MARİŞ, iş insanlarını Mardin 2. OSB'de yatırıma davet etti

İSTANBUL (AA) – Mardinli İş Adamları Derneği (MARİŞ) Başkanı Abdülkadir Akkuş, tüm iş insanlarını Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yatırıma davet ederek, "Gelin 2. OSB'ye yatırım yapın. Hem sizin işiniz hem şehrimizin istihdamı, üretimi, ihracatı ve ekonomimiz büyüsün. Biliyoruz ki, Mardin markasına yatırım yapanlar asla pişman olmayacaktır." ifadelerini kullandı.

MARİŞ Başkanı Akkuş yaptığı yazılı açıklamada, tamamlanma aşamasına gelen 2. OSB'ye yatırım çağrısı yaptı.

Mardin'in istihdam ve ekonomisine ciddi katkı sağlayacak olan 2. OSB'de alt ve üst yapı çalışmalarında sona gelindiğini aktaran Akkuş, Mardinli iş insanlarının ulusal ve global ölçekte etkin birer aktöre dönüşmeleri için olağanüstü bir gayret gösterdiklerini bildirdi.

2. OSB'de herkesi yatırıma davet eden Akkuş, şunları kaydetti:

"Tamamlanmak üzere olan Mardin 2. OSB, yeni yatırımlar için büyük fırsatlar sunuyor. Hem üyelerin hem de Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanına dağılmış Mardinli iş insanlarının bu fırsattan faydalanmalarını istiyoruz. Burada yapılacak yatırımla dünyadaki trendlerle ve küresel pazarların talepleriyle uyumlu, katma değerli üretimin ve ihracatın yolu açılacaktır.

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanına dağılmış Mardinli olsun olmasın yerli ve uluslararası tüm girişimcileri, 2. OSB'ye yatırım yapmaya davet ediyoruz. Gelin 2. OSB'ye yatırım yapın. Hem sizin işiniz hem şehrimizin istihdamı, üretimi, ihracatı hem de ekonomimiz büyüsün. Tecrübelerimizden biliyoruz ki, Mardin markasına yatırım yapanlar asla pişman olmayacaktır."

– "İlk 7 ayda ihracatımızın yüzde 81,6'sını Irak’a gerçekleştirdik"

Abdülkadir Akkuş, doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığı Mardin 1. OSB'nin ardından yatırımı teşvik etmek ve ülke ekonomisini güçlendirmek üzere 2. OSB’yi kurduklarını aktardı.

Mardin 2. OSB'yi çok önemsediklerini belirten Akkuş, “Mardin olarak ilk 7 ayda ihracatımızın yüzde 81,6’sını Irak’a gerçekleştirmiş durumdayız. Ancak ihracatta hem sektörel, hem de bölgesel çeşitlendirmeye gitmemiz ve olası krizlere karşı dayanıklılığımızı artırmamız gerekiyor. Yapımı tamamlanan 2. OSB, bu açıdan önemli bir fırsat sunuyor." ifadelerini kullandı.

Mardin'in ekonomisi hakkında da bilgi veren Abdülkadir Akkuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Mardin 24,1 milyar TL'lik ekonomik büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük 34'üncü şehri. TÜİK verilerine göre Mardin'de 2015 yılında 1.523 olan imalat sanayi girişim sayısı bugün 1.900'ü geride bırakmış durumda. Mardin'de istihdam son 5 yılda yüzde 23,5 artışla 2021 yılında 114 bin 280'e yükseldi. Mardin, 2020 yılını Kovid-19 etkisine rağmen yüzde 13,7 artışla 903,9 milyon dolar ihracatla kapattı.

