Maserati Tipo 61, Nürburgring zaferinin 60'ıncı yıl dönümü

İSTANBUL (AA) – Maserati, marka tarihine değer katan modellerden Tipo 61’in 60 yıl önce kazandığı Nürburgring zaferini kutluyor.

Maserati'den yapılan açıklamaya göre, Maserati Tipo 61, 60 yıl önce Almanya’da önemli bir başarıya imza attı. Tipo 61, Nordschleife’de düzenlenen ve o yılların en önemli dayanıklılık yarışı olan Nürburgring 1.000 kilometre yarışının 7'ncisinde önemli bir zafer elde etti.

Masten Gregory ve Lloyd Casner'in pilotajındaki Maserati Tipo 61, 1960’ta Stirling Moss ve beraberinde Dan Gurney pilotajında elde edilen zaferden sadece bir yıl sonra tekrar galip gelerek çifte zafere imza attı. Maserati MC12 Stradale’ye ilham veren renkler beyaz ve mavi olarak belirlendi. 2000'li yılların başında öne çıkan MC12 Stradale, kısa bir süre önce bayrağı yeni MC20’ye devretti ve her zaman Maserati’nin DNA’sının ayrılmaz parçası olan yarış ruhunu canlandırarak markanın motor sporlarına dönüşünün yolunu açtı.

– Yarış kökenlerinden yeni bir geleceğe

Giulia Alfieri tarafından tasarlanan Tipo 61’in, yaklaşık 200 tüpten oluşan karmaşık şasisi, görünümü itibarıyla “Kuş Kafesi” olarak ünlendi. Tipo 61, bu şasi ile üretilen beş modellik serinin en ünlü modeli oldu ve söz konusu üretim tekniği onu dönemin yarış otomobillerinden daha hafif, aynı zamanda daha sağlam bir şasiyle anılmasını sağladı. Bu teknik iki koltuklu, önden motorlu, arkadan itişli yarış otomobilleri dünyasının en iyi çözüm haline geldi.

Maserati, Mart 1959’da Tipo 60’ı üretmeye başladı ve aynı yılın kasım ayında, Le Mans 24 Saat yarışında katılmak için gereken teknik şartnameleri karşılamak üzere otomobili Tipo 61’e dönüştürdü. Dört silindirli motorun hacmi 2.900 cc’ye artırılırken, güç üretimi 7.000 d/d’de 250 HP’ye ulaştı. Ayrıca Tipo 60 için uygulanan düzen ve çözümleri korundu. Diğer yandan, ağırlığı 570 kg’dan 600 kg’a çıkmıştı ve 270 km/s yerine 285 km/s maksimum hıza ulaşıyordu. Her ne kadar motor hacmi ve gücü artmış olsa da Tipo 61 daha tutumluydu. Daha az yakıt gereksinimi Tipo 61’in yarış esnasında yakıt için durma sayısını azalttı ve böylelikle Tipo 61, dayanıklılık yarışlarında çok önemli bir avantaj sağladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Maserati’nin yeni nesil süper spor otomobili MC20, Red Dot Tasarım Ödülleri’nde "En İyinin de İyisi" ödülünü aldı.

Tofaş açıklamasına göre, otomotiv endüstrisinin en önemli ve prestijli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Red Dot Tasarım Ödülleri’nin kazananları açıklandı. Buna göre, Maserati MC20, "Ürün Tasarımı" kategorisinde En İyinin de İyisi (Best of the Best) ödülüne layık görüldü.

Açıklamaya göre, Maserati Innovation Lab (Maserati İnovasyon Laboratuvarı) tarafından geliştirilen ve Modena’da bulunan Viale Ciro Menotti Fabrikası’nda üretilen MC20, tamamen İtalya'da tasarlanıp üretilen safkan bir İtalyan spor otomobili olarak da farkını ortaya koyuyor. Dikkati çeken tasarımını sportif ruhuyla birleştiren MC20, 630 HP gücündeki Maserati yapımı V6 "Nettuno" motoruyla sınıfının en iyi güç /ağırlık dengesi, 325 km/s’nin üzerindeki maksimum hızı ve rafine aerodinamik yapısıyla öne çıkıyor. MC20, uluslararası patentlerle korunan ve daha önce sadece Formula 1’de kullanılan teknolojiyi bir yol otomobiline aktaran "Nettuno" sayesinde, 2,9 saniyede 0-100 km/s ve 8,8 saniyede 0-200 km/s hızlanmalarını tamamlarken, 325 km/s’nin üzerinde maksimum hıza ulaşabiliyor.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Maserati Üst Yöneticisi (CEO) Davide Grasso, "Misyonumuz, Maserati markasının yeni çağının başlangıcını simgeleyen ve gelecekte de övgüyle hatırlanacak bir otomobil geliştirmekti. MC20 ile bunu başardığımıza inanıyorum. Maserati markası, yenilikçi ve benzersizdir. Yeni süper spor otomobilimiz MC20, tüm Maserati değerlerini bünyesinde barındırıyor ve marka tarihinde bir dönüm noktası olmayı sürdürüyor." yorumunda bulundu.

