Masör olarak işe başladığı Halkbank Kulübünde 9 yıldır müdürlük yapıyor

ANKARA (AA) – Ali Şenocak, 17 yıl önce masör olarak işe başladığı Halkbank Spor Kulübünde, 9 yıldır müdürlük yapıyor.

Halkbank Spor Kulübü Müdürü ve Takım Menajeri Ali Şenocak, masörlükten kulüp müdürlüğüne uzanan spor hayatını AA muhabirine anlattı.

Halkbank Kulübünün 35 yaşındaki genç yöneticisi Şenocak, Güngören Belediyespor ve Gebzespor altyapılarında futbol oynadığını, Gebzespor’da A takıma kadar çıktığını ancak sonra eğitimi seçtiğini belirtti.

Üniversite için 2004 yılında Ankara’ya geldiğini, çalışmak için masörlük belgesi aldığını ifade eden Şenocak, “O yıllarda üniversitede öğrenciyken Halkbank Kulübünde masör olarak göreve başladım. Spor lisesinde okudum. Ankara Üniversitesi Spor Yöneticiliğini ikincilikle bitirdim. Birkaç kulüple masörlük için görüşmüştüm, Halkbank kabul etti. Yaklaşık 5 yıl, okul bitene kadar Halkbank’ta masör olarak görev yaptım. Hentbol takımımız da vardı, bir yandan okul bir yandan kulüp oldukça yoğun bir tempoda çalışıyordum.” diye konuştu.

“Okulda öğrendiğinizi sahada uygulamadığınız zaman bir anlamı olmuyor”

Şenocak, “Masörlükten artan zamanlarda o yıllarda kulüp müdürümüz Ömer (Ahi) abinin yanına girip spor yönetici işlerini öğrenmeye çalışıyordum. Okulda öğrendiğinizi sahada uygulamadığınız zaman bir anlamı olmuyor.” ifadelerini kullandı.

O yıllarda birkaç yıl kulüpteki bazı sporcularla aynı evde kaldığını da dile getiren Şenocak, “Masörlüğe de devam ettim. Şu anda ev arkadaşlarımdan biri bizim A takımımızda oynuyor; Faik Samed Güneş.” şeklinde konuştu.

Masörlükten kulüp yöneticiliğine yükselme süreciyle ilgili Şenocak, şunları kaydetti:

“O zamanki menajerimiz Ahmet Kavas’a sürekli ‘hocam beni yanınıza alın ben size destek olayım, çünkü spor yöneticiliği okuyorum, sizden de bu işin sahada nasıl organize edildiğini öğrenmek istiyorum’ diyordum. Sağolsun, başkanımız da kulüp müdürümüz ayrılınca, kulüp müdürü olarak bana güvendi. Müdürlüğe başladığımda çok gençtim. Tabii onları mahcup etmemek için gerçekten çok çalışıyordum, gece saat 12’lere kadar bütün eski dosyaları açıp kulüp nasıl yönetiliyor, organizasyonlar nasıl oluyor, sürekli arşivleri karıştırıp hata yapmamak için gerçekten çok mücadele verdim. Halkbank’ta 9 yıldır kulüp müdürü olarak görev yapıyorum, 17 yıldır bu kulüpteyim. Kulüp müdürlüğünün yanı sıra, 2018-2019 sezonunda kulüp menajerliği görevini de aldım.”

“Avrupa CEV Kupası’nı aldık, Avrupa Şampiyonlar Ligi finalini organize ettik”

Spor kulübü yöneticiliğinin çok zor bir görev olduğuna değinen Şenocak, “Büyük bir grubu yönetiyorsunuz, bir sürü sorunlar oluyor. Herkes sorunlarının, sıkıntılarının çözüm makamı olarak sizi görüyor. Sizin de bir şekilde destek olmanız, sorunlarını dinleyip çözüm bulmanız gerekiyor. O anlamda çok yorucu oluyor ama hala göreve ilk başladığımdaki şevkle çalışmalarımı sürdürüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Organize ettikleri önemli spor faaliyetleri hakkında da Şenocak, “Ankara’da 2013 yılında CEV Kupası’nı aldık. Ankara’da, 2014’te erkeklerde Türkiye’de ilk defa Avrupa Şampiyonlar Ligi finalini organize ettik. Bu iki büyük organizasyonda çok ciddi görevlerde bulundum.” şeklinde konuştu.