2021 yılının ilk 7 ayında ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artışla Mardin'den dünyaya 484,2 milyon dolar ihracat yapmayı başardık. İlk 7 ay itibarıyla Türkiye'nin en büyük 21'inci ihracatçı iliyiz. Bu yıl ihracatımızda en büyük payı 220,5 milyon dolar ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar alırken, onu 67,4 milyon dolar ile hazır giyim konfeksiyon sektörü izliyor. Çimento cam ve seramik sektörleri ile kimya sektörü takipçi konumdalar. Son yıllarda hazır giyim, tekstil, cam, mobilya, kimya, makina akşamları, demir-çelik gibi sektörlerden hem yerli hem yabancı yatırımcıların bölgeye ilgisinin arttığını görüyoruz."

– "Bölgesel çeşitlilik daha da artacak"

Demir-çelik, kimya, cam gibi alanlarda yatırımcıların bir kısmını MARİŞ olarak programlarında da ağırladıklarını belirten Akkuş, şu ifadeleri kullandı:

"Mardin'e yatırım kararı alan ve bu yatırımı hayata geçirenlerin Mardin’e yatırım yapma kararından pişman olmadıklarını, aksine diğer yatırımcıları da bu konuda cesaretlendirdiklerini gördük. 2. OSB sayesinde sektörel ve bölgesel çeşitliliğimizin artacağına, makineden kimyaya, mobilyadan otomotiv yan sanayiye kadar geniş bir yelpazede yerli ve yabancı yatırımcıların Mardin’de üretim fikrine büyük ilgi göstereceğine inanıyorum.

Diğer yandan, birçok Mardinli girişimci İstanbul, Gaziantep, İzmir, Mersin, Adana gibi kentlerde ticari faaliyetlerini yürütüyor ve bu kentlerden dünyaya önemli ihracatlar gerçekleştiriyor. 2. OSB, bu yatırımcılarımızın memleketlerine dönmeleri açısından da büyük bir fırsat anlamına geliyor."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Yoğun ilgi gören kültür turlarına devam eden Setur, ekim ayı boyunca 5 ayrı tur ile misafirlerine Mardin ve çevresinin kültürünü tanıma olanağı sunuyor.

Setur'dan yapılan açıklamaya göre, müşteri memnuniyetinde turizm sektörü birincisi Setur, misafirlerini Mardin kültürünü yakından tanımaya davet ediyor.

Mardin’in gezilecek en güzel zamanı olan ekim ayında gerçekleşecek turların tarihleri, 1-3 Ekim, 8-10 Ekim, 15-17 Ekim, 22-24 Ekim ve 29-31 Ekim. Mardin Kültür Turunda misafirler, muhteşem taş işçiliği ile inşa edilen Mardin evlerinin yanı sıra tarihi mekanlardan; Deyrulzafaran Manastırı, Kasımiye Medresesi, Abbaralar, Mor Gabriel Manastırı, Midyat, Hasankeyf ve Diyarbakır’ı gezip görme olanağı bulacak.

İstanbul-Mardin uçuşunun ardından ilk gün programında 640 yıl boyunca Süryani Ortodoks patriklerinin ikamet yeri olan, kubbeleri, kemerli sütunları, ahşap el işlemeleri, iç ve dış mekanlardaki taş nakışlarıyla ilgi çeken Deyrulzafaran Manastırı ziyareti yer alıyor. Manastırda yer alan Sin Mabedi, Mezarlık, Kilise ve Teras bölümleri gezilecek yerler arasında. Ardından ikinci durak olan Mezopotamya Ovasının üstünde kurulu Artuklular döneminde yapımına başlanan ve 15. yüzyılın sonlarında Akkoyunlu Hükümdarı Cihangiroğlu Kasım Padişah döneminde tamamlanan Kasımiye Medresesi’ne geçilecek. Öğle yemeği sonrası ise birçok din, dil ve ırkın bir arada anlayış içerisinde yaşadığı Mardin turu başlayacak. 569 yılında Süryaniler tarafından yapılmış olan Kırklar Kilisesi, Kültür Sokağı, Artuklu Dönemi mimari örneklerinden, dilimli kubbesi ve minaresiyle Mardin'in sembolü olan Ulu Cami, Mardin'in meşhur çarşıları ve Abbaraları bu uzun yürüyüş turunda görülecek olan mekanlar. Otele varışın ardından misafirler günün geri kalanı zamanını istedikleri gibi değerlendirebilecekler.

