Manisa'da helikopter destekli trafik uygulamasında 457 araç denetlendi

MANİSA (AA) – Manisa'da yapılan helikopter destekli trafik uygulamasında 457 araç kontrol edildi.

İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü trafik ekiplerinin yaptığı müşterek denetimde, İzmir-İstanbul Otoyolu, Manisa-Turgutlu ve Manisa-Akhisar kara yolları, Aydın Jandarma Filo Komutanlığından görevlendirilen helikopterle havadan kontrol edildi.

Helikopterden izlenen ve ihlal yaptığı belirlenen araçlar, kentin giriş noktalarındaki 4 sabit noktada bekleyen ekiplere bildirildi. 15 ekip ve 40 polis ve jandarma personelinin görev aldığı denetim, yaklaşık 90 dakika sürdü.

AA ekibi tarafından havadan görüntülenen denetimde 457 araç kontrol edilirken, kural ihlali yaptığı tespit edilen 29 sürücüye cezai işlem yapıldı. Denetimlerde toplam 16 bin 166 lira tutarında ceza uygulandı.

Denetime, İl Emniyet Müdür Yardımcısı İlker Çakmak, İl Jandarma Trafik Şube Müdürü Ünal Erdemir, Turgutlu Jandarma Komutanı Yüzbaşı Halim Karaer ve görevli personel katıldı.

Devlet kara yollarında meydana gelen trafik kazalarını azaltmak amacıyla yapılan helikopter destekli trafik denetimlerinin süreceği bildirildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AMASYA (AA) – Amasya Emniyet Müdürlüğü Trafik Bölge Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, maket polis aracının yanında uygulama gerçekleştirdi.

Yaklaşık bin aracı kontrol eden ekipler, kurallara uymayanlar hakkında yasal işlem yaparken, sürücüler ile yolculara yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve trafik tedbirleri konusunda uyarıda bulundu.

Trafik Bölge Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli Komiser Burak Tavşan, uygulamayı vatandaşların maket polis araçlarının bulunduğu yerde gerçek polislerin de olabileceğini düşünmesi için yaptıklarını söyledi.

Maket polis aracı uygulamasının 2018 yılında hayata geçirildiğini belirten Tavşan, uygulamanın trafik kazalarını azalmasında etkili olduğunu aktardı.

Özellikle şehirler arası kara yollarında trafik kazalarının meydana gelebileceği kör noktalara yerleştirilen maket polis araçlarıyla sürekli ve etkin trafik denetimi yapıldığı hissiyatı oluşturulduğunu anlatan Tavşan, "Böylece trafik kazalarının ve kural ihlallerinin önüne geçmeye çalıştık. Emniyet Müdürlüğü olarak bazı denetimlerimizi maket araçlarımızın önünde gerçekleştiriyoruz. Buradaki en önemli amacımız da vatandaşlarımızın zihninde oluşan maket polis aracı algısını kırıp yakalanma duygusunu ön plana çıkararak trafik kazaları ve kural ihlallerini en aza indirgemek. Bu uygulamayla yaralanmalı ve ölümlü kazalarda yüzde 17,5 azalma olduğu görülmektedir." ifadelerini kullandı.

Uygulamada durdurulan sürücülerden Mustafa Arslan ise maket polis aracı uygulamasının artık sürücüler tarafından fazla dikkate alınmadığını belirterek, "Sürücüler maket polis aracını gördüğünde herhangi bir yavaşlama olmuyor. Hızlı gidenler için bence olumlu bir uygulama oldu. İster istemez hızlı gidildiğinde maket mi polis aracı mı olduğunun tam farkına varılmıyor." dedi.

YOZGAT (AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan şehirler arası giriş çıkış kısıtlamalarının kaldırılması ve yaz tatilinin başlamasıyla yollarda oluşan trafik yoğunluğu nedeniyle Yozgat'ta denetimler artırıldı.

"Bozok Trafik Güven Uygulaması" ismiyle yapılan denetimlerde, Kırıkkale il sınırından Sivas il sınırına kadar 243 kilometre yol güzergahında 40 emniyet ve 10 jandarma olmak üzere 50 ekipte 125 personel görev aldı.

Araçları durduran ekipler, sürücülerin sorgulamasını yaparken trafik kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulundu.

Denetimlerde, trafik kazası nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesinin, yaşanacak sosyoekonomik kayıpların ortadan kaldırılmasının, mümkün olduğunca daha çok ekip ve personelle görünür olunmasının ve vatandaşların trafikte daha dikkatli seyretmesinin amaçlandığı belirtildi.

Gerçekleştirilen uygulamadan memnun kalan sürücüler ise güvenlik güçlerine teşekkür etti.

Ankara'dan Erzincan'a giden Burak Sarıkaya, yol boyunca emniyet ve jandarma ekiplerini gördüklerini söyledi.

Sarıkaya, "Normalleşme sürecinde trafikte yoğunlaşma var. Trafik ekiplerimiz de bizim can güvenliğimiz için 24 saat mücadele ediyorlar, hepsine teşekkür ederim." dedi.