Voleybolda çok popüler sporcuları transfer ettiklerini belirten Şenocak, şöyle devam etti:

“Kulüpte William Reid Priddy, Matey Kaziyski, Osmany Juantorena gibi dünya starlarıyla çalıştım. Bu sporcularla gerçekten çok güzel başarılar elde ettik, bütün kupaları aldık. Birçok sporcu ile şu anda ülkelerinde olmasına rağmen görüşüyoruz. Sporcularla iletişimimiz onlar sporu bıraksa da devam ediyor. Priddy şu an ABD milli takımlarında voleybol antrenörlüğü yapıyor, halen görüşüyoruz.”

“17 yıldır bu kulüpte 18 final oynadık, 13’ünü kazandık”

Halkbank’ın kupalara alışkın bir kulüp olduğunu aktaran Şenocak, “17 yıldır bu kulüpte 18 final oynadık, 13’ünü kazandık. 4 lig şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Süper Kupa, bir Avrupa şampiyonluğumuz var, bir Avrupa Şampiyonlar Ligi finali oynadık. Gerçekten başarılara alışkın bir kulübüz.” ifadelerini kullandı.

Takım oyuncusu Çapkınoğlu: “Takımda herkes onu çok seviyor”

Halkbank Erkek Voleybol Takımı’nın orta oyuncusu Hakkı Çapkınoğlu ise Kulüp Müdürü Şenocak’ın çalışmalarına ilişkin, “Ali ağabey kulübün eli ayağı, bütün işlerimize o bakıyor. İlk transfer olduğumda 2017’de tanıştım, o günden bugüne çok güzel diyaloglarımız oldu, her konuda bize yardımcı olur. Takımda herkes onu çok seviyor.” dedi.

Çapkınoğlu, “Ben sonradan öğrendim, masörlükten, oralardan başlayıp, emek verip buralara kadar gelmek çok güzel bir şey. Bizim sporculukta da altyapıdan başlıyorsun, en iyi yerlere gelmeye çalışıyorsun, onunki de öyle bir hikaye, güzel bir hikaye.” değerlendirmesini yaptı.

Halkbank Spor Kulübü Basın Danışmanı Hasan Kulaç da “Ali müdür deyince aklıma dostluk gelir. Ali, voleybolun içindeki herkese dosttur, voleybolu da iyi bilir. Halkbank, İstanbul takımlarından ve diğer takımlardan farklı bir yerdedir, bu kulübün meşakkati ve işi çoktur. Ali, gece gündüz hiç ‘öf’ demeden, kimseyi kırmadan sadece kendisi yorularak bu kulübün işlerini yapar.” şeklinde konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Başkent ekibinden yapılan açıklamaya göre yeni sezon kadro yapılandırmaları kapsamında, 24 yaşında ve 2,02 metre boyundaki oyuncuyla anlaşmaya varıldı.

Halkbank kariyerine bir yıl ara verdikten sonra yuvaya dönmesiyle ilgili Abdullah Çam şunları kaydetti:

“Altyapılarında oynadığım, A takıma yükseldiğim, bana milli takım kapısını açan Halkbank’a geri dönmenin mutluluğunu yaşıyorum. Genç, dinamik ve tecrübeli bir takımız. Hedeflerimize adım adım ilerleyeceğimiz güzel ve sakatlıksız bir sezon olmasını diliyorum. Küresel salgın koşullarında bizi destekleriyle yalnız bırakmayacağına inandığım voleybolseverlere yeni sezonda nitelikli bir voleybol şöleni sunacağımıza inanıyorum. Tüm değerli rakiplerimize, hakem camiasına, voleybol emekçisi salon görevlilerine hayırlı bir sezon diliyorum.”

