Maske ve dezenfekte ürünlerinde haksız fiyat artışı denetimleri

KIRIKKALE (AA) – Kırıkkale, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kayseri ve Kırşehir'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kolonya ve dezenfektan fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarına yönelik 177 işletme denetlendi, Sivas'ta da fırsatçılık yaptığı tespit edilen esnafa cezai işlem uygulandı.

Kırıkkale Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında, haksız ticari uygulamaların önüne geçilebilmesi ve tespiti amacıyla Ticaret İl Müdürlüğü koordinesinde, Defterdarlık ve Kırıkkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeliyle denetim gerçekleştirildiği belirtildi.

İlde hizmet veren eczaneler, ecza depoları, medikaller ve diğer satış noktalarında cerrahi maske, 3M maske ve diğer tıbbi cihazlara yönelik 10-12 Mart'ta 24 iş yerinde denetim gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu iş yerlerinin 8'inde söz konusu ürünlerin bulunduğu, 16'sında ise ürünlerin satışının olmadığı tespit edilmiştir. Denetimlerde tutulan tutanaklar haftalık olarak bakanlık Reklam Kuruluna değerlendirmek üzere gönderilmektedir. Ayrıca gelen şikayetlerin kolonya ve dezenfekte ürünlerde yoğunlaşması üzerine 2 ekip kurularak söz konusu iş yerlerine denetimler devam etmektedir. Haksız ticari uygulamaların önüne geçmek maksadıyla denetimlerimiz aralıksız devam edecektir. Denetimlerde haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilen işletmelere Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu tarafından 10 bin lira ile 104 bin lira arasında para cezası uygulanabilecektir."

Açıklamada, vatandaşların haksız fiyat artışlarına yönelik şikayetlerini, Ticaret İl Müdürlüğü, ALO 175 hattına ya da Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması üzerinden iletebilecekleri belirtildi.

– Niğde

Niğde Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerince, koruyucu maske, kolonya ve gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışlarına yönelik merkez ve ilçelerde 30 işletme denetlendi.

Denetim yapılan işletmelerin evrakları incelenmek üzere Ticaret Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlıkça fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen işletmelere ceza kesilecek.

– Nevşehir

Nevşehir Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında, haksız ticari uygulamaların önüne geçilebilmesi ve tespiti amacıyla denetim gerçekleştirdi.

Kent merkezinde faaliyet gösteren 40 eczanenin denetlenmesinin ardından hazırlanan evrakın, incelenmek üzere Ticaret Bakanlığı'na gönderildiği belirtildi.

Yetkililer, denetlemenin il genelindeki eczane, ecza deposu, medikal, hijyen ve gıda malzemesi satan iş yerlerinde sürdürüleceğini bildirdi.

– Yozgat

Yozgat'ta Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerince, koruyucu maske, kolonya ve dezenfektan fiyatlarında fahiş fiyat artışlarına yönelik 19 işletme denetlendi.

Denetim yapılan işlerin evrakları incelenmek üzere Ticaret Bakanlığı'na gönderildi.

Ekiplerin denetimleri sürdüreceği kaydedildi.

– Kayseri

Kayseri Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerince, koruyucu maske, kolonya ve gıda ürünleri fiyatlarında fahiş fiyat artışlarına yönelik merkez ve ilçelerde 12 işletme denetlendi.

Denetim yapılan işlerin evrakı incelenmek üzere Ticaret Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlıkça fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen işletmelere ceza kesilecek.

Vatandaşlardan 70'in üzerinde şikayet alan Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerinin işletmelerde denetimleri devam ediyor.

– Kırşehir

Kırşehir Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı, Defterdarlık ve Kırşehir Belediyesi ile oluşturdukları ekiplerin 52 firmayı denetlediğini söyledi.

Firmaların ocak, şubat ve mart aylarındaki ürün alış ve satış fiyatları üzerinden denetim yapıldığını belirten Dalgalı, tutanakların Ticaret Bakanlığı'na gönderildiğini ifade etti.

Dalgalı, "Tutanaklar üzerinden kararı Reklam Kurulu verecek. Biz tutanaklarımızı bakanlığımıza gönderdik. Denetimlerimiz devam edecek." dedi.

