Marmaris'te orman yangınında evlerini kaybeden çift, yeni evlerine kavuştu

MUĞLA (AA) – Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınında evleri yanan İlyas ve Günay Şahin çifti, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla yaptırılan yeni evlerine yerleşmenin mutluluğunu yaşıyor.

İlçede 29 Temmuz’da başlayan orman yangınında Osmaniye Mahallesi’ndeki evleri ağır hasar gören Şahin çifti, Bakan Kurum’un ziyareti sırasında kendilerine verdiği “yeni ev” sözünün kısa sürede yerine getirilmesinin mutluluğu içinde.

Bölgede hasar tespit çalışmalarının bitirilmesinin ardından Kurum’un talimatıyla 12 Ağustos’ta TOKİ tarafından temeli atılan çiftin yeni evi tamamlandı.

Yeni ev, perdeleri takılı, halıları serilmiş, dolapları yapılmış, beyaz eşyaları alınmış, mutfak eşyaları eksiksiz düşünülmüş şekilde aileye teslim edildi.

Büyük üzüntü sonrası yeni evlerine taşınan çift duygusal anlar yaşadı.

Çiftçilik yaparak geçimini sağlayan İlyas Şahin, AA muhabirine, tek katlı 2+1 yaklaşık 120 metrekarelik dayalı döşeli yeni evlerinde yaşamaya başladıklarını söyledi.

Yeni evlerini dışarıdan görenlerin “bir tek havuzu eksik” dediklerini belirten Şahin, “Yeni evimiz çok güzel oldu. Eşyalarımızı sağ olsun Marmaris Kaymakamlığı aldı, evin içini döşedi. Geldiler eve baktılar ona göre eşyaları aldılar. Her detay her eksik düşünüldü ve yerine getirildi. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. ” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımızı yeni evimizde ağırlamak istiyorum”

Günay Şahin ise yeni evinden çok memnun olduğunu her eksiğin tamamlandığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Şahin, duygularını şöyle anlattı:

“Cumhurbaşkanımızı babama benzetiyorum. Kendisini gördükçe babamı görmüş gibi oluyorum sanki. Cumhurbaşkanımızı gördükçe babamı ölmemiş gibi hissediyorum. Kendisini yeni evimizde ağırlamak istiyorum. Buyursun gelsin kapımız açık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı da misafir edersek yeni evimizde daha mutlu olacağım.”

Şahin, evleri dayanıp döşenirken kendi tercihlerinin dikkate alındığını, mobilya perde renk uyumlarının dahi titizlikle yapıldığı dile getirdi.

Muhabir: Sabri Kesen

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Kızılaydan yapılan açıklamada, 28 Temmuz’da Manavgat’ta çıkan orman yangınlarının bölgede büyük bir alana yayıldığı ve günler sonra kontrol altına alınabildiği hatırlatıldı.

Türk Kızılayın bölge halkının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tüm imkanlarını seferber ettiği ve çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Afetzedeler için yardımlarına devam eden Kızılay, şubeleri aracılığıyla da vatandaşlara destek oluyor. Kızılay Afyonkarahisar Şubesi tarafından bağışlanan 18 küçükbaş hayvan, kura sonucu, Kızılay Manavgat Şubesi aracılığı ve İl Tarım Müdürlüğü iş birliğiyle tespit edilen hak sahiplerine dağıtıldı. Ayrıca yangında evlerini kaybedip geçici kiralık evlere geçen ihtiyaç sahibi 2 aileye de gıda kolisi ve hijyen seti dağıtımı gerçekleştirildi.”

İSTANBUL (AA) – Online seyahat bileti platformu obilet.com'un verilerine göre, Marmaris'e seyahat eden turist sayısı, yangın döneminde mevsim normallerinin yüzde 63'üne kadar düşerken, yangın sonrası dönemde potansiyelinin ancak yüzde 71'ine ulaşabildi.

Manavgat'ta da yangınların sürdüğü dönemde yüzde 15'e varan ziyaretçi kaybı, yangınlar kontrol altına alındıktan sonra yüzde 5 düzeyinde devam etti.

obilet.com, yangın döneminde gelen turist sayılarını açıkladı.

