Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın'dan “Gereksiz alışveriş yapmayın” çağrısı:

ANKARA (AA) – Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, vatandaşlara PTT çalışanlarının iş yükünü artıracak gereksiz siparişler vermemeleri çağrısında bulundu.

Yalçın, PTT Ankara Başmüdürlüğü yerleşkesinde yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede PTT çalışanlarının yanında olduklarını ve birlikte vatandaşlara maske dağıtacaklarını söyledi.

Bu sürecin sağlık ve PTT çalışanları üzerinde çok ciddi anlamda iş yükü oluşturduğunu belirten Yalçın, "PTT çalışanları, insanların 'Evde kal.' çağrısıyla evde yoğunlaşması dolayısıyla e-ticaretin artmasından kaynaklı bir iş yüküyle karşı karşıya." diye konuştu.

Yalçın, PTT çalışanlarının ihtiyaç sahiplerinin ücretleri ve maske dağıtımı gibi konularda olağanüstü fedakarlık gösterdiğini vurguladı.

Burada bulunmasının nedeninin farkındalığı artırmak olduğunu bildiren Yalçın, bu süreçte vatandaşların internet ortamından "e-mühim" planlaması yaparak, e-ticaret konusunda çok iktisatlı davranmasını, gereksiz alışveriş yapmamasını istedi.

Eczanelerde maskelerin ücretsiz bulunabileceğine ilişkin hükümetin attığı adımın son derece yerinde ve kıymetli olduğunu belirten Yalçın, böylece PTT çalışanlarının iş miktarının hafifleyeceğini söyledi.

PTT çalışanlarının her türlü alkışı, takdiri ve teşviki hak ettiğini dile getiren Yalçın, bunun uzun vadede ödülsüz kalmayacağını, kamu yönetiminin de duyarlı davranacağını kaydetti.

Yalçın, vatandaşları empati yapmaya davet ederek, "Vatandaşlar kendilerini PTT çalışanı olarak bir düşünsün, bu süreçte arkadaşlarımızın iş yükünü artıracak gereksiz siparişlerden, ilerde de alabileceği şeyi bugün alarak iş yükünü artırmaktan vazgeçsin." dedi.

Açıklamanın ardından Yalçın ve beraberindekiler, PTT personeliyle Yenimahalle ilçesi Varlık Mahallesi'nde sipariş verilen adreslere maske dağıtımı yaptı. Postacı kıyafetiyle adreslere maske götüren Yalçın, sipariş veren vatandaşlara "Evde kal." çağrısında bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hizmet kollarındaki sendikaların genel başkanlarıyla konfederasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine dair taleplerini açıkladı.

Türkiye Kamu-Sen ve KESK’e, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sürecinde birlikte hareket etme çağrısında bulunduklarını anımsatan Yalçın, “Davetimize olumlu cevap veren Kamu-Sen ile birlikte toplu sözleşme tekliflerine yönelik ortak çalışma gerçekleştirdik. Bu nedenle tekliflerimizi ortaklaştıran teknik ekiplerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

“Alım gücünün aşağı yönlü seyir izlediği bir süreci yaşadık”

Yalçın, 2019’da Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararıyla sonuçlanan toplu sözleşmeyi hatırlatarak, “Mutabakatsız geçen 18 ayda, enflasyon, dolar, altın ve diğer parametrelerin yukarı yönlü, alım gücünün ve satın alma paritelerinin aşağı yönlü seyir izlediği bir süreci yaşadık.” diye konuştu.

Sözleşmenin, 4 milyonu aşkın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisini doğrudan ilgilendirdiğini vurgulayan Yalçın, şunları kaydetti:

“Kamu görevlilerinin maaş ve aylıklarının 2022 yılında yüzde 21, 2023 yılında yüzde 17 olmak üzere iki yıl için toplam yüzde 38 artırılmasını, kamu görevlilerine ayrıca toplam yüzde 6 refah payı verilmesini, mutabakat sağlanamayan 5. Dönem Toplu Sözleşmeden kaynaklı geçmiş kayıpların telafisi için de 600 lira seyyanen zam yapılmasını istiyoruz.”

Yalçın, hükümetten ilk teklifi, 2 Ağustos’taki birinci toplantıda beklediklerini belirterek, “Zaman ve enerji kaybına mahal vermemek adına kamu işvereninden en geç 2 Ağustos’ta ilk oturumda masaya teklif sunmasını istiyor ve bekliyoruz.” dedi.

“Sözleşmeli personel kadroya geçirilmeli”

Taleplerini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bugün sunacaklarını bildiren Yalçın, 51’i ortak olmak üzere toplam 91 maddelik teklif listesini paylaştı.