– Sivas

Sivas Valiliğinden yapılan açıklamada, vatandaşların kolonya, dezenfektan, maske, deterjan, temizlik ürünleri gibi hijyen maddelerine rağbet gösterdiği belirtilerek, bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçların fiyatlarında ciddi artış meydana geldiğinin gözlemlendiği aktarıldı.

Açıklamada, fırsatçılık yapan esnafa karşı denetimlerin sıklaştırıldığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"Valiliğimizin talimatlarıyla, fırsatçılık yapan esnafa karşı denetimlerimiz sıklaştırılmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ve zabıta ekiplerimiz denetim yapmaktadır. İlimizde fırsatçılık yapan esnaf tespit edilerek cezai işlem uygulanmıştır, uygulanmaya da kararlılıkla devam edilecektir. Vatandaşlarımız, fahiş fiyat artışı yaptığını düşündüğü esnafı Alo 175 Tüketici Danışma Hattını arayarak ihbar edebilir."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitime ilişkin yol haritasının açıklanmasının ardından birim amirleri ve il milli eğitim müdürleriyle toplantı yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, toplantıya, Bakan Yardımcıları Petek Aşkar, Ahmet Emre Bilgili ve Sadri Şensoy, ilgili birim amirleri ve 81 il milli eğitim müdürü katıldı.

Toplantıda, tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime 6 Eylül’de başlanacağını, 1-3 Eylül günlerinde ise okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için uyum eğitimleri yapılacağını hatırlatan Bakan Özer, tek tek tüm illerdeki son çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“Okulum Temiz Belgesi” koşullarının takip edildiğini, sınıf, kantin, yemekhane ve varsa pansiyon her türlü kapalı alanın her gün dezenfekte edilerek gerekli hijyenin sağlanacağını belirten Özer, şunları kaydetti:

“Okullarda yüz yüze eğitimin bir kez daha aksamaması için maske, mesafe ve hijyen kurallarından asla taviz vermeyeceğiz. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız okula maske takarak gelecekler. Öğrenci ve personelimizin okul içinde maskeye ihtiyaç duymaları durumunda okul idarelerimiz ücretsiz maske temin edecek. Kurum personeli ve öğrenciler dışındaki kişilerin okula giriş ve çıkışları okul yönetimleri tarafından sınırlandırılacak.”

Özer, Bakanlık bünyesinde yeni kurulan elektronik takip sisteminin de devreye girdiğini bu yolla il, ilçe, kurum ve okul düzeyinde tüm süreçlerin anlık olarak takip edildiğini belirtti.

Toplantıda, hijyen koşullarına ilişkin hazırlıkların yanında kısa süre önce yangın ve sel felaketlerini yaşayan illerdeki son hazırlıklar da gündeme geldi.

Okulların onarım çalışmalarının hızla devam ettiğini kaydeden Bakan Özer, il yöneticilerine okulların açılış tarihine kadar hazırlıkların tamamlanması talimatı verdi.

İSTANBUL (AA) – İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede aşılamanın önemine dikkati çekerek, belki de aşılamadan bile önemli bir konunun da “sosyal mesafenin korunması” olduğunu söyledi.

Avdagiç, “Kovid-19 salgını etkisinden ve gücünden hiçbir şey kaybetmedi. Sadece bizler ona biraz daha alışıp, yol açtığı tahribatlara ve ölümlere alıştık. Maalesef gördüğümüz manzaralar, sosyal mesafeyi korumanın ikinci plana atıldığını gösteriyor. Bu konuya, tekrar kısıtlı günlere dönmemek için, üretimin kesintiye uğramaması için çok dikkat etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ödenen onca bedele rağmen maskeye hala yeterince önem verilmediğini ifade eden Avdagiç, “İş yerlerimiz, işletmelerimiz ve insanımız maske takmayanların ve maskesini burnunun altına tutanların ciddi tehdidi altında. Neredeyse ‘maske karşıtlığı’na dönüşen yaklaşım ve uygulamalar var. Sosyal mesafe karşıtlığı, aşılama karşıtlığını geçmiş durumda.

