, 28 Temmuz’da Manavgat’ta çıkan orman yangınlarının bölgede büyük bir alana yayıldığı ve günler sonra kontrol altına alınabildiği hatırlatıldı.

Türk Kızılayın bölge halkının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tüm imkanlarını seferber ettiği ve çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Afetzedeler için yardımlarına devam eden Kızılay, şubeleri aracılığıyla da vatandaşlara destek oluyor. Kızılay Afyonkarahisar Şubesi tarafından bağışlanan 18 küçükbaş hayvan, kura sonucu, Kızılay Manavgat Şubesi aracılığı ve İl Tarım Müdürlüğü iş birliğiyle tespit edilen hak sahiplerine dağıtıldı. Ayrıca yangında evlerini kaybedip geçici kiralık evlere geçen ihtiyaç sahibi 2 aileye de gıda kolisi ve hijyen seti dağıtımı gerçekleştirildi.”

İSTANBUL (AA) – Online seyahat bileti platformu obilet.com'un verilerine göre, Marmaris'e seyahat eden turist sayısı, yangın döneminde mevsim normallerinin yüzde 63'üne kadar düşerken, yangın sonrası dönemde potansiyelinin ancak yüzde 71'ine ulaşabildi.

Manavgat'ta da yangınların sürdüğü dönemde yüzde 15'e varan ziyaretçi kaybı, yangınlar kontrol altına alındıktan sonra yüzde 5 düzeyinde devam etti.

obilet.com, yangın döneminde gelen turist sayılarını açıkladı.

Temmuz ayının son günlerinde Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan ve Türkiye'nin birçok şehrinde meydana gelen orman yangınları, bu bölgelerdeki turizm ve ulaştırma sektörlerini kalıcı olarak olumsuz etkiledi.

Yangın döneminde ve sonrasında bu bölgelere gelen yolcu sayılarını paylaşan obilet.com'un verilerine göre, yangınlar kontrol altına alınarak söndürüldükten sonra dahi Marmaris ve Manavgat bölgelerine gelen yerli ve yabancı turist sayısında düşüş yaşandı.

Verilere göre, en büyük düşüş Marmaris'te yaşandı. Yangınların kontrol altına alındığı ağustos ayının 10'u ila 25'i arasındaki dönemde Marmaris ve Manavgat bölgelerine gelen yolcu sayısı, yangınların devam ettiği 2 haftalık döneme kıyasla bir miktar artış gösterse de sezon beklentilerinin altında kaldı.

Marmaris'e seyahat eden turist sayısı yangın döneminde mevsim normallerinin yüzde 63'üne kadar düşerken, yangın sonrası dönemde potansiyelinin ancak yüzde 71'ine ulaşabildi.

Manavgat'ta yangınların sürdüğü dönemde yüzde 15'e varan ziyaretçi kaybı, yangınlar kontrol altına alındıktan sonra da yüzde 5 düzeyinde devam etti.

obilet.com tarafından yolcu hareketliliğin karşılaştırılması amacıyla kullanılan Antalya merkeze ait verilerde ise bu yönde bir harekete rastlanmadı ve oluşan durumun "Manavgat ve Marmaris gibi yangının etkilediği bölgelere özel bir durum" olduğu kanıtlanmış oldu.

– Manavgat'tan dönüşler hızlandı

obilet.com, yangından etkilenen bölgelere yönelik yolcu trafiğinin yanı sıra ilgili bölgelerden dönüş yapan turist ve vatandaşların seyriyle ilgili de bir analiz gerçekleştirdi.

Buna göre, yangın süresince Manavgat'a yolculuk yapanların oranı, Manavgat'tan dönenlerin oranının yüzde 25 altına düştü ve bu durum etkisini sonraki haftalarda da devam ettirdi.

Marmaris'te, Manavgat'a göre daha az olsa da gelen-giden dengesinde önemli bir kayıp yaşadı. Kıyas amacıyla analiz edilen Antalya verilerinde ise dengeli seyrin devam ettiği gözlendi.

– "Afet sonrası destek paketlerinin altyapı-tedarik-ulaştırma sektörlerini de kapsaması gerekiyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen obilet.com Strateji ve Kurumsal Gelişim Direktörü M. Sertaç Keleş, obilet.com olarak turizm bölgelerine sefer düzenleyen tüm otobüs ve hava yolu firmalarının rota bazlı bilet satış adetlerinden oluşan, tam temsil gücüne sahip bir veri setleri bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Kontrollü değişken olarak kullandığımız Antalya merkeze olan seyahatlerle kıyasladığımızda Marmaris ve Manavgat'a giden yolcu sayısında yangınlar sona erdikten sonra dahi mevsim normallerinin altında bir seyir olduğunu gözlemledik. Özellikle Marmaris'te yüzde 30'a varan bir yerli turist kaybı yaşandı. Temmuz ve ağustos aylarında dengeli şekilde gitmesi beklenen gelen ve giden yolcu oranlarını ele aldığımızda da Marmaris ve Manavgat'tan dönüş yapan yolcuların bu bölgelere giden yolculardan devamlı şekilde daha fazla olduğunu görüyoruz.

Bu bağlamda, afetten etkilenen bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza ve iş yerlerine yapılan desteklerin bir benzerinin hem bölgedeki turizm işletmeleri hem de iş yeri adresi bu merkezlerde olmamakla birlikte bu bölgelere taşıma-tedarik hizmeti sağlayan lojistik ve ulaştırma sektörleri için de gündeme getirilmesinde fayda görüyoruz."