Maserati Tasarım Başkanı Klaus Busse ise Maserati'nin tarihinde yeni bir sayfa açan bir otomobil yaratarak, bu eşsiz proje üzerinde çok çalışmış tüm ekibin çalışmalarını takdir eden Red Dot ödülünü almış olmaktan onur duyduklarını belirtti.

Öte yandan açıklamaya göre, Red Dot Tasarım Ödülleri, 1955 yılından beri, dünyanın her yerinden estetik açıdan en heyecan verici, işlevsel ve yenilikçi ürünleri değerlendirerek seçen, Almanya’daki Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından düzenleniyor.

Her yıl düzenlenen Red Dot Tasarım Ödülleri, sürekli güncellenen kriterler ile ürün ve marka tasarımı ve iletişim alanında küresel düzeyde mükemmelliği ödüllendiriyor. Kazananları dünyanın önde gelen tasarımcı, akademisyenlerinin yer aldığı 50 kişiden oluşan jürinin kararı belirliyor. Jüri farklı kategorideki ürünleri değerlendirerek, yılın kazananını seçiyor.

İSTANBUL (AA) – Maserati Ghibli, Best Cars 2021’in “Üst Orta Sınıf-İthal” kategorisinde birinci seçildi.

Maserati'den yapılan açıklamaya göre, Maserati’nin tarihinde önemli bir yere sahip olan modeli Ghibli, Best Cars 2021’in “Üst Orta Sınıf-İthal” kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

Okuyucu oylarıyla en iyi otomobili seçme uygulamasını başlatan dergi olan Alman auto motor & sport’un düzenlediği Best Cars’a 100 binin üzerinde okuyucu katılarak, 11 kategorideki 378 otomobil içinden kendi favorisine oy verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Maserati Üst Yöneticisi (CEO) Davide Grasso, “Ghibli, ikonik bir Maserati modeli. Yeniden lanse edildiği 2013 yılından bu yana 100 bin adedin üzerinde üretilen Ghibli, Maserati DNA’sını ve marka değerlerini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Bu nedenle, markayı geleceğe taşıyacak olan elektrifikasyon hamlesinin ilk modeli olarak Ghibli’yi seçtik ve geçen yıl Maserati tarihinin ilk hibrit aracı olan Ghibli Hybrid’i tanıttık.” ifadelerini kullandı.

2021 model yılı için teknik anlamda ve görsel açıdan güncellenen Maserati’nin Coupe siluetine sahip spor sedanı, eskimeyen tasarımı ile otomotiv uzmanlarını etkilemeye devam ediyor. Güncellemeyle beraber, Ghibli’de kullanılan 16:10 formatındaki 10,1 inçlik ekrana sahip tamamen yeni bilgi-eğlence sistemi Maserati Akıllı Asistan (MIA) yolculukları daha keyifli kılıyor.

Maserati Connect bağlanılabilirlik programı ise otomobil sahibinin aracına uzaktan bağlanarak gerekli bilgilerine ulaşmasını sağlıyor. Ghibli ürün gamında ilk kez bir V8 motor da sunuluyor.

580 HP güç üreten 3,8 litre hacimli twin turbo motor, Ghibli Trofeo’yu 0’dan 100 km/s hıza sadece 4,3 saniyede ulaştırıyor ve 326 km/s maksimum hıza olanak tanıyor. Bu versiyonda yeni “Corsa” sürüş modu ve benzersiz görsel tasarım detaylarıyla vurgulanıyor.

Ghibli Hybrid, 100 yıldan uzun bir geçmişe uzanan Maserati tarihinde markanın elektrikli ürün gamına geçiş sürecinin ilk modeli olmasıyla da ayrı öneme sahip bulunuyor.

Ghibli Hybrid’de 2,0 litre hacimli sıralı dört silindirli benzinli motoru BSG, eBooster ve 48 volt bataryadan oluşan bir elektrikli sistem destekliyor. Ghibli Hybrid 330 HP güç üretiyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 5,7 saniyede tamamlarken 255 km/s maksimum hıza ulaşıyor.