Kovid-19 aşısı, ‘Maskeni niye doğru takmıyorsun?’ diyenlere ‘Ama ben aşımı oldum’ cevabını vermeleri için yapılmıyor. Maske takmamak için mi aşı olduklarını sanıyorlar, gerçekten anlamakta zorluk çekiyoruz. Maskesini burnunun altında takanlar, sosyal mesafeye dikkat etmeyenler bana göre maske karşıtıdır. Çünkü, uzmanların da dediği gibi, sadece aşılama ile pandemiyi bitirmek mümkün değil.” diye konuştu.

Avdagiç, Kovid-19’un resmen duyurulmasının üzerinden 20 ay, ülkemizde ise ilk vakanın görülmesinin üzerinde 17 ay geçtiğini hatırlatan Avdagiç, “Maalesef pandemi hepimizden bir adım önde gidiyor. Ona çelme takmak, ancak aşıyla, gerçek anlamda maske takmakla, sosyal mesafeye dikkat etmekle ve hijyenle mümkün olacaktır. Salgını o zaman durdurup biz öne geçeceğiz. Bunun bir kez daha vurgulamak istiyorum.” diye konuştu.

“Enflasyonla topyekun mücadeleye odaklanmış bir para ve maliye politikası başarının ön koşulu”

Şekib Avdagiç, Türkiye’nin ihracatta iki eşiği birden aştığını belirterek, 12 aylık toplam ihracatın temmuzda yıllık ilk kez 200 milyar dolar sınırını geçerek 201 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Avdagiç, “Dünya toplam mal ihracatının 19 trilyon dolar olması halinde, mevcut yıllık ihracat tutarıyla bile Türkiye’nin küresel ihracattan aldığı pay, yıl bitmeden ilk kez yüzde 1’in üzerine çıkacak görünüyor. 2020 yılında yüzde 0,96 seviyesindeydi. Bu da ikinci önemli eşik. Psikolojik eşiği geçtik. Şimdi tüm ihracatçılar olarak kısa vadeli ilk hedefimiz bu payı, yüzde 1.5’a çıkarmak olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, emtia ve navlundaki yüksek artışlar ile küresel faiz oranlarının yeniden yükselişe geçeceği beklentilerinin, Türkiye’de enflasyon rakamlarına etki yapacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye olarak enflasyonla mücadelede gerekli tedbirleri şimdiden almalıyız. Enflasyonla topyekun mücadeleye odaklanmış bir para ve maliye politikasının oluşturulması ve kararlılıkla uygulanmasını, başarının ön koşulu olarak görüyoruz. Tüm toplum kesimlerinin desteğini almış böylesi bir program, sorunun daha az maliyetle daha kısa sürede çözüme kavuşturulmasının da anahtarı olacaktır”

Girişimcilerin, iş dünyasının sanayide katma değerli üretimi önceleyen politikaları hayata geçirmeleri gerektiğini kaydeden Avdagiç, “Eğitimde gelişen teknolojileri önceleyen altyapıyı oluşturmalıyız. Ülke olarak vergide adaleti, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı ve tarımda yüksek verimliliği, sosyal güvenlik sisteminde sürdürülebilirliği gözeten yapısal reformları yürürlüğe koymalıyız. Tüm bunlar, emin olun ki, Türkiye’nin sürdürülebilir, kaliteli ve kapsayıcı büyümesinin önünü açacaktır.” diye konuştu.

“2022 İTO’nun yeni projeleri için de açılım yılı olacak”

İTO Başkanı Avdagiç, 2022 yılının İTO’nun yeni projeleri için açılım yılı olacağını ifade ederek, “İTO eski merkez binamızı aslına uygun olarak yeniden inşa çalışmalarımız sürüyor. Kasım 2022’de tüm inşaat bitmiş olacak. Tarihi Liman Han projemizde çalışmalarımız, zorlu zemin şartlarına rağmen gayet iyi gidiyor. Ocak 2022’de alanı teslim alacağız. Merkez Bina Yanı Ek Bina’yı da Kasım 2022’de teslim almış olacağız. Merkez binamızın yanındaki arsaya da Türkiye’nin önde gelen mimarlarından oluşan bir heyetimizin nezaretinde, şehrin tarihsel dokusuna ve İTO’ya yaraşır mimari projeler hazırlatıyoruz. Hedefimiz, göz bebeğimiz projelerimizden biri olan BTM’yi buraya taşımak.” diye konuştu.