MAZLUMDER'den “Birlikte Yaşama ve Mülteciler” paneli

İSTANBUL (AA) – İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) tarafından "Birlikte Yaşama ve Mülteciler" paneli düzenlendi.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan, Üsküdar Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen programda, MAZLUMDER'in sığınmacı, mülteci ve düzensiz göçmenlerin sorunlarıyla yakından ilgilendiğini belirterek, sınırı geçmek isteyenlerin durumlarını sahada gözlemlediklerini ve rapor olarak sunacaklarını söyledi.

Beyhan'ın konuşmasının ardından yazar Mehmet Yaşar Soyalan'ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde konuşan Avukat Abdülhalim Yılmaz da sınır kapılarının açılması sonrası gelişen duruma dikkati çekti.

Yunanistan tarafından sığınmacılara ciddi şiddet uygulandığını söyleyen Yılmaz, "Sınırda bekleyen mültecilerin durumlarının iyileştirilmesi için başta STK'lar olmak üzere gönüllü kuruluşların yardım etmesi gerekiyor. Hava soğuk ve açlar. Birçok defa şiddete maruz kalıyorlar. Belki orada yeni çadırlar kurulabilir ve bu süreç içinde sınırı geçemeyen sığınmacılar için daha uygun şartlar sağlanabilir." ifadelerini kullandı.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Maher al Hariri de Türkiye'ye, Suriye'deki savaş başlamadan önce akademik çalışmalar yapmak için geldiğini kaydetti.

Türkiye'de ikamet etme imkanı bulmaktan memnuniyet duyduğunu aktaran Hariri, şöyle devam etti:

"9 yıldır buradayım bundan da çok mutluyum. Olaylar başlamadan hemen önce akademik hayatıma burada başladım. Suriyeliler ve Türkler aslında bir bütünün iki parçası gibi. Bu iki parça tarih boyunca hep beraber yaşadı. Suriyeliler, Türkiye'yi kendi vatanları gibi gördüler ve burayı çok seviyorlar. Ticari ilişkiler ve akrabalıklarla bu ilişkiler giderek güçlendi. Benim ailemin de bir kısmı zaten Türkiye'de yaşıyordu."

Hariri, Türkiye'nin devlet ve toplum olarak sığınmacılara gönül kapılarını açtığını dile getirerek, "Suriyeliler, burayı kendi vatanları olarak gördüğü ve buranın gelişmesi için bu süreçte gönüllü çalıştı, ticari hayata katkı sunmaya çalıştı. Zaman zaman sorunlar olsa da kimse kardeşliğimizi bozamaz." şeklinde konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

VAN (AA) – Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, "Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç, Çaldıran ilçesine bağlı Han Mahallesi ile Çatak'ın Alacayer Mahallesi'ne bağlı Tellikaya ve Çemik mezraları karantinaya alındı." dedi.

Skype üzerinden kentteki basın mensuplarına açıklama yapan Bilmez, ocak ayından bu yana sınır bölgesinde 7 bin 500'ün üzerinde düzensiz göçmenin İran sınırından geçişini engellediklerini, ülkeye girmelerine izin vermediklerini söyledi.

Sınırdan geçişleri engellenen düzensiz göçmenlerin sayısının haftalık bin 500'ü bulduğunu ifade eden Bilmez, ocak ayından bu yana 11 bin göçmenle muhatap olduklarına dikkati çekti.

– "36 organizatör tutuklandı"

Bilmez, sınır hattında askerlerin gece devriye gezdiğini, geçiş güzergahı olan yerlerde jandarma ve polis özel harekat ile güvenlik korucularının görev yaptığını anlattı.