Ayrım yapılmadan tüm kamu görevlilerinin 3600 ek göstergeden yararlandırılmasını isteyen Yalçın, şu talepleri sıraladı:

“Kıdem aylığında sınırlama kalkmalı, gösterge rakamı artmalı. Mevcut sözleşmeli personel kadroya geçirilmeli, kamuda sözleşmeli istihdama son verilmeli, vekil, ebe, hemşire, imamlar ile usta öğreticiler, fahri ve benzeri pozisyonlardaki personel kadroya geçirilmeli. Bayramda ayrım yapılmamalı, kamu görevlilerine de bayram ikramiyesi verilmeli. Vergi gelir kaybı üretmemeli, gelir vergisinde yüzde 15 oranını aşan kısım kamu işverenince ödenmeli. KİT’lerde yüzde 15’e kadar ücret tavanı düzenleme yetkisi verilmeli. KİT’lerde temel ücret gruplarından 1. grupta olanların tavanı yüzde 15, 2. grupta olanların yüzde 10, 3. grupta olanların yüzde 5 puan ilave artırılmasını istiyoruz. Derece yükselmesinde sınırlama sona ermeli, kamu görevlileri öğrenim durumlarına uygun dereceye yükselebilmeli. Doğum, ölüm, evlenme yardımı ödenekleri artırılmalı. Giyecek ve yemek yardımı ödenekleri artırılmalı, kreş hizmeti ya da ödeneği uygulaması başlatılmalı. 2022 yılı için 500 lira, 2023 yılı için 650 lira tutarında giyecek yardımı ödeneği verilmeli. Kovid-19 nedeniyle oluşan zararlar giderilmeli ve sağlanan haklar genişletilmeli.”

ANKARA (AA) – Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ (PTT AŞ), Genel Müdürü Hakan Gülten, Kargomat 7/24 hizmetiyle müşterilerinin hayatını kolaylaştırdıklarını ve sistemi yaygınlaştıracaklarını belirterek, "Müşterilerimiz, e-ticaret sitelerinden yaptıkları alışverişlerini kendilerine en yakın Kargomat 7/24 cihazından teslim alabiliyor." ifadesini kullandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, PTT AŞ, 7 gün 24 saat kargo teslimatı avantajı sağlayan yerli ve milli Kargomat 7/24 cihazlarının kullanım alanını genişletti.

PTT, müşterilerin, gönderilerine istedikleri anda ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla Kargomat 7/24 uygulamasını e-ticaret sitelerine entegre etti. PttAVM.com'da verilen hizmeti yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren şirket, diğer e-ticaret siteleriyle söz konusu hizmetin entegrasyonu için anlaşma sağladı.

Temassız ve hızlı teslim avantajlarını müşterilere sunan Kargomat 7/24 hizmetiyle gönderi kabul işlemleri esnasında alıcının cep telefonu bilgilerinin alınması şartıyla adreste teslimi sağlanamayan ihbarlı gönderiler de alıcının adresine en yakın Kargomat 7/24 cihazına bırakılıyor. Ayrıca müşteriler, kargolarını PTT iş yerlerinden Kargomat 7/24 teslimli olarak da gönderebiliyor.

– Ülke geneline yaygınlaştırılıyor

Kargo tesliminde, müşterilerin evde bulunamadıkları durumlarda yaşanan sorunların çözümünde etkili olan Kargomat 7/24, PTT iş yerlerine gelinmesine gerek kalmadan, hayatı kolaylaştıran alternatif teslimat seçeneği sunuyor. Gönderiler bu cihazlardan mesai saatleri dışında da kolaylıkla alınabiliyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli'de hizmet veren Kargomat 7/24'ün ülke genelinde yaygınlaştırılması için çalışmalarını sürdüren şirket, gelecek dönemde cihaz sayısını da artırmayı hedefliyor.

Müşteriler, SMS yoluyla kendilerine gönderilecek akıllı şifre ile SMS'de adresi belirtilen "Kargomat 7/24" cihazından gönderilerini teslim alabiliyor. Kargomat 7/24 hizmetinde, Türkçe dışında İngilizce, Almanca, Rusça ve Arapça olmak üzere 4 dil seçeneği bulunuyor.

Kargomat 7/24 ile kargolar, çeşitli ebatlara sahip çelik konstrüksiyondan oluşan haznelerde emniyetli bir şekilde muhafaza ediliyor ve cihazlar günün her anında güvenlik kameralarıyla takip ediliyor. PTT, gönderilerin muhafaza edildiği haznelerin, alıcı tarafından kimlik numarası ve akıllı şifre girişiyle açılmasını sağlayarak güvenliği en üst düzeyde tutuyor.

Müşteriler, IOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlarına Kargomat 7/24 uygulamasını indirmeleri halinde, Kargomat 7/24 cihazına bırakılan gönderiye ait QR kodunu cihazın barkod okuma bölmesine okutarak akıllı şifre girmeden de ürünlerini alabiliyor.

– Müşteriler kargolarını adreste beklemeyecek

Açıklamada görüşlerine yer verilen PTT AŞ Genel Müdürü Gülten, Kargomat 7/24 hizmetiyle müşterilerinin hayatını kolaylaştırdıklarını belirterek, "Müşterilerimiz, e-ticaret sitelerinden yaptıkları alışverişlerini kendilerine en yakın Kargomat 7/24 cihazından teslim alabiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Müşterilerin kargolarını teslim almak için adreste beklemelerine gerek kalmadan, istedikleri zaman Kargomat 7/24 cihazından gönderilerini alabildiklerini vurgulayan Gülten, bu hizmetin artık diğer e-ticaret sitelerinde de geçerli olacağını bildirdi.

Gülten, ülke ekonomisine katkı sağlayan e-ticaret alanındaki aktif faaliyetlerini geliştirmeye devam ettiklerini ifade etti.

PTT'nin ilk olarak PttAVM.com'dan yapılan alışverişler için doğrudan "Kargomat 7/24 teslimli" sipariş seçeneği hizmetini verdiğini anımsatan Gülten, şirket olarak, e-ticaret firmalarıyla entegrasyon çalışmaları yaparak, gönderilerin teslim süreci için yeni bir dönem başlattıklarını kaydetti.