Mardin Kültür Turu’nun ikinci günü Midyat ilçesinin 23 km güneydoğusunda kurulu Süryani Kadim Ortodoks'larının ünlü ve büyük yapıtlarından biri olan Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı'nı ziyaretle başlıyor. Manastırda yer alan yemekhane, mezarlık ve Meryemana Kilisesi gezildikten sonra Midyat'a geçilerek birçok diziye ev sahipliği yapan Devlet Konukevi ziyareti, Midyat sokaklarında yürüyüş turu, telkâri çarşısı turu yapılacak. Öğle yemeği sonrasında ise Dicle nehri üzerinde yapılan Ilısu Barajı suları altında kalmış olan Yeni Hasankeyf'e hareket edilecek. Buraya taşınan yapılardan birisi olan Zeynel Bey Türbesi ziyaretinin ardından da Mardin'e geri dönülecek.

Kültür Turu’nun son günü ise kahvaltının ardından Mardin'e 30 kilometre uzaklıkta bulunan Yukarı Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Dara Antik Kenti gezisi ile başlayacak. Roma Dönemi'nde, Yeniden Diriliş törenlerinin yapıldığı, binlerce mezarın bir arada olduğu ve henüz yeni ziyarete açılan 1400 yıllık galeri mezarlığının gezilmesinin adından Diyarbakır’a hareket edilecek. Öğle yemeğinin ardından Anadolu’nun en eski camilerinden birisi olarak kabul edilen 5. Harem-i Şerif (kutsal mabet) olarak görülen Ulu Cami, Cahit Sıtkı’nın doğduğu ev olan Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi gezilecek. Suriçi’nden geçerek görülecek ünlü Mardin Kapısı üzerinden, Hevsel Bahçelerine can veren Dicle’ye ulaşılacak. Dicle Nehri üzerindeki en önemli tarihi köprü olan ve 10 kemerinden dolayı 10 Gözlü Köprü olarak adlandırılan köprü ziyaretinden sonra Diyarbakır havaalanı üzerinden İstanbul’a dönülecek.

İSTANBUL (AA) – İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, "Betül Mardin Seminerleri" dizisiyle Türkiye ve dünya gündemini farklı disiplinlerden başarılı uzmanların sözcülüğünde ele almaya devam ediyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, "Betül Mardin Seminerleri" kapsamında, tüm dünyada etkileri günden güne artarak devam eden iklim krizine dikkat çekmek amacıyla 25 Ağustos'ta çevrim içi olarak "Güncel Teknolojiler Işığında İklim Krizine Farklı Disiplinlerden Yaklaşımlar ve Çözüm Önerileri" başlıklı etkinlik gerçekleştirilecek.

Etkinlikte iklim krizinin boyutları, STK'lara, kurumlara ve bireylere düşen önemli roller ve çözüm önerileri tartışılacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu'nun açılış konuşmasını yapacağı etkinlikte, Açık Radyo'dan Ömer Madra, WWF'ten Simge Abay, Buğday Derneği'nden Güneşin Aydemir, Adım Adım & Açık Açık Derneği'nden Doç. Dr. Itır Erhart, Yuvam Dünya'dan Kıvılcım Kocabıyık, Çöpüne Sahip Çık Vakfı'ndan Emrah Bilge, Kokopelli Şehirde'den Elif Oğuzbal ile iklim aktivistleri Atlas Sarrafoğlu, Alara Civelek ve Duru Barbak söz alacak.

İklim krizinin tüm boyutlarıyla ele alınacağı online etkinliğe https://us02web.zoom.us/j/84523989122 web adresi üzerinden katılım sağlanabilecek. Etkinlik, aynı zamanda sosyal medya platformları Instagram ve YouTube'da "baska1dunyayok" isimli hesap üzerinden canlı olarak takip edilebilecek.