Çar. Ağu 21st, 2019

Menderes ve arkadaşları anılıyor

İZMİR (AA) – Darbeciler tarafından idam edilen eski Başbakan ile çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, ölümlerinin 57'nci yılında İzmir, Manisa, Uşak ve Aydın'da anıldı.

İzmir'deki anma etkinliğinde AK Parti İzmir İl Teşkilatı üyeleri, Konak Meydanı'nda bir araya geldi. Burada Adnan Menderes'in hayatı ve yaptıklarını içeren bilgilerin yer aldığı broşürleri dağıtan parti üyeleri, Menderes, Zorlu ve Polatkan için lokma döktürdü.

Partililer, "Dünyaya meydan okuyan bir efelik", "Zeybeği idam ettiler ama davası dimdik ayakta" yazılı dövizler açtı.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Gülşen Gezici yaptığı açıklamada, Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan darbe, e-muhtıra, askeri kalkışma ve müdahalelerin demokrasiyi defalarca kesintiye uğrattığını hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş başbakanının 27 Mayıs darbesi ile idam edilmesini bir kez daha kınadıklarını aktaran Gezici, "27 Mayıs 1960 darbesinin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişimi ile aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır. Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan icraatları da bazı çevreleri rahatsız etmişti. Darbeyi yapanlar, asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlamıştı." diye konuştu.

– Manisa

Manisa'da da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Ömer Lale açıklama yaptı.

Lale, 27 Mayıs darbesinin Türkiye’de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilemez tahribatlara yol açtığını kaydetti.

– Uşak

Uşak'taki anma töreni ise 15 Temmuz Şehitleri Meydanı'nda düzenlendi.

AK Parti Uşak İl Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş'in katılımıyla yapılan törende ortak açıklama metni okundu.

– Aydın

Aydın'da da AK Parti İl Teşkilatının organizasyonuyla partililer, Atatürk Kent Meydanı'nda bir araya geldi. AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş, Bekir Kuvvet Erim ve Metin Yavuz'un da katıldığı anma etkinliklerinde İl Başkanı Ömer Özmen basın açıklaması yaptı.

Burada toplanan partililer "Son sözü millet söyler" ve "Demokrasi mimarı Menderes" pankartları açtı.

  • Menderes ve arkadaşlarının idamının 57. yılı
  • İSTANBUL (AA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adnan Menderes ve arkadaşlarının bu ülke için demokrasiden başka bir şey istemediğini belirterek, "Bu ülkeye baraj yapmak, yol yapmak, tarımı,