"Buna rağmen bir şekilde geçenler oluyor. İnsan kaçakçılığı yapanların dünyanın en kötü işini yaptığını vurgulamamız lazım." diyen Bilmez, şunları dile getirdi:

"Yakalanan her bir göçmen ön kabul merkezine alınıyor. Sağlık taramasından geçiriliyor. Bir belirtisi varsa hastaneye gönderiliyor. Belirtisi yoksa 14 gün izlemeye alınıyor. 14 günü dolan ve sağlık sorunu olmayanları batıdaki geri gönderme merkezlerine gönderiyoruz. Ocak ayından bu yana 95 organizatör yakaladık. Bunlardan 36'sı tutuklu. Cezaları caydırıcı değil. Geçen yıldan bu yana 400'e yakın organizatöre işlem yapıldı."

– Van'da 4 yer karantinaya alındı

Bilmez, kentte de pozitif vakaların bulunduğunu ancak abartıldığı gibi yüksek rakamlarda olmadığını söyledi.

Bilmez, şöyle devam etti:

"Göçmenlerden kaynaklanan pozitif bir vakamız yok. Bu olmadığı gibi Çaldıran, Özalp, Saray ve Başkale sınır mahallelerinde ve ilçelerde herhangi bir vakamız yok. Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç, Çaldıran ilçesine bağlı Han Mahallesi ile Çatak'ın Alacayer Mahallesi'ne bağlı Tellikaya ve Çemik mezraları karantinaya alındı. İl dışından gelen kişilerin mahallelilerle kurduğu temas ve bunların korona testinin pozitif çıkmasından kaynaklıdır."

Van'da "Evde kal" çağrısına genel anlamda uyulduğunu, tedirgin olanların yanı sıra konuyu önemsemeyenlerin de bulunduğuna dikkati çeken Bilmez, bugünden sonra daha katı denetimlerin olacağını, belirlenen kurallara uymayanlara idari para cezasının uygulanacağını belirtti.

– "Otobüs firmaları seferlerini iptal etti"

Sağlık ve emniyet ekiplerinin araçlardan, imamların da camilerden "Evde kal" çağrısı yapacağını dile getiren Bilmez, şöyle konuştu:

"İnsanlarımızdan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını istiyoruz. Otogarlardan toplu taşıma aracıyla diğer illere gidenlere kısıtlama getirildi. Doktor tarafından sevk edilen hasta, birinci derecede yakınını kaybeden ve geldiği kentte kalacak yeri olmayan insanların memleketine dönmesi için seyahat belgesi veriliyor. Bunun dışında kimseye toplu taşımayla seyahat izni verilmeyecek. Van'daki firmalarla görüştüğümüzde hepsi seferlerini iptal ettiklerini söylediler. Özel araçlarla ilgili bir kısıtlama şu an için yok.

Pegasus ve SunEkspress, nisan sonuna kadar bütün seferlerini iptal etti. Türk Hava Yolları da Ankara'ya günde iki, İstanbul'a günde bir sefer düzenleyecek. Her yolcudan seyahat belgesi alınacak. Her gelen insan sağlık taramasından geçirilecek."

Van genelinde 500 yoğun bakım yatağının bulunduğunu, 5 hastanenin pandemi hastanesi olarak belirlendiğini kaydeden Bilmez, "Solunum cihazı konusunda da bir sıkıntımız yok. İlk vakamız bir umreciydi. Taburcu edilebilecek noktaya geldi. Durumu kötü olan bir vakamız yok. Bütün vakalarımızdan olumlu sonuçlar alıyoruz. Yatak konusunda da bir sıkıntımız yok." diye konuştu.

KİLİS (AA) – Kilis'te göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 12 şüpheliden 3'ü tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kilis Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında göçmen kaçakçılığı ve insan ticaretinin önlenmesine yönelik Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü iş birliğiyle çalışma başlatıldı.

Oluşturulan özel ekip tarafından yürütülen kapsamlı istihbarat çalışmaları sonucu, göçmen kaçakçılığı yaptıkları belirlenen şüphelilere yönelik 10 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerden ikisi 18 yaşından küçük olduğu için savcılık kararıyla, 7'si çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 3 zanlı da tutuklandı.

Bu arada, operasyonlarda yakalanan 112 düzensiz göçmen İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.