Temmuz ayının son günlerinde Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan ve Türkiye'nin birçok şehrinde meydana gelen orman yangınları, bu bölgelerdeki turizm ve ulaştırma sektörlerini kalıcı olarak olumsuz etkiledi.

Yangın döneminde ve sonrasında bu bölgelere gelen yolcu sayılarını paylaşan obilet.com'un verilerine göre, yangınlar kontrol altına alınarak söndürüldükten sonra dahi Marmaris ve Manavgat bölgelerine gelen yerli ve yabancı turist sayısında düşüş yaşandı.

Verilere göre, en büyük düşüş Marmaris'te yaşandı. Yangınların kontrol altına alındığı ağustos ayının 10'u ila 25'i arasındaki dönemde Marmaris ve Manavgat bölgelerine gelen yolcu sayısı, yangınların devam ettiği 2 haftalık döneme kıyasla bir miktar artış gösterse de sezon beklentilerinin altında kaldı.

Marmaris'e seyahat eden turist sayısı yangın döneminde mevsim normallerinin yüzde 63'üne kadar düşerken, yangın sonrası dönemde potansiyelinin ancak yüzde 71'ine ulaşabildi.

Manavgat'ta yangınların sürdüğü dönemde yüzde 15'e varan ziyaretçi kaybı, yangınlar kontrol altına alındıktan sonra da yüzde 5 düzeyinde devam etti.

obilet.com tarafından yolcu hareketliliğin karşılaştırılması amacıyla kullanılan Antalya merkeze ait verilerde ise bu yönde bir harekete rastlanmadı ve oluşan durumun "Manavgat ve Marmaris gibi yangının etkilediği bölgelere özel bir durum" olduğu kanıtlanmış oldu.

– Manavgat'tan dönüşler hızlandı

obilet.com, yangından etkilenen bölgelere yönelik yolcu trafiğinin yanı sıra ilgili bölgelerden dönüş yapan turist ve vatandaşların seyriyle ilgili de bir analiz gerçekleştirdi.

Buna göre, yangın süresince Manavgat'a yolculuk yapanların oranı, Manavgat'tan dönenlerin oranının yüzde 25 altına düştü ve bu durum etkisini sonraki haftalarda da devam ettirdi.

Marmaris'te, Manavgat'a göre daha az olsa da gelen-giden dengesinde önemli bir kayıp yaşadı. Kıyas amacıyla analiz edilen Antalya verilerinde ise dengeli seyrin devam ettiği gözlendi.

– "Afet sonrası destek paketlerinin altyapı-tedarik-ulaştırma sektörlerini de kapsaması gerekiyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen obilet.com Strateji ve Kurumsal Gelişim Direktörü M. Sertaç Keleş, obilet.com olarak turizm bölgelerine sefer düzenleyen tüm otobüs ve hava yolu firmalarının rota bazlı bilet satış adetlerinden oluşan, tam temsil gücüne sahip bir veri setleri bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Kontrollü değişken olarak kullandığımız Antalya merkeze olan seyahatlerle kıyasladığımızda Marmaris ve Manavgat'a giden yolcu sayısında yangınlar sona erdikten sonra dahi mevsim normallerinin altında bir seyir olduğunu gözlemledik. Özellikle Marmaris'te yüzde 30'a varan bir yerli turist kaybı yaşandı. Temmuz ve ağustos aylarında dengeli şekilde gitmesi beklenen gelen ve giden yolcu oranlarını ele aldığımızda da Marmaris ve Manavgat'tan dönüş yapan yolcuların bu bölgelere giden yolculardan devamlı şekilde daha fazla olduğunu görüyoruz.

Bu bağlamda, afetten etkilenen bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza ve iş yerlerine yapılan desteklerin bir benzerinin hem bölgedeki turizm işletmeleri hem de iş yeri adresi bu merkezlerde olmamakla birlikte bu bölgelere taşıma-tedarik hizmeti sağlayan lojistik ve ulaştırma sektörleri için de gündeme getirilmesinde fayda görüyoruz."