KONYA (AA) – Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, "Kadın girişimcilerimize özel kurguladığımız 'Kadın Girişimci Destek Paketi'mizden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden bu yana, yurt çapında 39 bini bulan girişimci faydalanmış ve 3,6 milyar lirayı aşan kredi hacmi gerçekleşmiştir." dedi.

Kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla düzenlenen Halkbank Üreten Kadınlar Toplantısı, Bursa, Gaziantep, Antalya, Trabzon ve Samsun'dan sonra bugün Konya'da gerçekleştirildi.

Arslan, toplantıda yaptığı konuşmada, Konya'nın, tarımı ve sanayiyi bütünleştiren kalkınma yapısıyla örnek bir şehir olduğunu söyledi.

Toplumun tüm kesimlerinin üretim gücüne katılımını sağlamayı hedeflediklerini belirten Arslan, şunları kaydetti:

"Kadınların iş gücüne katılımının yüzde 34 düzeyinde seyrettiği ülkemizde, bu oranın artması hem sosyal hem de ekonomik yapımızın güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu amaç uğrunda, kadınlarımızın yanında durmayı, girişimciliklerini ve üretkenliklerini desteklemeyi, bankacılık misyonumuzun önemli bir parçası olarak görüyoruz. Bu doğrultuda kadın girişimcilerimize özel kurguladığımız 'Kadın Girişimci Destek Paketi'mizden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden bu yana, yurt çapında 39 bini bulan girişimci faydalanmış ve 3,6 milyar lirayı aşan kredi hacmi gerçekleşmiştir. Destek paketimizin sağladığı ivmeyle kadınlarımız yeni başarı öyküleri yazmaya devam etmektedir."

Konya'da sulama sistemleri iş kolunda faaliyet gösteren bir girişimcinin, Halkbank'ın desteğiyle ticaretini yaptığı sistemin imalatını da yapacak kapasiteye ulaştığını, çiftçilere eğitim ve danışmanlık verecek biçimde hizmetini genişlettiğini ve ihracata başladığını aktaran Arslan, Ankara’dan oto yedek parça sektöründe yer alan bir başka kadın girişimcinin ise aldığı kredi ile nakit sıkışıklığını aştığını, pandemi sürecinde işlerini büyüterek 30 kişilik yeni istihdam oluşturduğunu anlattı.

– "İç Anadolu Bölgesi özelinde toplamda 526 milyon lirayı aşan kredi hacmine ulaşılmıştır"

Arslan, Kadın Girişimci Destek Paketi'ne, ülkenin tüm bölgelerinden olduğu gibi İç Anadolu Bölgesi'nden de geniş katılım olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Kayseri, Yozgat, Nevşehir, Kırşehir, Konya, Niğde, Aksaray, Karaman ve Sivas'tan 6 bin kadın girişimcimiz desteğimizden faydalanmış, İç Anadolu Bölgesi özelinde toplamda 526 milyon lirayı aşan kredi hacmine ulaşılmıştır. Az sonra, bu illerimizden kredisi onaylanan 14 girişimci kadınımıza, üretkenliklerini desteklemek adına kredilerini takdim edeceğiz. Kadınlarımızın iş hayatına daha fazla katılımıyla ekonomimizin ivmesini daha güçlü şekilde yukarıya taşıyacağımıza inanıyoruz. Halkbank olarak, elimizdeki finansal imkanlarla kadın girişimcilerimizi desteklemeyi ve yeni imkanlar oluşturmayı sürdüreceğiz. Fikirlerini hayata geçirmek isteyen, çalışma yaşamına dahil olmayı arzulayan kadınlarımızın yanındayız."

Konuşmanın ardından İç Anadolu Bölgesi'nden kredisi onaylanan 14 girişimci kadına, üretkenliklerini desteklemek adına kredileri takdim edildi.

Program kapsamında daha sonra "İlham Veren Kadınlar" ve "Gelecek İçin Sıfır Atık" başlıklı paneller düzenlendi.