Melbourne'da ramazan boyunca akşam ezanları hoparlörden okunacak

MELBOURNE (AA) – Avustralya’daki Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hume Belediyesi yönetiminin, Broadmeadows Türk İslam ve Kültür Cemiyeti (BTİKM) tarafından yapılan, “Ramazan boyunca akşam ezanlarının cami hoparlöründen halka açık olarak okunması” teklifini onaylamasıyla hoparlörden ilk ezan bugün okundu.

BTİKM Başkanı Ramazan Öztaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zor zamanların yaşandığı günlerde Müslümanlara destek amacıyla yapılan başvuruyu onaylayan belediye yönetimine teşekkür etti.

Yaklaşık 5 haftadır kapalı olan camilerde teravih namazlarının da kılınmayacağından dolayı belediyeye müracaat ettiklerini belirten Öztaş, “Kovid-19’u dikkate alarak bu sene ramazan ayı boyunca her gün akşam namazlarında böyle bir uygulamaya müsaade ettiler. Güzel de bir şey oldu. Yıllardır dışarda okunmasını özlediğimiz bir şeydi ama okunmuyordu. Malum Avustralya’nın şartları buna müsait değil.” ifadelerini kullandı.

Broadmeadows Camisi İmamı İhsan Küskü de cemaatsiz kalan camilerle ramazana girmenin hüznünü, akşam ezanlarının dışarıya sesli şekilde okunmasının da sevincini yaşadıklarını dile getirdi.

Küskü, “Bu sene evlerimizde teravihlerimizi ailelerimizle birlikte kılacağız. Ramazanı şerifi bu şekilde karşılamak bizim için hüzün verici bir durum. Geçen sene dolu dolu olan camilerimiz, bu sene sessiz ve sakin bir şekilde ramazanı karşılıyor.” dedi.

Ezan dinlemek vatandaşları sevindirdi

Melbourne’de yaşayan Türk vatandaşı Derya Uysal, virüs nedeniyle de olsa ezanı dinlemekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “İnsana manevi yönde gurur veren, mutluluk veren bir şey, inanılmaz derecede duygulandım ve çok mutlu oldum.” ifadelerini kullandı.

Hanife Uzunömer, karşı komşusu olduğu camiyi kapalı görmeye dayanamadığını belirterek, “Allah’ın izniyle bu bize büyük bir ders olacak. İnşallah bundan sonra kötülükleri aramızdan kaldırıp, iyilikle, kardeşçe birbirimize sarılarak camimize daha yakın sıkı sıkı sarılalım. Çok duygulanıyorum, ezanlar okunuyor içeride kimse olmuyor, ışıklar yanmıyor inanın sabahlara kadar uykusuz kalıyoruz, bu bize çok ağır geldi.” sözleriyle ifade etti.

Cami cemaatinden Celil Fırat ise “İnşallah kısa zamanda normal hayata döner de teravihlerimizi, namazlarımızı cemaatle kılarız. Çok özledik gerçekten hüzünleniyoruz, yanından geçiyoruz ağlayasımız geliyor, çok zorumuza gidiyor.” şeklinde konuştu.

Resmi verilere göre 604 binden fazla Müslüman’ın yaşadığı Avustralya’da, Kovid-19’un yayılmasını durdurmak için getirilen yasaklar kapsamında 200’ün üzerinde cami ve mescit yaklaşık 5 hafta önce ibadete kapatılmıştı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TORONTO (AA) – Kanada'daki cami ve mescitlerde ilk kez ramazan ayında bazı vakit ezanlarının hoparlörden okunmasına izni verildi.

Ramazan başından itibaren Müslüman toplumdan gelen talepleri değerlendiren Toronto, Edmonton, Ottawa ve Hamilton gibi şehirlerin belediyeleri, öğle, ikindi ve akşam ezanlarının, ramazan boyunca hoparlörden okunmasına izin verdi.

Hamilton'daki Mountain Camisi imam hatibi Seyid Tora, dışarı okunan ezan sonrası kısıtlı bir cemaatle kılınan Cuma namazının ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

İmam Tora, "Bu, Kanada'daki Müslüman toplumu için tarihi bir an. Ezan, insanları ibadete çağıran ilahi bir davet. Bu daveti herkesin duyması çok önemli. İlk kez komşularımızın duyacağı şekilde ezan okunuyor. Bizim camimizin dışında şehir merkezindeki başka bir camide daha okunması için izin alındı. Ezanın şimdilik ramazan ayı boyunca okunması izni var ancak Ramazan ayından sonra da devam etmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

Tora, başka şehirlerdeki cami görevlilerinin de belediyelere başvurmaları halinde aynı izni alabileceklerini ifade etti.

MELBOURNE (AA) – Avustralya’nın Melbourne kentinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını önlemeye yönelik getirilen yasaklar kapsamında kapatılan Meadow Heights ve Emir Sultan camilerinde ramazan boyunca akşam ve cuma öğle ezanlarının hoparlörden halka açık okunmasına izin verildi.

Avustralya’daki Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hume ve Dandenong belediyelerinin, Avustralya Milli Görüş Teşkilatlarınca (AMGT) yapılan "ramazan boyunca akşam ve cuma öğle ezanlarının cami hoparlöründen halka açık okunması" teklifini onaylamasıyla ilk cuma öğle ezanı okundu.

AMGT Başkanı Ramazan Ötkün, AA muhabirine, "ilk defa ezanın dışarıya sesli olarak verilmesi, bu ramazanı şerif ayında bütün Müslümanları canı gönülden sevindirmiştir." dedi.

Ramazan boyunca akşam ve cuma öğle ezanlarının halka duyurulması imkanını sağlayan Hume ve Dandenong belediyelerinin yöneticilerine teşekkür eden Ötkün, "Kovid-19 sebebiyle bazı sıkıntılar yaşıyoruz, camilerimizde hizmet veremiyoruz. Müslümanların bu üzüntülü zaman diliminde, yetkililerin dışarıya ezan okunması iznini vererek onların sıkıntılarına bir nebze olsun ilaç olmaları gerçekten çok sevindirici." ifadesini kullandı.

– Meadow Heights Camisi minarelerinden ilk kez ezan sesleri duyuldu

İbadete 2005'te açılan caminin hoparlöründen ilk kez dışarıya ezan okumanın heyecanını yaşadığını vurgulayan Meadow Heights Camisi imamı Nusrettin Öztürk, şunları söyledi:

"Bugün bizler Meadow Heights Cami ailesi olarak tarihi bir ana şahitlik ettik. Yaklaşık bir aydır camilerimizde cemaatle namaz kılamıyoruz maalesef, bunun özlemini bir an olsun dindirmiş olduk. Melbourne’da Meadow Heights’ta ilk kez semalarımıza ezanlarımız yükseldi minarelerimizden."

Cuma öğle ezanını dinlemek için geldiğini belirten Türk vatandaşlarından Mehmet Bahçe, "Rabbim 50 sene sonra burada ezan okunmasını da bizlere nasip etti. Şükürler olsun, bir hastalık meselesinden gördünüz işte durumu. İnşallah bundan sonra da ezanların okunması devam eder." diye konuştu.

Diğer bir Türk vatandaş Ömer Koç, "İlk defa bu bölgede ezan okunduğunu öğrenince ve duyunca çok duyulandım. Çok güzeldi." dedi.

Resmi verilere göre, 604 binden fazla Müslüman'ın yaşadığı Avustralya'da, Kovid-19’un yayılmasını durdurmak için getirilen yasaklar kapsamında 200'ün üzerinde cami ve mescit 19 Mart'ta kapatılmıştı.